Odkładanie decyzji o ciąży przyczyną niepłodności

https://www.flickr.com/photos/bibbit/6091832360 by storyvillegirl / CC-BY-2.0
Szacuje się, że 24% Polek pragnie urodzić pierwsze dziecko po 30 roku życia, a 2% ‒ po 36. Niewiele spośród nich zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko problemów z poczęciem dziecka. Zbyt długie zwlekanie z decyzją o potomstwie w połączeniu z przedwczesnym przekwitaniem należy do najczęstszych przyczyn niepłodności, która dotyka już 15% polskich par.


Skutki późnej decyzji o macierzyństwie
W świetle niedawnego badania „Płodna Polka” okazuje się, że aż 82% naszych rodaczek nieposiadających potomstwa nie badało się jeszcze pod kątem płodności. Odwlekając decyzję o ciąży, zmniejszają więc nieświadomie swoje szanse na bycie matkami. Zanim młode Polki podejmą decyzję o późnym macierzyństwie, powinny sprawdzić własną płodność w gabinecie lekarskim – tłumaczą specjaliści.


Dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Klinik Leczenia Niepłodności „Bocian” w Białymstoku i Warszawie, podaje, że Polki rodzą coraz później i obecnie nie dziwi już fakt, że 30-letnia kobieta nie zaszła jeszcze w ciążę. Jak dodaje specjalista, niestety zapominają one o tym, że wraz z wiekiem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada – szczególnie po 33 roku życia. Dotyczy to także kobiet, które pozornie cieszą się dobrym zdrowiem.


Coraz młodsze kobiety chorują
W dzisiejszych czasach coraz mniej jest kobiet, które nie wykazują problemów w kwestii rozrodu – podkreśla dr Mrugacz. Problemy endokrynologiczne, mięśniaki i torbiele dotykają coraz młodsze pacjentki. Szczególnie groźna jest endometrioza, która powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to należy do najczęstszych przyczyn niepłodności. Kolejnym poważnym problemem współczesnych Polek jest zespół policystycznych jajników.


Problemy natury ginekologicznej mogą utrudniać zajście w ciążę już kobietom w wieku 26-28 lat. Według specjalisty, wszelkie zabiegi czy terapie mogą zmniejszyć płodność. Kobiety takie w ogóle nie powinny odkładać decyzji o ciąży. Problem jest tym poważniejszy, że wiele Polek obarczonych jest stresem i niewłaściwie się odżywia, a oba te czynniki mogą dodatkowo zmniejszać szanse na posiadanie dzieci.

Wielu ekspertów potwierdza, że niepłodności chociaż częściowo można by zaradzić, wykonując odpowiednie badania. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwe jest określenie, w jaki sposób zmieniać się będzie płodność kobiety w okresie najbliższych 3-4 lat. Każda kobieta wyposażona zostaje w określoną liczbę jajeczek, po których wyczerpaniu nie zajdzie już w ciążę. Za pomocą trzech testów – badania poziomu AMH, FSH i USG jajników – możliwe jest określenie rezerwy jajnikowej i wykrycie oznak wczesnej menopauzy – mówi dr Bartosz Pietrzycki z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” w Białymstoku.

Leczenie niepłodności wymaga czasu
Zdaniem specjalisty, wiele kobiet dowiaduje się o problemie z owulacją dopiero po zakończonych niepowodzeniem próbach zajścia w ciążę. Jednak w momencie, gdy zdają sobie z tego sprawę, często jest już za późno, gdyż ich wiek nie pozwala na długotrwałe leczenie. Terapię niepłodności należy bowiem rozpocząć od obserwacji kolejnych etapów cyklu. Niekiedy obserwację taką poprzedza kilkumiesięczne leczenie.

Do przeprowadzenia zabiegu in vitro, który w niektórych przypadkach jest ostatnią deską ratunku dla niepłodnych par, także potrzeba czasu – zaznacza dr Mrugacz. Jednak nawet ta metoda nie gwarantuje sukcesu. Proces leczenia dodatkowo przedłuża się w wyniku problemów ze znalezieniem przyczyny niepłodności lub skutecznej terapii.

Warto również pamiętać, że nie każdy ginekolog zajmuje się także leczeniem niepłodności. Jeżeli kolejne próby zajścia w ciążę kończą się fiaskiem, warto zmienić specjalistę na lekarza zajmującego się terapią problemów z płodnością – tłumaczy dr Mrugacz.

Kiedy najłatwiej zajść w ciążę? Zdaniem prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie – pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. W okresie tym ciąża i poród obarczone są także najmniejszym ryzykiem powikłań. Całkowicie odwrotnie wygląda sytuacja dziewcząt nastoletnich i kobiet powyżej 40 roku życia – zachodzą one w ciąże wysokiego ryzyka.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

NA WŁASNE OCZY 0 0"Ludzie wychodzą na balkony i tłuką w garnki". Polka z Barcelony opowiada, co się tam dzieje
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie