Usuwanie zębów mądrości - wywiad z ekspertem

https://www.flickr.com/photos/mike-burns/1155974383 by Mike Burns / CC-BY-2.0
Podczas gdy brak zębów mądrości w żaden sposobów nie utrudnia żucia czy rozdrabniania pokarmu, ich obecność może się wiązać z licznymi problemami, w szczególności gdy wyrastają w nieprawidłowy sposób. Chociaż były one istotnym elementem uzębienia w czasach naszych dalekich przodków, ledwo mieszczą się w szczęce współczesnego człowieka. W przypadku, gdy spychają inne zęby, co skutkować może wadami zgryzu lub uszkodzeniem ich korzeni, konieczne okazuje się ich usunięcie. O wskazaniach do zabiegu, jego przebiegu i dolegliwościach pojawiających się w następstwie ekstrakcji ósemki opowiada stomatolog Małgorzata Samborska-Borzęcka.


Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?
Zabiegu usunięcia zęba mądrości dokonujemy zazwyczaj z 3 przyczyn. Jedną z nich jest leczenie ortodontyczne – wtedy lekarzem kierującym na zabieg usunięcia zęba jest lekarz ortodonta. Drugą przyczyną jest stan zęba. Jeśli ząb ten jest popsuty, a ze względu na trudny dostęp niemożliwe jest jego prawidłowe wyleczenie, leczeniem z wyboru jest usunięcie. Ostatnią przyczyną jest utrudnione wyrzynanie, które wynika z nieprawidłowego ułożenia zęba – np. ząb nie mieści się w łuku lub uciska tkanki okoliczne. Procesowi temu towarzyszy stan zapalny, kieszonki przyzębne, ból, obrzęk, a często również szczękościsk.


Czy ząb usuniemy w ramach NFZ?

Zabieg usunięcia zęba mądrości
może być wykonany w ramach NFZ, ale jest to zabieg z zakresu chirurgii, więc nie każdy gabinet, który ma kontrakt z NFZ może taki zabieg rozliczyć. Zależy to od indywidualnie podpisywanych kontraktów. Nie każdy lekarz podejmuje się też wykonania takiego zabiegu. Należy więc szukać gabinetu z odpowiednim kontraktem i odpowiednim lekarzem.


Na czym polega zabieg usunięcia zęba mądrości?
Zabieg usunięcia zęba mądrości przebiega tak samo jak każdy inny zabieg usunięcia zęba. Ma charakter chirurgiczny tylko wtedy, gdy „ósemka” jest zatrzymana w kości. Wtedy najlepiej, aby zabieg ten wykonał lekarz chirurg szczękowo-twarzowy. Usunięcie takie wiąże się z koniecznością nacięcia dziąsła (nie zawsze), wydostania zęba z kości oraz zaopatrzenia rany w opatrunek chirurgiczny (szwy). Każdy zabieg jest planowany indywidualnie ze względu na to, że nie ma dwóch takich samych „ósemek”. Dlatego też konieczne jest zdjęcie rtg., najlepiej panoramiczne.


Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem najlepiej zjeść posiłek, po zabiegu bowiem nie będzie można jeść przez 2 h. Należy również wykonać rtg. zęba, który będzie usuwany.

Co i kiedy można jeść po zabiegu?
Posiłki chłodne, najwcześniej 2 h po zabiegu, lepiej płynne. Dieta nie może być drażniąca dla śluzówki. Powinna być delikatna – nic ostrego ani pikantnego.

Czy usunięcie zęba mądrości prowadzić może do powikłań?
Każdy zabieg medyczny wiąże się z możliwymi powikłaniami. Również ten ma możliwe skutki uboczne. Do najczęstszych należą obrzęk (opuchlizna) po zabiegu oraz ból. Wystąpić może także utrudnione gojenie („suchy zębodół”).

Jak radzić sobie z bólem i opuchlizną po zabiegu?
Najczęściej po zabiegu lekarz stomatolog wypisuje receptę na antybiotyk, który eliminuje te objawy. Oprócz antybiotyku warto przyjmować preparat przeciwbólowy typu Nurofen forte, stosować zimne okłady i odpoczywać.

Jak długo pacjent dochodzi do siebie?
Zależy od rozległości i jakości zabiegu oraz od zdolności regeneracyjnych pacjenta. Przeciętnie po ciężkim zabiegu pacjenci dochodzą do siebie ok. 2 dni. Oczywiście muszą uważać jeszcze przez ok. tydzień, aby nie urazić rany, ale wracają do normalnego trybu życia ze wszystkimi jego obowiązkami.

Czy konieczne jest branie L4?
Przez te 2 dni dobrze, gdy pacjent nie pracuje fizycznie, a siły oszczędza na regenerację. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy zabieg miał charakter chirurgiczny, lekarz wydał antybiotyk, a rana zaopatrzona jest w szwy.

Po usunięciu ósemki należy zadbać o czystość operowanego miejsca. W tym celu przez 24 godziny unikać należy palenia, intensywnego płukania ust i czyszczenia zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji. Obolałą strefę warto chłodzić, np. zimnym kompresami, a także płukać szklanką ciepłej wody z łyżką soli. Należy wystrzegać się kawy i alkoholu, a także twardych pokarmów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...