Granat – mało popularny, a tak zdrowy. Dlaczego warto jeść ten owoc

[url=http://tinyurl.com/ml4df5z]Granat[/url] często nazywany jest owocem życia.
Granat często nazywany jest owocem życia. Fot. Shutterstock.com
Choć jego nazwa brzmi dwuznacznie, to w gruncie rzeczy owoc ten nie przyniesie nam żadnych szkód. Przeciwnie – mało popularny, a bardzo zdrowy. Mowa o granacie, który coraz częściej nazywany jest owocem życia.


Granat pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Ludzkości znany jest od około 7 tys. lat. Od zawsze ceniony w medycynie ludowej. Z drugiej strony popularnością nie równa się innym owocom, jak brzoskwinia, jabłko, nektaryna, banan, czy gruszka.


Owoc życia
Granat często nazywany jest owocem życia. Katarzyna Kurcewicz, dietetyk, zachęca do tego, aby granat na stałe zagościł w naszym codziennym jadłospisie. - Powinien na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie nie tylko dla smacznego soku, ale ze względu na dobroczynne działanie dla naszego organizmu. Owoc granatu zawiera polifenole, czyli związki przeciwutleniające, które hamują powstawanie wolnych rodników oraz usuwają już wytworzone, co zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób nowotworowych – wyjaśnia Katarzyna Kurcewicz.


Polifenole zawarte w owocach granatu wykazują również działanie przeciwzapalne, dlatego pomocne są w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wzmacniają pracę serca i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi, uszczelniają naczynia krwionośne.


Jak mówi Katarzyna Kurcewicz po owoc granatu szczególnie powinny sięgać kobiety w okresie menopauzy, gdyż zawarte w granacie estrogeny wspomagają gospodarkę hormonalną. Owoc granatu zawiera kwas cytrynowy i taninę o właściwościach ściągających, dlatego dodatkowo jest też polecany w niektórych chorobach żołądka i problemach z trawieniem.

Podnosi testosteron o nawet 24 proc.
Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu przeprowadzili testy. Przebadano 60 osób, każdej z nich dano do wypicia sok z granatu. Obok poprawienia krążenia krwi, zmniejszenia ciśnienia krwi zanotowano wzrost poziomu testosteronu o średnio 24 proc. W przypadku pań granat wyraźnie podnosi popęd seksualny.

Ponadto granat łagodzi stany zapalne, wzmacnia kości i mięśnie, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, działa korzystnie na stan zdrowia pacjentów cierpiących na niewydolność nerek, pomaga też znosić objawy przekwitania i spowalnia postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Granat działa też ochronnie na płód oraz nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych.

Rozpoznasz po dźwięku
Dojrzałe owoce granatu rozpoznasz po dźwięku. Te gotowe do spożycia przy delikatnym ucisku skórki wydadzą charakterystyczny odgłos, niedojrzały owoc „nie zareaguje” na opukiwanie i inne zabiegi. Gotowy, litrowy sok z granatu kosztuje w jednej z delikatesowej sieci około 25 zł. Można jednak znaleźć produkty w cenie nawet 50 zł za 1 litr. Każdy z nas może przygotować sok z granatu na własną rękę.

Najpierw należy przekroić owoc granatu na pół a następnie za pomoca łyżki wydobyć z niego ziarenka. Wydobyte ziarna wrzucamy do garnki i dodajemy 2 łyżki cukru oraz 2 łyżki wody. Całość gotujemy i mieszamy przez około 10 minut po to, aby sok zgęstniał. Po 10 minutach zdejmujemy syrop z ognia i czekamy aż ostygnie. Następnie przelewamy przez sito. Można rówież ziarenka zmiksować z 1 łyżką cukru, bez dodatku wody. Całość przykryć i włożyć na około 8 godzin do lodówki. Po tym czasie, po odcedzeniu, sok z granatu jest gotowy do spożycia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu