W jaki sposób orientacja seksualna wpływa na zdrowie?

abcZdrowie.pl
Istnieją różne przekonania na temat tendencji homoseksualistów do zapadania na pewne choroby. Chociaż wiele z tych przekonań jest mitem, okazuje się, że orientacja seksualna rzeczywiście może mieć pewien wpływ na stan zdrowia – tak wynika z przedstawionego przez amerykański rząd raportu.


Kto choruje częściej?
Nie da się jednoznacznie określić, czy przedstawiciele mniejszości seksualnych mają mniej czy więcej problemów zdrowotnych niż heteroseksualiści bądź czy mniej lub bardziej o siebie dbają. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie można wskazać zachowania prozdrowotne i te mające destrukcyjny wpływ na zdrowie. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców rządowych wiemy na przykład, że geje i lesbijki wykazują większą tendencję do uzależnienia od tytoniu i nadużywania alkoholu niż osoby heteroseksualne. Wielu homo- i biseksualistów spożywa aż pięć lub więcej napojów alkoholowych dziennie.
Z drugiej strony, dowiadujemy się też, że osoby homo- i biseksualne są bardziej aktywne fizycznie i regularnie zażywają ruchu. Dotyczy to głównie gejów, którzy mogą pochwalić się najlepszą kondycją. Fakt ten również znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach przeprowadzonych badań, które pokazują, że mężczyźni o orientacji heteroseksualnej częściej niż homoseksualiści borykają się z otyłością. Problem ten wydaje się być jednak dość powszechny także w społeczności lesbijek i biseksualistek. Więcej niż jedna trzecia biorących udział w badaniu lesbijek to kobiety otyłe. Wśród kobiet biseksualnych kłopoty z wagą ma 40% z nich. Dla porównania ten sam problem dotyczy 28% kobiet heteroseksualnych. Okazuje się także, że wiele lesbijek i biseksualistek w ciągu zeszłego roku nie korzystało z żadnej pomocy lekarskiej, głównie ze względu na koszty.


Co ciekawe, raport podaje też, że homoseksualiści częściej szczepią się przeciw grypie (poznaj wskazania do szczepienia przeciw grypie podane w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-szczepien-przeciw-grypie) niż mężczyźni heteroseksualni. Homoseksualiści częściej posiadają też ubezpieczenie zdrowotne. „Nie można stwierdzić, że geje, lesbijki czy biseksualiści mają słabsze zdrowie”, mówi główny autor raportu, Brian Ward z Amerykańskiego Centrum Statystyki Medycznej (U.S. National Center for Health Statistics), i wyjaśnia, że pomimo pewnych zaobserwowanych tendencji, nie ma żadnej reguły, która by na to wskazywała.


Raport – jak go sporządzono?
Wyniki przeprowadzonych badań oparte są na wywiadach przeprowadzonych z ok. 35 tys. osób dorosłych. Wszyscy uczestnicy badania odpowiadali na pytania osobiście w swoich domach. Ward twierdzi, że uzyskane rezultaty zgodne są z innymi przeprowadzonymi do tej pory tego typu badaniami.


Spośród ankietowanych 96,6% to heteroseksualiści, 1,6% deklarowało, że jest gejem bądź lesbijką, a 0,7% to osoby biseksualne. Pozostałe 1,1% badanych na pytanie o orientację nie było w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi bądź całkowicie jej odmówiło.
Odpowiedzi różniły się w zależności od wieku ankietowanych. Większość osób poniżej 45. roku życia określała się jako osoby biseksualne, starsi natomiast – najczęściej jako heteroseksualiści.

Zaobserwowano również, że dorośli w wieku powyżej 65 lat rzadziej deklarowali homoseksualizm niż pozostali badani. Wśród seniorów mniej niż 1% to geje i lesbijki, a w grupie młodszej – ok. 2%. Jako osoby biseksualne częściej określały się kobiety – prawie 1% z nich. Jeśli chodzi o mężczyzn, za biseksualistów uznało się 0,4% z nich. Ponadto biseksualizm okazał się być bardziej powszechny wśród osób poniżej 45. roku życia (1,1% badanych) niż wśród osób starszych (0,4% w wieku od 45 do 64 lat i 0,2% w wieku powyżej 65 lat).

Susan Cochran, profesor epidemiologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, która na co dzień zajmuje się badaniem związków pomiędzy orientacją seksualną a zdrowiem, uważa, że wyniki ankiety mają szczególne znaczenie w uświadomieniu różnic pomiędzy kłopotami zdrowotnymi, z jakimi borykają się homoseksualiści, a tymi, które częściej dotyczą heteroseksualistów. Wyraża ona jednocześnie nadzieję, że pomoże to w podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie.

Więcej o homoseksualizmie: http://portal.abczdrowie.pl/homoseksualizm.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze