Coraz bliżej do stworzenia rogówki z komórek macierzystych

https://www.flickr.com/photos/cnon/5698746966 by Scinern / CC BY 2.0
Rogówka to zewnętrzna powłoka oka, która jest naszym oknem na świat. Dbanie o jej zdrowie i przejrzystość jest kluczową sprawą dla wzroku. Naukowcy odkryli najbardziej efektywny sposób na stworzenie ludzkiej tkanki rogówki i przywrócenie wzroku z pomocą molekuły, która pełni rolę wskaźnika dla komórek macierzystych. Badania, w których stworzono rogówkę z ludzkich komórek macierzystych pobranych od dawcy, dają nadzieję ofiarom poparzeń, ofiarom wypadków z użyciem środków chemicznych oraz pacjentów cierpiących na choroby uszkadzające oczy.


Nadzieja dla pacjentów, którzy stracili wzrok
Jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty jest utrata komórek macierzystych rąbka rogówki w wyniku choroby lub wypadku. Rogówka pokryta jest warstwą komórek nazywanych nabłonkiem i otoczonych wąskim pierścieniem komórek zwanych rąbkiem. Komórki macierzyste rąbka spełniają rolę zachowawczą i regeneracyjną tkanki rogówki.
W przeszłości naukowcy za pomocą przeszczepu komórek macierzystych pomagali zregenerować rogówkę pacjentów, ale nie byli pewni, czy w przeszczepionym fragmencie znajdowały się komórki rąbka, a jeśli tak, to ile się ich tam znajduje. W związku z tym wyniki przeszczepów były niejednorodne – nie można było przewidzieć, czy będą miały pozytywny wynik.


Lokalizacja odpowiednich komórek przełomem w badaniach
Doktor Bruce Ksander, jeden z autorów pracy, wyjaśnia, że komórki macierzyste rąbka są bardzo rzadkie, a pomyślność przeprowadzonego przeszczepu jest od nich zależna. Dlatego właśnie grupa badaczy skupiła się na komórkach macierzystych rąbka. Z pomocą molekuły znanej jako ABCB5 pełniącej rolę „lokalizatora” dla komórek rąbka, które trudno namierzyć. ABCB5 wytwarzana jest naturalnie w komórkach ludzkiej skóry i jelit. Naukowcy użyli molekuły, aby zlokalizować komórki macierzyste u zmarłego dawcy i użyli ich do odtworzenia anatomicznie poprawnej, całkowicie funkcjonalnej rogówki ludzkiej u myszy.


Molekuła ABCB5 pozwala przeżyć komórkom macierzystym, chroniąc je przed apoptozą – procesem zaprogramowanej śmierci komórki. Naukowcy podkreślają, że przełomowe odkrycie ułatwi odtworzenie powierzchni rogówki. Zapewniają, że jest to doskonały przykład prostych badań, które szybko zostają wcielone w praktykę.


Jakie choroby mogą uszkodzić rogówkę?
Do uszkodzenia rogówki może dojść nie tylko poprzez wypadek, lecz także w wyniku choroby. Jedną z nich jest zapalenie rogówki (http://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-teczowki-i-rogowki), które ma wiele przyczyn: może być m.in. spowodowane infekcją wirusową, bakteriami lub grzybicą. Mikroorganizmy dostają się do oka, w którym doszło do powierzchownych lub poważniejszych urazów, powodując infekcję, stan zapalny i owrzodzenie rogówki. Zdarzają się też rzadkie przypadki tego typu infekcji po uszkodzeniu spowodowanym noszeniem szkieł kontaktowych.

Objawy zapalenia rogówki to silny ból, nieostre widzenie, łzawienie, zaczerwienienie, nasilona wrażliwość na światło, wydzielina z oka. W wyniku niektórych infekcji rogówka zabliźnia się, co ogranicza pole widzenia. Inne mogą powodować perforację rogówki, czyli infekcję w środku oka lub nawet jego utratę. Z odpowiednią pomocą medyczną infekcje zazwyczaj są skutecznie leczone bez długoterminowej utraty wzroku.

Leczenie zapalenia rogówki
Leczenie zapalenia rogówki zależy od jego przyczyny. Choroba spowodowana infekcją może rozwijać się bardzo szybko i zazwyczaj wymaga natychmiastowej terapii antybakteryjnej, przeciwgrzybicznej czy przeciwwirusowej, aby pozbyć się patogenu. Nie zaleca się w tych przypadkach stosowania dostępnych bez recepty kropli do oczu, które nie tylko nie są skuteczne w tym wypadku, lecz także mogą opóźnić właściwe leczenie, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo komplikacji, które zagrażają wzrokowi.

W przypadku osób noszących szkła kontaktowe lekarze zalecają zaprzestanie ich używania i zastąpienie zakażonych szkieł i opakowań nowymi. Warto wspomnieć, że nie powinno się ich jednak wyrzucać, ponieważ mogą one okazać się pomocne w zidentyfikowaniu przyczyny zapalenia, co znacznie przyspieszy właściwą diagnozę i leczenie.

Dowiedz się więcej na temat przeszczepu rogówki: http://portal.abczdrowie.pl/przeszczepienie-rogowki.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy