Stres zwiększa ryzyko udaru

abcZdrowie.pl
O tym, że stres jest szkodliwy dla naszego organizmu, nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie niebezpieczny okazuje się być dla osób w średnim wieku i starszych – może prowadzić u nich do udaru bądź przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA – Transient Ischemic Attack) – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.


Negatywne uczucia
W badaniu wzięła udział niemal równa liczba kobiet i mężczyzn – w sumie ponad 6,7 tys. osób w przedziale wiekowym od 45 do 84 lat. 38,5% uczestników badania stanowili biali, 27,8% Afroamerykanie, 11,8% Chińczycy i 21,9% Latynosi.

Na początku badania, czyli we wczesnych latach 2000, u uczestników nie odnotowano żadnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Rekrutacja badanych trwała mniej więcej dwa lata – wówczas określono także ich profile psychologiczne. Dokonano tego na podstawie wypełnianej przez uczestników ankiety. Następnie badani zostali poddani obserwacji trwającej od 8,5 do 11 lat. W trakcie obserwacji wystąpiło 147 udarów i 48 TIA.

W porównaniu z osobami, u których ankieta nie wykazała problemów psychologicznych, u osób z gorszymi wynikami zauważono większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru czy TIA. Dla uczestników z objawami depresji prawdopodobieństwo to wzrosło aż o 86%, dla doświadczających przewlekłego stresu – o 59%, natomiast dla osób charakteryzujących się wrogim nastawieniem do otoczenia wzrosło aż dwukrotnie. Co ciekawe, uczucia gniewu okazały się nie mieć żadnego wpływu na ryzyko udaru. Zobacz, jak sprawdzić, czy jesteś narażony/a na udar: http://portal.abczdrowie.pl/czy-jestes-narazony-na-udar.


– Koncentrujemy się wyłącznie na najbardziej powszechnych czynnikach ryzyka, takich jak poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i tak dalej – i wszystko to jest ważne, ale nasze badanie dowodzi, że czynniki psychologiczne są również bardzo istotne – mówi dr Susan Everson-Rose, główna autorka i profesor Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis.

Dr Richard Libman, wiceprezes oddziału neurologicznego w Instytucie Cushing Neuroscience w Manhasset w Nowym Jorku, komentuje: – Od dawna uważa się, że czynniki psychologiczne odgrywają rolę w rozwoju chorób serca i przy występowaniu udarów. – To badanie ponownie kieruje nas w zaniedbaną sferę badań nad udarem i jego przyczynami, czyli tę związaną z psychologicznymi aspektami naszego życia i ich wpływem na nasze zdrowie – dodaje.

Biologiczne wyjaśnienie
Naukowcy twierdzą, że wykluczyli w swoim badaniu przypadki, w których kiepska kondycja psychiczna mogłaby rzutować na zdrowie fizyczne badanych i w ten sposób prowadzić do udaru. Czynniki, które wzięli przy tym pod uwagę to palenie papierosów, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu, indeks masy ciała i ciśnienie krwi. Jeśli faktycznie stres i depresja są w stanie bezpośrednio i niezależnie od wymienionych czynników wywoływać udar, autorzy badania jedynie domyślają się, jakie może być biologiczne wyjaśnienie tego zjawiska. – Stres i negatywne emocje aktywują oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, wpływając w ten sposób na krzepliwość krwi – tłumaczą. Wspomina się także o tym, że stres może skutkować powstaniem stanu zapalnego w organizmie, nie znaleziono jednak na to większych dowodów.

Nie bój się szukać pomocy
– W starzejącym się społeczeństwie należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Udar mózgu dotyka najczęściej osoby starsze, dlatego powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o tym, jakie czynniki mogą to ryzyko wraz z wiekiem potęgować – mówi Everson-Rose. – Jedną rzeczą, której nie zbadaliśmy, są strategie radzenia sobie ze stresem – dodaje naukowiec. – Jeśli ktoś doświadcza objawów depresji, narażony jest na stres lub odczuwa wrogie nastawienie do otoczenia, nie wiemy, w jaki sposób z tym walczy. To jednak bardzo prawdopodobne, że skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem mogą minimalizować jego skutki. My nie wzięliśmy tego pod uwagę. To raczej przedmiot przyszłych badań.

Dr Jeffrey Borenstein, prezes nowojorskiej organizacji Brain & Behavior Research Foundation, uważa, że osoby cierpiące na depresję bądź będące pod ciągłym wpływem stresu, z troski o ogólny stan zdrowia powinny zwrócić się po pomoc do specjalisty. (Znajdź psychologa z twojego miasta: http://ranking.abczdrowie.pl/c/24,psycholog)

– Ludzie nie powinni cierpieć w milczeniu – powinni szukać pomocy, bez względu na to, czy miałaby to być psychoterapia, terapia farmakologiczna czy też połączenie obu tych rzeczy – mówi lekarz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA