NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Protonoterapia to jedno z nowoczesnych narzędzi do walki z nowotworem.
  Protonoterapią w raka. Tak, ale w Polsce nie bardzo

  Protonoterapia jest innowacyjną metodą leczenia onkologicznego, która może pomóc wielu chorym na raka. Niestety w Polsce nadal nie jest ona w pełni dostępna. Żeby z niej skorzystać chorzy muszą wyjeżdżać np. do Czech lub Niemiec. Tymczasem jest dużo bezpieczniejsza niż klasyczna radioterapia i sprawdza się w leczeniu dzieci chorych na nowotwory.

 • Projekt fotoreportażu powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Gaucher z krwi i kości”
  Kasia Wierzbicka: ta choroba częściowo ogranicza rzeczywistość, ale nie określa człowieka. Wszystko zależy od ciebie

  Paradoksalnie to właśnie świadomość, że jestem chora dodała mi sił i odwagi do życia, które wcześniej pozostawało w sferze marzeń. Wyobraź sobie, że masz do wyboru: smutek, rozczarowanie, żal i strach lub energię, działanie, radość i spełnienie. Co wybierasz? Osobom, które w przyszłości dowiedzą się o tym, że cierpią na chorobę Gauchera, chciałabym powiedzieć, że chociaż będzie to częściowo ograniczać ich rzeczywistość, nie będzie określać ich jako ludzi. Od nich będzie za to zależeć, jaki sposób na życie wybiorą – uważa Kasia Wierzbicka, która żyje z chorobą Gauchera od 13 lat.

 • Rak nerki długo nie daje specyficznych objawów.
  Wystarczy raz w roku wykonać badanie USG, żeby wcześnie wykryć tego raka. Zaawansowana choroba jest trudna do leczenia

  Ten nowotwór nie daje specyficznych objawów. Z czasem chorzy miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną mimo nie zmienionej diety i odczuwają zmęczenie. Kiedy nowotwór na dobre "rozgości" się w organizmie, dopiero pojawiają się bóle w okolicy lędźwiowej i krwiomocz.

 • Zamek Książ - Góry Sowie
  Tunele pod znanymi miastami naprawdę istnieją. Dwoje Polaków zeszło do nich. Już nigdy nie spojrzysz na stolice tak samo

  – Nie wiemy, jak głęboko świat ukryje się pod ziemią. Teorie spiskowe mówią o tajnych tunelach pod Europą, których przeznaczenie ma związek ze złowieszczą przyszłością kontynentu. Jak na filmach futurystycznych, zamieszkają w nich jedynie wybrańcy, którym dzięki temu dane będzie przeżyć globalną katastrofę – mówi Joanna Lamparska i Piotr Kałuża, autorzy książki „Miasta do góry nogami”. To oni pokazali nam, jak wyglądają tunele i podziemia Europy.

 • Gala L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
  Nauka jest kobietą! Efekt Matyldy odbiera kobietom należne im miejsce w świecie nauki

  Efekt Matyldy, znany niewielu osobom... dotyka bezpośrednio kobiet i tylko kobiet. Oznacza on przede wszystkim dyskryminację, niedocenienie oraz przypisywanie zasług kobiet mężczyznom w pracach naukowo-badawczych. W historii zarówno współczesnej jak i dawnej istnieje wiele przykładów ambitnych, utalentowanych kobiet, które uczestniczyły w mieszanych zespołach badawczych i mimo fundamentalnego wkładu w odkrycia naukowe, nigdy nie zostały za to nagrodzone. Często ich pracę negowano w sposób niesprawiedliwy i krzywdzący.

 • Nie zajadaj tego problemu! Różne sposoby walki z zajadami

  Zajady mylone są często z opryszczką, która wywołana jest zakażeniem wirusem HSV1 i HSV2, lub z liszajem płaskim, ponieważ mają podobne objawy. Zajady tworzą się przez wysuszoną i popękana skórę ust i powstaje tylko w ich kącikach. Częściej dokuczają nam jesienią i zimą, mimo tego, że są pozornie niegroźne z całą pewnością nie dodają urody i mogą być przyczyna dyskomfortu.

 • Monika Dąbrowska z córką Mają
  Monika Dąbrowska zaszła w ciążę, kiedy przechodziła chemioterapię. Miała nie dożyć komunii najstarszej córki

  Każda z tych historii jest inna, każdy rak jest inny, wszystko jest indywidualne. Nie ma co patrzeć na statystyki, bo ja miałam bardzo złe rokowania, a zaraz moja Majka skończy 12 lat. Jestem zdrowa, urodziłam czwarte dziecko - Gabrysię, a miałam nie dożyć komunii mojej najstarszej córki Ani – mówi naTemat Monika Dąbrowska, która w ciąży walczyła z rakiem jelita grubego. Teraz Monika ma 42 lata, kiedy zachorowała, miała 29 lat. Był rok 2004.

 • Co roku tworzone są z pomocą kurzych jaj i ratują tysiące osób.
  Co roku tworzone są z pomocą kurzych jaj i ratują tysiące osób. Wciąż ich nie doceniamy i bagatelizujemy zagrożenie

  Ta ciężka choroba bywa często mylona z przeziębieniem, przez co jest bagatelizowana, a to z kolei może prowadzić do ciężkich powikłań. Objawy są zawsze bardziej nasilone i dokuczliwe niż objawy przeziębienia. Pojawiają się bóle mięśni, które mogą towarzyszyć nam przez cały czas trwania choroby, natomiast w przypadku przeziębienia pojawiają się sporadycznie, a ich nasilenie nie jest tak duże.

 • Nowotwór tarczycy
  Nie tylko choroba Hashimoto atakuje tarczycę. Zbadaj się koniecznie!

  Rak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Co roku wykrywa się go u 3 000 osób w Polsce. W 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć, jednak aby tak się stało musi być wcześnie wykryty.

 • Jarosław Gowin, chce wydłużyć studentom czas nauki.
  Koszmar każdego studenta może wkrótce stać się rzeczywistością. Studenci pukają się w głowę po pomyśle Gowina

  Jarosław Gowin uznał, że dosyć już oszukiwania się – na studiach dziennych i zaocznych poziom edukacji nie jest taki sam. W związku z tym postanowił wydłużyć studia niestacjonarne o dwa lata. Jego pomysł budzi sporo kontrowersji zarówno wśród studentów, jak i ekspertów. Postanowiliśmy sprawdzić, czy dwa dodatkowe lata nauki rzeczywiście mogą znacząco poprawić jakość kształcenia.