NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Coraz więcej martwych fok na wybrzeżu. Podejrzenia padają na rybaków. Pytamy ich o tę sprawę.
  Kto i dlaczego zabija foki nad polskim morzem? "Krzyk rozpaczy" – sprawa może mieć drugie dno

  Rząd nadal nie uruchomił wypłat rekompensat dla rybaków za straty w połowach, które powodują foki. Ci szacują, że mogą to być kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Właściciele hodowli ryb, z którymi rozmawiamy, zapewniają, że to nie oni mszczą się na fokach, choć niektórym nerwy już puszczają.

 • Sławomir Nitras zarzucił Ryszardowi Terleckiemu, że obniżył pensje posłom, pomijając przy tym siebie. Na reakcję długo czekać nie musiał. Wicemarszałek Sejmu na trzy miesiące obniżył mu pensję o połowę.
  "Jestem nękany przez Terleckiego i Kuchcińskiego". Dlaczego Sławomir Nitras znów został ukarany za zachowanie w Sejmie?

  – Nie spodziewałem się, że marszałek Terlecki mnie ukaże, ale i liczę się z tym w każdej chwili. A to dlatego, że takie rzeczy już nieraz mnie spotykały. Nie znam dnia, ani godzin, kiedy pojawi się kara – przyznaje w rozmowie z naTemat poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Tym razem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na trzy miesiące obniżył mu pensję o połowę. Z jakiego powodu?

 • Anna Zalewska w sobotę spotkała się z mieszkańcami Choroszczy na Podlasiu.
  "Uciekajcie, uciekajcie". Minister Zalewska zabłysnęła na spotkaniu z wyborcami

  – Od początku protestu była pełna empatia i pełny szacunek dla rodziców i osób ze specjalnymi potrzebami – zapewniała Anna Zalewska. Minister edukacji w sobotę spotkała się z mieszkańcami Choroszczy na Podlasiu. Ale zapewne rozmowy z nimi zakończyła wcześniej, niż pierwotnie planowała. Pojawiły się bowiem niewygodne pytania.

 • Poseł PiS Stanisław Pięta jest jednym z organizatorów i pomysłodawcą Młodzieżowej Inicjatywy Strzeleckiej Podbeskidzie 2020.
  "Zwerbuję prywatne wojsko" – mówił Pięta do kochanki. W lipcu ubiegłego roku zaczął działać...

  Poseł Stanisław Pięta chciał nauczyć dzieci strzelać. To on jest pomysłodawcą Młodzieżowej Inicjatywy Strzeleckiej Podbeskidzie 2020. "Każdy młody Polak winien posiąść, a następnie doskonalić sztukę strzelania i szeroko pojętej obsługi broni palnej" – przekonywali organizatorzy inicjatywy, o której poseł PiS miał mówić swojej rzekomej kochance.

 • "Gazeta Wyborcza": Jest donos na Jurka Owsiaka za to, że przeklinał podczas spotkania we Wrocławiu.
  Jest donos na Jurka Owsiaka. Poszło o to, że przeklinał podczas spotkania we Wrocławiu

  Jednemu z widzów internetowej relacji spotkania z Jurkiem Owsiakiem we Wrocławiu nie spodobało się, że szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przeklinał. Na policję trafił donos – informuje "Gazeta Wyborcza".

 • Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski, w Arłamowie.
  "Pół Polski sprawdziło, gdzie to jest". Tak Arłamów i okolice korzystają na wizytach kadry

  – Gdy jakiś czas temu ogłoszono, że kadra będzie spała w Arłamowie, to pewnie pół Polski sprawdziło, gdzie to jest. Ale dobrze niech przyjeżdżają, niech odwiedzają Przemyśl i niech dają zarobić – mówi nam pracownik hotelu z Przemyśla, który jest oddalony o 35 kilometrów od Arłamowa, gdzie po raz drugi odbywa się zgrupowanie reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wraz z piłkarzami zjechali kibice i turyści. – Nie da się ukryć, że te wizyty siatkarzy i piłkarzy w Arłamowie powodują jakieś zainteresowanie Ustrzykami i dają nam coś niecoś zarobić – dodaje Wiesław, właściciel restauracji i hotelu w Ustrzykach Dolnych.

 • 15 maja 2018 roku pierwsi niewidomi żeglarze Justyna Kucińska i Darek Borowiak opłynęli przylądek Horn.
  Niewidoma żeglarka opłynęła przylądek Horn. "Ufam, że wysiłek osób protestujących w Sejmie nie pójdzie na marne"

  – To, co osoby widzące podziwiały, udzielało się także nam. Opowiadali nam o tym, co dostrzegają. Dzięki całej widzącej załodze też mogliśmy zobaczyć kolory, wyobrazić sobie kształt lodowca i to, co mijamy. Te odczucia na długo z nami zostaną – mówi nam niewidoma Justyna Kucińska z Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego, która opłynęła przylądek Horn. Dodaje: – Kiedy osoby niepełnosprawne nie będą mieć zabezpieczonych podstawowych potrzeb, to nie ma co mówić o marzeniach, wspinaczce na Everest czy opłynięciu Hornu.

 • Joachim Brudziński i Mariusz Błaszczak - obaj od lat są typowani na zastępców prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.
  Brudziński ostrzegł "delfiny" w PiS. Kto tak naprawdę chce wykorzystać nieobecność Kaczyńskiego?

  Joachim Brudziński swoją krótką wypowiedzią o delfinach w PiS sporo zamieszał. I ujawnił, że w partii trwają przepychanki o fotel prezesa, który – według licznych spekulacji – może udać się na polityczną emeryturę. – Kaczyński musiał zidentyfikować ruchy wewnątrz PiS, czy obozu władzy, które mogłyby świadczyć o tym, że pewne osoby rozpoczęły walkę o schedę po prezesie PiS. W ten sposób próbuje tę walkę zniszczyć w zarodku. I to jest powód, dla którego Brudziński to powiedział – analizuje politolog Marek Migalski. Karuzela z nazwiskami zastępców prezesa już ruszyła, a wśród nich typowani są nie tylko Joachim Brudziński, Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak, ale i Ryszard Czarnecki.

 • Kuba Hartwich podczas 37 dnia sejmowego protestu osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
  "Bałem się o mamę. Trzymałem ją za spodnie". Kuba Hartwich odpowiada na zarzuty hejterów

  – Bałem się nie tylko o mamę, ale i o wszystkich. Szczerze mówiąc, to jestem z siebie dumny, bo w tym całym chaosie zachowałem zimną krew. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby nikomu nic się nie stało. Krzyczałem też do mamy, by odpuściła dlatego, że po postawie panów ze Straży Marszałkowskiej widać, że i tak robią to, co im każą – mówi nam Jakub Hartwich, który od 38. dni razem z mamą protestuje w Sejmie. W czwartek doszło do przepychanek między nimi a Strażą Marszałkowską.

 • Marcin Dzierżanowski i Anna Gielewska napisali książkę o Antonim Macierewiczu.
  Ta biografia uderzy w czuły punkt Macierewicza. Dziennikarze odsłaniają jego kolejne tajemnice

  Jego ojciec działał w konspiracji. Popełnił samobójstwo. Matka pracowała na dwa etaty, by zarobić na siebie i troje dzieci. Wreszcie mały Antoni Macierewicz trafił do domu dziecka. –Antoni tak jak wielu wówczas chłopaków zbierał jakieś niewybuchy. To było niebezpieczne i matka nie radziła sobie z dwójką dorastających synów – opowiada nam Marcin Dzierżanowski, współautor biografii Antoniego Macierewicza. W książce, którą napisał wraz z Anną Gielewską, odsłaniają karty historii, o których były szef MON wolałby zapomnieć, ale i pomagają zrozumieć, dlaczego Macierewicz tak bardzo chce wierzyć w "zamach smoleński" i budzić tak skrajne emocje. Wreszcie, piszą o tym, czego najbardziej boi się Macierewicz.

O sobie

Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę wyjść z redakcji i porządnie zgłębić temat.To znaczy: pojechać na miejsce, porozmawiać z ludźmi, zobaczyć jak żyją, gdzie mieszkają, o czym mówią, w jaki sposób mówią, czego unikają,czego się boją, z czego się cieszą. Poza tym sądzę, że tematy wciąż leżą na ulicach, a nie tylko w internecie. Można na nie wpaść w tramwaju czy w spożywczaku. I to one są zapewne dla ludzi najważniejsze. Pisania do internetu wciąż się uczę.

Nie chcę zamykać się w żadnych ramach tematycznych, dlatego równie chętnie piszę o polityce, kulturze jak i problemach społecznych.Jestem absolwentką dziennikarstwa i Instytutu Reportażu.Wciąż przymierzam się, by zacząć studiować psychologię i zrobić prawo jazdy. Ale póki co, wolny czas poświęcam na czytanie, oglądanie i bieganie.

Napisz do autorki: daria.rozanska@natemat.pl