Smutek pierwszym krokiem do demencji?

abcZdrowie.pl
Eksperci zastanawiają się, czy to przypadek, że wielu pacjentów z depresją choruje również na demencję. Co pojawia się pierwsze – depresja czy demencja? I najważniejsze: czy mają one wspólną przyczynę?


Co było pierwsze: depresja czy demencja?
Nowe badania przeprowadzone przez Rush University Medical Center pokazują, że depresja jest odrębna od zmian zachodzących w mózgu spowodowanych demencją. Zdaniem ekspertów odkrycie to jest interesujące, ponieważ sugeruje, że depresja jest jednym z czynników ryzyka demencji. Zlokalizowanie problemu i zapobieganie lub leczenie depresji pozwoli na zachowanie zdolności związanych z myśleniem i pamięcią aż do wieku starczego.
W badaniach wzięło udział niemalże 1800 osób – większość z nich to zakonnice, księża i bracia zakonni, którzy wyrazili zgodę na coroczną ocenę lekarską i psychologiczną oraz oddanie mózgu po śmierci. Uczestnicy, którzy mieli średnio 77 lat, nie wykazywali żadnych problemów z pamięcią w momencie rozpoczęcia badań. (Więcej o problemach z pamięcią: http://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja-i-pamiecia) Podczas eksperymentu sprawdzano u nich potencjalne objawy depresji, takie jak brak apetytu czy uczucie osamotnienia, jednocześnie poddając ich testom na myślenie i pamięć.

Podczas badań trwających średnio 8 lat, 315 osób (18%) zachorowało na demencję, a 922 osoby (52%) cierpiały na łagodne zaburzenia poznawcze (ang. mild cognitive impairment, MCI), które objawiają się problemami z pamięcią i myśleniem – często są też zapowiedzią choroby Alzheimera. 680 osób zmarło podczas przeprowadzania badań, autopsje przeprowadzono na 582 ciałach. Naukowcy byli zaskoczeni, że nie odnaleźli związku pomiędzy uszkodzeniami w mózgu a występującymi objawami depresji czy ich natężeniem, które z czasem nastąpiło.

Prawdopodobieństwo większego stopnia objawów depresji było większe dla osób z MCI przed diagnozą, ale było ono takie samo w przypadku zmian symptomów po diagnozie w porównaniu z uczestnikami bez zaburzeń poznawczych. Pacjenci z demencją mieli większe prawdopodobieństwo natężenia objawów depresji, zanim zaczęła się u nich demencja. Z drugiej strony symptomy depresji szybciej znikały w miarę rozwoju otępienia. Po analizie wszystkich danych naukowcy odkryli, że większe natężenie objawów depresji związane jest z gwałtownym spadkiem zdolności związanych z pamięcią i myśleniem. Poznaj więcej przyczyn depresji: http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-depresji-u-kobiet.


Alzheimer czy depresja?
We wczesnym stadium choroby Alzheimera i depresji występują podobne lub takie same objawy, więc nawet dla lekarza może być trudnym zadaniem odróżnienie tych dwóch chorób. Co więcej, wiele osób, które cierpią na chorobę Alzheimera, zmaga się również z depresją.
Istotną różnicą pomiędzy dwoma przypadłościami jest efektywność leczenia. Leki na chorobę Alzheimera jedynie spowalniają rozwój zaburzeń poznawczych, natomiast leczenie depresji może znacznie poprawić jakość życia chorego. Osoby, które cierpią zarówno z powodu choroby Alzheimera, jak i depresji są w stanie łatwiej radzić sobie ze zmianami spowodowanymi demencją, kiedy nie odczuwają depresji.

Wspólne symptomy dla obu schorzeń to problemy z pamięcią, zbyt duża lub zbyt mała ilość snu, zaburzenie koncentracji, społeczne wycofanie i utrata zainteresowania kiedyś lubianymi czynnościami. Dzięki dokładnemu badaniu lekarskiemu i ocenie psychologicznej można odróżnić obie choroby. Problem polega na tym, że osoby z umiarkowanym lub ciężkim otępieniem nie są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami.

Jak rozpoznać depresję?
Aby rozpoznać depresję u osoby z chorobą Alzheimera lekarze muszą polegać głównie na wskazówkach niewerbalnych i opisie zachowania opiekuna zamiast na opisie osoby chorej. Jeżeli osoba chora na Alzheimera wykazuje jeden z dwóch pierwszych symptomów z podanej niżej listy oraz przynajmniej 2 inne w przeciągu tygodnia, może ona cierpieć na depresję.
Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to: smutek, mała radość z kontaktów towarzyskich i zwykłych czynności, wycofanie społeczne, nadmierne/nikłe spożywanie posiłków, za dużo/za mało snu, drażliwość, zmęczenie/utrata energii, uczucie nieprzydatności/beznadziei/niestosownego poczucia winy, powracające myśli o śmierci i samobójstwie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu