Zastrzyk z bakterią zmniejszy nowotwór

abcZdrowie.pl
Grupa naukowców z USA pomyślnie zmniejszyła guz raka u szczurów, psów oraz jednego pacjenta poprzez bezpośrednie wstrzyknięcie zmodyfikowanych bakterii Clostridium novyi w celu wywołania silnej reakcji przeciwrakowej. Naukowcy, włącznie z badaczami z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center w Baltimore, ogłosili wyniki pracy w czasopiśmie „Science Translational Medicine”.


Przełom w badaniach nad rakiem
Odkrycie, że bakterie, takie jak Clostridium novyi, mogą zostać użyte do leczenia raka, nie jest nowe – pracowali już nad tym naukowcy z Wielkiej Brytanii. Bakterie dobrze rozwijają się w środowisku z małą zawartością tlenu, a takie warunki właśnie panują we wnętrzu guza. Profesor Nigel Minton, który zajmuje się badaniami nad Clostridium novyi w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił na konferencji w 2011 roku, że w związku z tą naturalną właściwością, bakteria zabija komórki raka i nie powoduje uszkodzeń zdrowej tkanki.

Więcej informacji o leczeniu raka znajdziesz w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-raka-zastrzyk-z-witaminy-e.

Bakterie atakują głodne komórki guza
Naukowcy zainteresowali się Clostridium novyi, kiedy zaobserwowali, że u niektórych pacjentów z poważnymi infekcjami bakteryjnymi zdawała się występować remisja raka. Skupiono się na guzach tkanki miękkiej, ponieważ są one często zaawansowane i rozprzestrzeniają się na zdrowe tkanki. Podobnie jak zespół z Wielkiej Brytanii, badacze byli zainteresowani tym, że bakterie nie mogą rozwijać się w zdrowej tkance, a atakują wyłącznie cierpiące na brak tlenu komórki raka.

Profesor Zhou, jeden z autorów badań, wyjaśnia, że zaletą używania bakterii w celu leczenia raka jest to, że można ją dość łatwo modyfikować, wyposażając ją w inne czynniki terapeutyczne, lub uczynić je mniej toksycznymi, jak to było w wypadku obecnych badań.
W naturalnym środowisku Clostridium novyi występuje w glebie i może powodować infekcję uszkadzającą tkankę u bydła, owiec i ludzi. Zanim bakteria została użyta w celach leczniczych, usunięto z niej gen produkujący toksynę, aby uzyskać jej bezpieczniejszą formę nazywaną Clostridium novyi-NT.


Bakteria pozbyła się lub zmniejszyła guza, nie uszkadzając zdrowych tkanek
W badaniach wstrzyknięto zarodniki bakterii do guzów 16 psów. U 6 z nich wystąpiła reakcja przeciwrakowa w przeciągu 21 dni od pierwszego zastrzyku. Guzy znikły całkowicie w przypadku 3 z tych psów, u pozostałych 3 guz zmniejszył się o przynajmniej 30%. Zespół badaczy zaznacza, że u większości psów wystąpiła gorączka, stany zapalne oraz ropień guza. Takie skutki uboczne zazwyczaj pojawiają się przy infekcji bakteryjnej.

Naukowcy przebadali również wpływ zastrzyku zmodyfikowanej bakterii u pacjentki z zaawansowanym guzem tkanki miękkiej w jamie brzusznej. Zastrzyk wykonano bezpośrednio w guz przerzutowy znajdujący się w ramieniu. W wyniku zabiegu guz znacznie się zmniejszył, jednak naukowcy podkreślają, że była to pierwsza faza badań na 1 pacjencie i nie mogą być oni pewni, czy wyniki, które uzyskali w przypadku psów, mogą powtórzyć się u ludzi.

W kolejnej fazie badań przetestowano zarodniki bakterii u szczurów, którym wszczepiono glejaki – rodzaj guza mózgu. Po zbadaniu guzów oraz próbek mózgu pod mikroskopem okazało się, że bakterie zabiły komórki rakowe bez uszkodzenia zdrowej tkanki, która była oddalona jedynie o mikrometry. Co więcej, leczone szczury cieszyły się dłuższym życiem – przeżywały one do 33 dni po zastosowaniu leczenia, a te nieleczone ok. 18 dni.

Zdecydowano się na przeprowadzenie testów na psach, ponieważ są genetycznie zbliżone do człowieka i wiele psów z rakiem otrzymuje to samo leczenie, które stosowane jest u ludzi. Grupa naukowców kontynuuje badania nad wpływem bakterii u ludzi i czeka na ostateczne wyniki. Oczekuje się, że niektórzy pacjenci będą lepiej reagować niż inni, ale taka sytuacja zdarza się w przypadku innych rodzajów leczenia. Najważniejszym pytaniem zdaje się być, jak pacjenci będą tolerować ten rodzaj terapii.

Połączenie nowej terapii z tradycyjną
Inne grupy badawcze sprawdzają działanie Clostridium novyi-NT w połączeniu z chemioterapią u myszy. Tradycyjne terapie, jak właśnie chemioterapia czy radioterapia, zwiększają ilość ubogich w tlen tkanek w guzie, co może polepszyć efekt zarodków bakterii.

O szczepionce na raka płuc przeczytaj w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/szczepionka-na-raka-pluc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu