Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zachorowania na raka

abcZdrowie.pl
Służba zdrowia i państwa na całym świecie szukają sposobu na ograniczenie rosnącej epidemii otyłości. Ponad 1,4 miliarda dorosłych ma nadwagę, przez co wzrasta u nich ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy typu 2 i raka. Trzy pierwsze przypadłości są często wymieniane jako następstwo otyłości, rak natomiast nie wydaje się być oczywistym połączeniem. Nowe badania pokazują jednak, jak rozprzestrzenianie się raka, zwane metastazą lub przerzutami, rozwija się z pomocą tzw. złego cholesterolu.


Zły cholesterol a rak
Zdaniem ekspertów z American Heart Association tylko 1/3 cholesterolu to lipoproteina wysokiej gęstości (HDL) zwana dobrym cholesterolem – pozostała część to lipoproteina niskiej gęstości (LDL), czyli zły cholesterol. To właśnie LDL powoduje powstawanie płytki miażdżycowej w arteriach oraz blokuje przepływ krwi do serca i mózgu, co podnosi ryzyko zawału i udaru. Okazuje się jednak, że grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney odkryła proces przyłączania się komórek rakowych do LDL i rozprzestrzeniania ich po całym ciele.


U osób, które chorują na raka, zdrowe komórki zmieniają się w komórki rakowe, które niekontrolowanie rosną i tworzą guzy. Jeśli rak jest nieleczony, komórki patologiczne odrywają się od guza i przenoszone są do zdrowych tkanek w innych częściach ciała, gdzie tworzą kolejne guzy. Taki proces nazywa się metastazą.


Przyłączenie komórki rakowej do LDL następuje z pomocą białka adhezyjnego, nazywanego integryną, które obecne jest na prawie wszystkich komórkach w ciele, łącznie z komórkami raka. Integryny przyłączają się do złego cholesterolu, kiedy ten przepływa obok guza, i przemieszczają się do innych części organizmu, gdzie mogą przerodzić się w kolejnego guza.


O dobrym i złym cholesterolu przeczytaj na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/dobry-i-zly-cholesterol.

Przełom w leczeniu raka?
Eksperci twierdzą, że u osób chorujących na raka integryny są bardziej aktywne, co oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo przerzutów w związku z ich przemieszczaniem się po układzie krążenia i zakorzenianiem w innych tkankach. Metastaza to problem stawiający najtrudniejsze wyzwania lekarzom i od dawna wiadomo, że zrozumienie tego procesu może być przełomem w polepszeniu leczenia pacjentów.

Pomimo tego, że inhibitory białka adhezyjnego zostały stworzone, nie były one odpowiednie dla pacjentów chorujących na raka. Częściowo stało się tak, ponieważ naukowcy nie rozumieją do końca sposobu, w jaki LDL przenosi komórki raka. Jednak ponowne rozważenie problemu może nie być konieczne. Inne badania pokazały, jak wysoki poziom dobrego cholesterolu wpływa na przenoszenie integryny w głąb komórek. Badania mogą pomóc naukowcom w odnalezieniu leku dla chorych, ale ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia dbałość o poziom cholesterolu.

Jak kontrolować poziom cholesterolu?
Wiedza o tym, jak wpływać na poziom cholesterolu, jest kluczowa, aby zapobiegać wielu rodzajom raka, włącznie z rakiem piersi, prostaty i wątroby. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem należy nie tylko jeść zdrowo, lecz także zwiększyć aktywność fizyczną. Eksperci zalecają, żeby osoby dorosłe wykonywały umiarkowane ćwiczenia aerobowe przynajmniej przez 150 minut tygodniowo. Do tego powinno się dodatkowo poświęcić 2 dni tygodniowo na trening siłowy, który będzie skupiał się na każdej grupie mięśni.

W diecie należy zwrócić uwagę na produkty, które wspomagają obniżanie złego cholesterolu. Warto jeść awokado, które zawiera kwas oleinowy mający właściwości obniżające poziom LDL we krwi. Orzechy bogate są w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, co również pozytywnie wpływa na cholesterol – należy jednak pamiętać, aby jeść około 25 gramów dziennie ze względu na wysoką zawartość kalorii.

Dobre rezultaty daje zastąpienie zwykłego ryżu brązowym i włączenie do diety owsianki i jęczmienia – wszystkie te produkty bogate są w błonnik, który ogranicza wchłanianie LDL do organizmu. Co więcej, ryby – takie jak łosoś, tuńczyk, sardynki i halibut – zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają poziom triglicerydów we krwi. Niezastąpiona okazuje się także oliwa z oliwek, która nie zawiera cholesterolu i pomaga obniżyć jego poziom.

Dowiedz się więcej z artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-a-rak.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"