Co zabija Twoje libido. Podpowiedzi zanim pójdziesz do lekarza

[url=http://tinyurl.com/pt428sa]Libido[/url] obniżają m.in. źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.
Libido obniżają m.in. źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. Fot. Shutterstock.com
Wyniki są całkiem nieźle – według badań Durexu 75% dorosłych Polaków uprawia seks średnio raz w tygodniu. Niestety jest też druga strona medalu – nie brakuje osób, które nie uprawiają seksu, bo nie mają na niego ochoty. Niskie libido ma swoje podłoże.

Czasem problem może okazać się łatwy do zdiagnozowania i samemu można go wyeliminować. W innych sytuacjach ma on znacznie głębsze podłoże i konieczna staje się wizyta u specjalisty.

Stres i przemęczenie

- Jednym z największych zabójców libido jest stres i przemęczenie. Współcześnie wielu ludzi żyje w przewlekłym stresie. Nadmiernie obciążają nas obowiązki zawodowe, jesteśmy przemęczeni wielogodzinnym dniem pracy lub zmartwieni swoimi kłopotami finansowymi. Taka sytuacja pogarsza kondycję, zarówno psychiczną, jak i fizyczną i negatywnie wpływa na seks. Kortyzol, zwany potocznie „hormonem stresu”, obniża poziom testosteronu. Testosteron zaś jest hormonem grającym znaczącą rolę w odczuwania pożądania i w sprawności seksualnej (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet) – wyjaśnia Justyna Piątkowska, psycholog i seksuolog.

Jak dodaje, znacząco negatywnie na jakość życia seksualnego i na libido wpływa również niezdrowy tryb życia. Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej w czasie wolnym, prowadzi do wielu chorób, w tym spadku libido oraz zaburzeń erekcji mężczyzn. Długoterminowo negatywnie działają także używki - alkohol, papierosy, narkotyki czy tzw. dopalacze. Bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta - ani zbyt wysoko kaloryczna, ani zbyt uboga. Dla poziomu libido kluczowa jest także relacja między partnerami, jakość związku. Ciągłe konflikty, wzajemne pretensje i złośliwości, dystans i obojętność zabijają namiętność – wyjaśnia specjalista.

Otyły ma problem

W 2008 roku na Duke University Medical Center przeprowadzono badania na osobach otyłych. Okazało się, że tylko 1% badanych było zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Za wynikami badań wysunięto też diagnozę, że otyli mężczyźni mają mniejszy poziom testosteronu.


Wiadomo też, że osoby, które doświadczyły przemocy psychicznej mogą mieć obniżone libido. Problem z zaufaniem, bliskością, a przez to opór przed sytuacjami intymnymi rodzą kolejne problemy. Ratunkiem mogą być rozmowy, na przykład w formie terapii grupowych, z osobami o podobnej przeszłości.

U niektórych kobiet libido maleje wraz ze stosowaniem przez nie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli tak się dzieje koniecznie trzeba zmienić tabletki. Do łóżkowych zabaw nie będzie też ciągnąć osób z depresją. Zmiany na poziomie neurohormonalnym idą w parze z obniżeniem pobudzenia seksualnego. Takie osoby cechuje nieumiejętność przeżywania przyjemności.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...