Leki obniżające poziom cholesterolu zmniejszają chęć aktywności fizycznej

https://www.flickr.com/photos/erix/142789779 by erix! / CC BY 2.0
Przez całe życie słyszymy, że zdrowe odżywianie i ćwiczenia obniżają ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy cukrzyca. Jednak większość z nas omija ryby i sałatki szerokim łukiem, a zamiast tego wybiera smażonego kurczaka lub frytki z serem żółtym. Zamiast iść na siłownię, wolimy siedzieć na kanapie z pilotem do telewizora w ręku. Okazuje się, że takie nastawienie u mężczyzn, według nowych badań, nie zmienia się nawet w przypadku, kiedy zostanie u nich zdiagnozowany wysoki poziom cholesterolu, przez co muszą zażywać lekarstwa.


Czy aby na pewno chodzi o złe nawyki?
Wprawdzie należy zauważyć, że jednymi z efektów ubocznych zażywania leków na wysoki poziom cholesterolu, zwanych statynami, mogą być zmęczenie, osłabienie i ból mięśni. Lekarze twierdzą jednak, że ćwiczenia mimo bólu i dbałość o siłę ciała pomagają obniżyć zapotrzebowanie na te leki, dlatego nawet zwykły spacer leży w interesie osób z wysokim poziomem cholesterolu. Dowiedz się, jak można obniżyć poziom cholesterolu: http://portal.abczdrowie.pl/jak-obnizyc-poziom-cholesterolu.

Naukowcy z Oregon State University odkryli, że mężczyźni, którzy zażywają statyny, z wiekiem ćwiczą coraz mniej. Przyjrzeli się oni danym ponad 3 tysięcy mężczyzn i porównali ilość wykonywanych ćwiczeń z ilością zażywanych statyn w przeciągu 7 lat. Na początku badań 727 mężczyzn zażywało leki. W kolejnej części 1467 mężczyzn nie zażywało leków, a 845 zaczęło je stosować.

Osoby zażywające leki od początku miały mniej chęci do ćwiczeń w porównaniu do osób, które nigdy ich nie stosowały. Spadek w ilości ćwiczeń wynosił odpowiednio 2,8 i 2,5 punktów rocznie. Różnica została uznana za wynik istotny statystycznie. Wskaźnik, w jakim nowi użytkownicy statyn rezygnowali z ćwiczeń, był znacznie wyższy – aż 3,4 punktu.


Dlaczego statyny powodują osłabienie mięśni?
Podsumowując, użytkownicy statyn ćwiczyli o 5,4 minuty mniej dziennie w przypadku ćwiczeń umiarkowanych, o 0,06 minuty mniej w przypadku ćwiczeń energicznych i przez 8 minut dłużej spędzali czas biernie. Grupa naukowców nie jest pewna, dlaczego statyny powodują osłabienie mięśni. Przypuszczalnie chodzi o procesy chemiczne prowadzące do zaburzenia wytwarzania adenozynotrójfosforanu (ATP), co z kolei powoduje osłabienie, ponieważ ATP odpowiedzialne jest za magazynowanie energii.

Większość osób toleruje statyny, ale inne badania potwierdzają pewne negatywne skutki uboczne tych lekarstw. Najpowszechniejsze z nich to ból głowy, trudności w zasypianiu, wspomniany ból mięśni i zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha, biegunka, zatwardzenie czy wysypka.

Statyny powiązane są także z kilkoma rzadkimi, ale poważniejszymi, skutkami ubocznymi. Są to zapalenie mięśni i rabdomioliza. Ta druga objawia się poważnym zapaleniem mięśni i ich uszkodzeniem. Uszkodzone mięśnie wytwarzają białka, które trafiają do układu krążenia i magazynują się z nerkach. W związku z tym może dojść do uszkodzenia nerek lub nawet śmierci. Na szczęście przypadłość ta zdarza się niezwykle rzadko – dotyczy 1 na 10 tysięcy osób zażywających statyny.

Jak działają statyny?
Statyny obniżają poziom lipoproteiny niskiej gęstości (low-density lipoprotein, LDL), czyli tak zwanego złego cholesterolu, i jednocześnie podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL). Co więcej, blokują one enzym HMG-CoA w wątrobie, który odpowiedzialny jest za produkcję cholesterolu. Statyny są niezwykle użyteczne dla osób cierpiących z powodu wysokiego poziomu cholesterolu oraz tych, które doznały zawału serca w przeszłości, gdyż zapobiegają powstawaniu płytki miażdżycowej w żyłach.

Lekarze podkreślają jednak, że zażywanie statyn nie oznacza wcale, że można zajadać się czerwonym mięsem na obiad. Zdrowy styl życia razem z zażywaniem leku znacznie poprawia jego efektywność. Zaleca się zdrową, zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia, ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów. Poznaj dietę na cholesterol dla mężczyzn: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-cholesterol-u-mezczyzn.

Większość ekspertów zaleca stosowanie statyn w przypadku osób, które mają duże ryzyko kolejnego zawału serca lub udaru. W tych wypadkach leki zazwyczaj przewyższają negatywne skutki. W pozostałych przypadkach są inne rozwiązania – można zażywać inne leki lub w wyniku poprawy zaprzestać je stosować w ogóle, jednocześnie kontynuując zdrowy tryb życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"