Cynamon sposobem na zatrucia pokarmowe

https://www.flickr.com/photos/trophygeek/7309903584 by trophygeek / CC BY 2.0
Zatrucie pokarmowe występuje dosyć często, zwłaszcza w przypadku surowych produktów. W USA 1 na 6 osób rocznie cierpi z powodu zatrucia pokarmowego. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób borykających się z tym problemem – grupa naukowców odkryła, że cynamon może zmniejszać ryzyko zatruć pokarmowych.


Zalety cynamonu
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Washington State University pokazały, że już kilka kropel olejku cynamonowego zabija szkodliwe bakterie w przeciągu 24 godzin. Olejek ten może być używany do powlekania opakowań mięs i innych świeżych produktów. Stosować go można także do oczyszczania mięsa, owoców, warzyw i eliminowania mikroorganizmów. Olej jest w stanie zabić 6 głównych szczepów toksyn Shiga wytwarzających Escherichia coli (STEC).

Badania są próbą znalezienia naturalnych sposobów na eliminację patogenów z pokarmu. Olejek kasjowy, pozyskiwany z cynamonowca chińskiego, który rośnie głównie w Indonezji, ma działanie antybakteryjne. Cynamon ma wiele zalet, np. łagodzi stany zapalne i pomaga obniżyć poziom cukru we krwi – zaleca się go w diecie pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2.
Według Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób około 265 000 ludzi rocznie zaraża się STEC. Jeden ze szczepów nazywany STEC O157 powoduje 36% infekcji w Stanach Zjednoczonych. Bakterie zazwyczaj przekazywane są ludziom podczas spożywania skażonych surowych pokarmów i nabiału. Po 3–4 dniach inkubacji pojawiają się objawy, takie jak łagodny ból brzucha i biegunka. Sposoby leczenia biegunki znajdziesz w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-biegunki.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?
Istnieje małe prawdopodobieństwo, że wszyscy zaczną dodawać olejek kasjowy do jedzenia, aby uchronić się przed zatruciem. Nawet takie postępowanie może nie być wystarczające, aby powstrzymać bakterie. Ważne są zatem inne sposoby na zapobieganie zatruciom pokarmowym.


Dokładne gotowanie jedzenia to pierwszy krok – niedogotowane jajko czy średnio wysmażony burger mogą wywołać chorobę. Unikaj jedzenie surowego lub zepsutego mięsa i jaj – sprawdzaj datę przydatności do spożycia na opakowaniu przed zakupem i przed przygotowywaniem potraw.

Jeżeli podano ci niedogotowaną rybę lub mięso w restauracji, odeślij danie i poproś o nowy talerz. Podczas przygotowywania posiłku uważaj, aby ciecz z surowego mięsa, owoców morza czy jaj nie skaziła innych pokarmów. Nie zostawiaj też jaj, mięsa czy mleka na dłuższy czas w temperaturze pokojowej – resztki z obiadu i jedzenie przygotowane wcześniej przechowuj w lodówce.

Co więcej, owoce i warzywa zwykle są brudne, więc powinno się je dokładnie umyć przed spożyciem. Liczy się również czystość samego miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. Myj ręce, deski do krojenia i noże mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą po tym, jak szykujesz surowe mięso, owoce morza czy jajka. Drewniane deski nie są zalecane, ponieważ ciężej je wyczyścić.

Unikaj niepasteryzowanego mleka i nabiału wyprodukowanego z takiego mleka. Nie rozmrażaj jedzenia w temperaturze pokojowej – rób to w lodówce i szybko go użyj. Nie zamrażaj ponownie jedzenia, które zostało już rozmrożone. Jeżeli zastosujesz się do tych wskazówek, szanse na zachorowanie z powodu bakterii E. coli drastycznie spadną.

Co zrobić w przypadku zatrucia pokarmowego?
Przede wszystkim unikaj jedzenia stałych pokarmów, dopóki nie skończą się wymioty. Następnie spożywaj lekkostrawne produkty, takie jak krakersy, banany, ryż lub chleb. Unikaj jedzenia tłustych, pikantnych lub słodkich potraw.

Nie zażywaj środków przeciw wymiotom lub biegunce bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one pogorszyć niektóre rodzaje biegunki. Lekarz może przepisać leki przeciw wymiotom, jeżeli istnieje ryzyko odwodnienia. Aby zapobiec odwodnieniu, pij dużą ilość wody, a jeśli wymioty i biegunka trwają dłużej niż 24 godziny, spożyj doustny roztwór nawadniający.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: biegunka trwa dłużej niż 3 dni, zatrucie spowodowane jest owocami morza lub grzybami, towarzyszy mu gorączka, zauważysz oznaki odwodnienia, takie jak suchość ust, zawroty głowy, zmęczenie lub przyspieszone bicie serca.

Naukowcy będą kontynuować poszukiwania innych naturalnych produktów, które pomogą wyeliminować bakterie w pokarmach. Ta sama grupa naukowców analizuje działanie mniszka lekarskiego na powstrzymywanie bakterii związanych z zapaleniem wymienia – infekcją, która często zdarza się u krów hodowlanych.

Poznaj właściwości cynamonu: http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-cynamonu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona