NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • "Isoland" to film o polskich emigrantach w Islandii
  "Isoland" to film o Polakach w Islandii, który udowadnia, że istnieje lek na malkontenctwo

  Może to wyłącznie moja refleksja, ale jakiś już czas temu zdało mi się, że Islandia bardziej niż inne kraje fascynuje Polaków i intryguje swoją niedostępnością. Nawet w niepozornych rozmowach towarzyskich, subtelnie dotykających planów na przyszłość, spotykałam się z zamiarem przeprowadzenia się właśnie na tę wyspę. Słuchałam o kraju idealnym, w którym łatwo dostać dobrze płatną pracę, a po niej można cieszyć się pięknem dzikiej natury. I powietrze czyste, nie to, co u nas. A że zimno? Trudno, taki klimat.

 • Andriej Zwiagincew stworzył więcej dzieł niż "Niemiłość".
  Chłopak z prowincji, o którym mówią wszyscy. Wyklęty reżyser "Niemiłości"

  Wielu ma problem z poprawnym wymówieniem tego nazwiska. Gdy czekałam na pokaz "Niemiłości" w warszawskim kinie usłyszałam kilka jego wersji, a co sprytniejsi mówili, że idą na "ten no film najlepszego obecnie reżysera rosyjskiego". A przecież Andriej Zwiagincew ma 54 lata i zaledwie pięć filmów na koncie.

 • "Czwarta władza" (2017), reż. Steven Spielberg
  Oscary 2018. Obejrzałam wszystkie filmy i chyba wiem, kto może spodziewać się statuetki

  Rankingi mają do siebie to, że nie zawsze są sprawiedliwe. Przy okazji jakichkolwiek wyborów zawsze pojawia się szereg wątpliwości – co jest najważniejsze, kto o tym decyduje, na jakiej podstawie? A w dobie powszechnego dostępu do internetu dochodzi kluczowy argument: "a bo mi się wydaje, że...". Ilu kinomanów, tyleż gustów, więc wskazanie tego jednego, jedynego filmu naturalnie budzi emocje. Dlatego obejrzałam wszystkie nominowane produkcje w kategorii "najlepszy film".

 • Policyjne zdjęcia Elizabeth Short z 1943 roku. Dzięki niemu szybko udało się ustalić tożsamość ofiary. Short była zatrzymana za picie alkoholu w miejscu publicznym, nie miała jeszcze 21 lat
  Z chirurgiczną precyzją przecinał ciała na pół, wysyłał listy do prasy. Po latach policjant wyznał "zabijał mój tata"

  Ciało Elizabeth Short leżało w trawie przy chodniku. Było idealnie czyste, przecięte na pół w okolicach jamy brzusznej i całkowicie pozbawione krwi. Kobieta miała rozcięte usta od ucha do ucha, co nazywane jest „Glasgow smile” oraz wycięte fragmenty skóry. Jej nadgarstki i okolice kostek wskazywały, że była krzyżowana i krępowana, genitalia były pocięte i wypchane kępkami trawy, a przed śmiercią ktoś zmuszał ją do jedzenia fekaliów. Musiała być torturowana. Nie była ofiarą gwałtu. Ktoś kilka dni przetrzymywał ją w zamknięciu i brutalnie krzywdził. Ostatni raz widziano ją 9 stycznia, a dopiero 15 stycznia 1947 roku matka spacerująca z 3-letnią córką po zachodniej dzielnicy Los Angeles dokonała straszliwego odkrycia.

 • Gdy metraż jest niewiele większy niż twój wiek, czyli jak mieszka się w warszawskich kawalerkach

  Hasło "Jesteśmy wreszcie we własnym domu" wykrzykiwane z telewizorów w okresie rządów Tadeusza Mazowieckiego było mottem festiwalu "Warszawa w budowie" w 2016 roku. Wystawa unaoczniała mieszkaniowe problemy i tendencje Polaków na przestrzeni kilkunastu lat. Znalazło się na niej miejsce zarówno dla PRL-owskich meblościanek, jak i gadżetów z Ikei, które od kilku lat są numerem jeden w wielu przestrzeniach. Na ekranie wyświetlano znane seriale, które dla niektórych są podstawowym źródłem informacji, o tym jak mieszka się w Warszawie – na pewno minimalistycznie, bogato i z klasą. Można by pomyśleć: apartamentowce i wielkie mieszkania to słodka codzienność, a małe klitki to na pewno nie w stolicy.

 • Kobiety przyjeżdżały do sądu, by zobaczyć go na żywo, wysyłały nagie zdjęcia. To najbardziej lubiany morderca w historii

  Przy pomocy małej piłki wydrapał otwór w suficie swojej celi. Ponownie udało mu się uwolnić. Kilka godzin później był już w samolocie na Florydę, gdzie kontynuował swoją morderczą podróż. Wszedł do akademika i zaatakował cztery studentki. Jedną ugryzł w udo i zgwałcił. Wyszedł z budynku i w morderczym szale włamał się do pobliskiego domu, by skrzywdzić jeszcze jedną kobietę.

 • Od 8 lat ta polska para podróżuje po świecie vanem. Uciekali przed wietnamskim gangiem i wygrali majątek w kasynie

  Na trasie w Norwegii w busie Oli i Karola zepsuł się silnik. W końcu zatrzymał się uprzejmy Norweg i popijając piwo, zaoferował pomoc. Karol pojechał z nim do jego kolegi, który, jak się okazało, miał na swoim podwórku 15 busów. Za śmieszną kwotę 400 zł sprzedał mu silnik, a rano na śniadanie zaserwował mięso z wieloryba i kilka zgrzewek piwa. Opowiadał na swój temat różne historie, w końcu jednak okazało się, że należy do lokalnej mafii. Karol wspomina, że wpadli w panikę, ale... bez silnika nie mieli jak uciec. Po miłym przyjęciu, Norweg podjechał białą ciężarówką z chłodnią i poprosił, by para się do niej włamała, bo zgubił kluczyki, a wie, że Polacy się na tym znają… Uzbrojono ich w piłę, wiertarkę i łomy. Gdy już udało im się włamać do pojazdu, znaleźli w nim kilkaset kilogramów krewetek. Do końca wyprawy na wszystkie śniadania, obiady i kolacje zajadali krewetki - w ramach podziękowania dostali kilka pudeł.

 • Sprawą żyły całe Czechy. To jedno z najpopularniejszych zdjęć przedstawia Klarę z Aniką oraz Ondreja i Jakuba
  Matka wycięła kawałek jego pośladka i zjadła. To jedna z najbardziej tajemniczych i brutalnych historii ostatnich lat

  Matka wyjęła z klatki dla psa swojego syna, odcięła mu fragment pośladka, a potem ugryzła kawałek. Resztę podała innym zgromadzonym. Wcześniej Ondrej i jego starszy brat Jakub przeszli tortury. Byli bici, przypalani papierosami, dźgani widelcami i polewani gorącą wodą. Ostatecznie zamknięto ich w psich klatkach i karmiono z misek jak zwierzęta. Chociaż brzmi to jak wymyślny opis literacki czy fragment thrillera, to przez te męki przeszli prawdziwi chłopcy. I to niedawno, bo zaledwie dziesięć lat temu. I to niedaleko, bo za południową granicą Polski, w Czechach.

 • Siła argumentu, czyli jak przekonać innych, że masz rację nawet, gdy jej nie masz

  Dla jednych to umiejętność naturalna, inni muszą się jej nauczyć. Jedni próbują wszystko załatwić krzykiem, inni silą się na barwne metafory i kwieciste porównania, a i tak publika ziewa z nudy. Każdy zna osobę, która mówi i mówi, ale nic z tego nie wynika, ale też zapewne każdy może wskazać wybornego oratora, którego wszyscy słuchają z zapartym tchem. Rytm, dobór słów czy głośność świadczą o naszej językowej świadomości. Jak jednak mówić, żeby wzbudzać zainteresowanie innych?

 • Jedno ciało, 24 osobowości. Jak żyć, gdy w głowie słyszysz rozkazy z serbskim akcentem i wiesz, że byłeś zakopany żywcem

  Październik 1977 roku był na kampusie Uniwersytetu Stanowego w Ohio bardzo napięty. W ciągu kilku dni nieznany sprawca zgwałcił trzy kobiety. Każda podawała jego inne cechy, wszystkie jednak zeznały, że ataku dokonano z bronią, grożąc, że jeżeli zgłoszą się na policję, to zostaną odnalezione przez mafię. Na podstawie odcisków palców na samochodzie ostatniej z ofiar i wskazaniu przez nie osobnika na zdjęciu, szybko ustalono możliwego gwałciciela. Był nim Billy Milligan, którego kartoteka znajdowała się w przestępczych archiwach. Zaledwie sześć miesięcy wcześniej ten 21-latek warunkowo opuścił Zakład Karny w Lebanon.