Bezsenność może być przyczyną udaru

abcZdrowie.pl
Młodzi ludzie nie myślą o problemach ze zdrowiem, a tym bardziej o udarach. Nowe badania ujawniają, że powinni – okazuje się, że osoby poniżej 35 roku życia cierpiące na asomię są bardziej narażone na udary. Grupa naukowców z Tajwanu twierdzi, że istnieje nawet ośmiokrotnie wyższe ryzyko dla osób pomiędzy 18 a 34 rokiem życia, które cierpią na bezsenność, natomiast po 35 roku życia zagrożenie maleje. Eksperci zalecają młodym osobom mającym problemy ze snem wizytę u lekarza w celu oceny czynników ryzyka i ewentualnego leczenia.


Zależność pomiędzy ilością snu a udarem
Kiedy krew nagle przestaje przepływać do mózgu, doznaje się udaru. Po kilku minutach komórki w mózgu zaczynają obumierać. Bardziej powszechnym rodzajem udaru jest udar niedokrwienny, który następuje, kiedy zakrzep blokuje naczynie krwionośne w mózgu. Rzadszym przypadkiem jest udar krwotoczny wywołany wylewem krwi do mózgu.

Do badań zebrano dokumenty 21 tysięcy osób cierpiących na bezsenność oraz 64 tysięcy osób niemających problemów ze snem. Po czterech latach analizy grupa ekspertów odkryła, że bezsenność podnosi prawdopodobieństwo hospitalizacji związanej z udarem aż o 54%. Co więcej, cukrzyca połączona z bezsennością również wydaje się zwiększać ryzyko udaru. Łączne dane wykazały, że występowanie udaru w okresie 3 lat było większe dla osób, które nękała insomnia, niż osób, które w pewnym momencie przestały cierpieć z jej powodu.

Wyniki podkreślają również znaczenie kliniczne badania bezsenności u osób młodszych. Leczenie jej jest równie ważne, bez względu na to, czy stosowane są leki czy terapia poznawcza.
Wśród uczestników badania, z których żaden nie doznał wcześniej udaru czy bezdechu sennego, naukowcy odkryli prawie 600 przypadków bezsenności i ponad 950 osób, które nie miały problemów ze snem, ale były hospitalizowane w wyniku udaru. Następnie badacze podzielili cierpiących na bezsenność pacjentów na 4 grupy. Pierwsza z nich to osoby, które miały problemy z zaśnięciem i przespaniem nocy, druga to osoby cierpiące na chroniczną bezsenność przez okres 1–6 miesięcy, u trzeciej grupy bezsenność pojawiała się również po pół roku, a u ostatniej objawy ustąpiły.


Bezsenność może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia
Bezsenność obniża jakość życia i powoduje objawy natury psychologicznej. Skutkuje ona m.in. zmęczeniem w ciągu dnia, drażliwością, obniżeniem nastroju i bezradnością. Przewlekła bezsenność może być też czynnikiem ryzyka depresji klinicznej. Objawy somatyczne osób cierpiących na bezsenność to problemy z oddychaniem, układem trawiennym, bóle głowy, bóle nieswoiste. Często występują również zaburzenia poznawcze wynikające z bezsenności, takie jak problemy z koncentracją, uwagą czy pamięcią.

W świetle badań lekarze apelują do osób cierpiących na bezsenność, aby nie traktować jej jako łagodnej przypadłości, która nie niesie ze sobą żadnego większego ryzyka. Naukowcy nie rozumieją co prawda w pełni mechanizmu zależności pomiędzy bezsennością a udarem. Dowody pokazują, że ta przewlekła przypadłość może negatywnie wpływać na zdrowie sercowo-naczyniowe w związku z regularnym stanem zapalnym, ograniczoną tolerancją glukozy lub podwyższonym ciśnieniem krwi. Wiadomo także, że dieta, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna, palenie papierosów i stres odgrywają ważną rolę. Wyniki badań potwierdzają potrzebę badania i leczenia bezsenności, którą można wcześnie zdiagnozować, aby obniżyć ryzyko udaru w przyszłości.

Leczenie bezsenności, zapobieganie udarowi
Leczenie bezsenności (http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bezsennosci) to zmiany głównie w stylu życia i zachowaniu oraz leczenie farmakologiczne. Eksperci w sprawach snu twierdzą, że istnieje wiele rzeczy wpływających na jego jakość. Ważne jest otoczenie, plan dnia, odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. Jedną z najważniejszych zasad są regularne pory wstawania i chodzenia spać oraz unikanie drzemek w ciągu dnia.

Leczenie farmakologiczne zalecane jest jedynie na krótki okres czasu i nie jest pierwszym wyborem lekarzy. W niektórych przypadkach jednak środki nasenne pomagają w zasypianiu, a zmiana stylu życia wpływa na trwałość terapii.

Zobacz, jak jeszcze możesz zwalczyć bezsenność: http://portal.abczdrowie.pl/na-bezsennosc-leki-antydepresyjne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA