Antydepresanty w ciąży mogą wpływać na pojawienie się otyłości u dzieci?

abcZdrowie.pl
Stosowanie antydepresantów przez ciężarne kobiety może przyczyniać się do pewnych defektów u noworodka – problemów z sercem, nadciśnienia płucnego oraz niskiej wagi przy narodzinach. Nowe badania sugerują, że leki te mogą także wpływać na wystąpienie cukrzycy typu 2 i otyłości w późniejszym życiu dziecka.


Przyczyna epidemii otyłości
Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z McMaster University wykazały związek pomiędzy stosowaniem fluoksetyny podczaas ciąży a większym ryzykiem otyłości i cukrzycy u dzieci w późniejszym czasie. Obecnie około 20% kobiet w Stanach Zjednoczonych stosuje antydepresanty podczas ciąży.

Według ekspertów z zakresu ginekologii i położnictwa otyłość i cukrzyca typu 2 występuje u dzieci coraz częściej – zwykle przypisuje się to stylowi życia, dostępności wysokokalorycznych potraw oraz obniżonej aktywności fizycznej. Badania pokazują jednak, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży może być kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za epidemię tych dwóch schorzeń.

Depresja w ciąży
Ciężarne kobiety są podatne na depresję, a zwiększona dawka hormonów, które uważa się za czynnik nasilający objawy, utrudnia radzenie sobie z przypadłością. Według American Pregnancy Association od 14 do 23% kobiet boryka się z objawami depresji podczas ciąży. Depresja może narazić zarówno matkę, jak i dziecko na problemy zdrowotne, jeśli pozostanie nieleczona. Antydepresanty mogą zostać przepisane przez lekarza w poważniejszych przypadkach.


Leki przeciwdepresyjne, takie jak citalopram, fluoksetyna i sertralina, zostały powiązane z rzadkim, lecz poważnym, problemem u nowonarodzonych dzieci – nazywanym nadciśnieniem płucnym. Wiadomo o wielu chorobach, które wynikają z zażywania leków przeciwdepresyjnych w ciąży, ale otyłość i cukrzyca u dzieci w tym kontekście nie zostały dokładnie zbadane. Wiadomo, że leki mogą podnosić ryzyko otyłości u dorosłych, nie było jednak wiadomo, czy stosowanie antydepresantów może mieć wpływ na zaburzenia metabolizmu u dzieci.

Przyczyny depresji i jej wpływ na ciążę
Nie tylko zmiany hormonalne przyczyniają się do zachorowania na depresję podczas ciąży, mogą to być również: przypadki depresji lub przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne występujące w przeszłości, wiek (im młodsza osoba, tym większe ryzyko), ograniczone wsparcie rodziny, konflikty małżeńskie, przemoc domowa, uczucia niepewności związane z ciążą.

Depresja wpływa na ciążę na różne sposoby. Przede wszystkim może przeszkadzać kobiecie w dbaniu o siebie, spożywaniu posiłków i zażywaniu odpowiedniej ilości snu. Co więcej, istnieje większe ryzyko, że matka sięgnie po alkohol, tytoń i narkotyki.

Następstwa zażywania leków przeciwdepresyjnych dla dziecka
Naukowcy skupili się na pytaniu, czy działanie fluoksetyny podczas ciąży może skutkować stłuszczaniem wątroby u dziecka – częstym powikłaniem w przypadku otyłości. Po raz pierwszy zdołali oni przedstawić na modelu zwierzęcym, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych przez matkę powoduje gromadzenie się tłuszczu oraz stan zapalny wątroby u dorosłego potomstwa. W związku z czym powstały nowe obawy związane z długoterminowymi komplikacjami metabolicznymi u dzieci, których matki stosowały selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Naukowcy podkreślają jednak, że badania nie mają na celu zalecania ciężarnym kobietom, aby zaprzestały stosować antydepresanty – chcą oni za to promować świadomość o tym, na jakie przypadłości dziecko może być narażone w przyszłości. Zaletą badania jest odnalezienie grupy dzieci wysokiego ryzyka, które mogą wymagać specyficznej interwencji w zapobieganiu otyłości i cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu.

Eksperci próbują teraz zrozumieć reakcje chemiczne, które zachodzą, kiedy leki przeciwdepresyjne są zażywane podczas ciąży, oraz dlaczego prowadzą do komplikacji u potomstwa. Zrozumienie tego, w jaki sposób antydepresanty powodują niepożądane skutki w metabolizmie dzieci, pozwoli na stworzenie strategii zapobiegania szkodliwym następstwom, jednocześnie pozwalając kobietom wymagającym leczenia zniwelować potencjalne ryzyko dla dziecka.

Przeczytaj więcej na temat depresji w ciąży: http://parenting.pl/portal/depresja-podczas-ciazy.
O antydepresantach w czasie ciąży traktuje również artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-ciaza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!