Zbyt dużo telewizji to krótsze życie

https://www.flickr.com/photos/flashpro/4156535452 by flash.pro / CC BY 2.0
Kanapa, popcorn i ulubiony serial – oto sposób na doładowanie akumulatorów po ciężkim dniu w pracy. Naukowcy ostrzegają jednak wszystkich wielbicieli relaksu przed telewizorem – zbyt wiele telewizji może prowadzić do przedwczesnej śmierci.


Zabójcze nawyki
Raport opublikowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne analizuje przypadki ponad 13 tys. absolwentów hiszpańskich uniwersytetów. Badania trwały przez około 8 lat i prowadzone były pod kątem odnalezienia związku między siedzącym trybem życia a przedwczesną śmiercią, koncentrując się przy tym na czasie spędzanym na oglądaniu telewizji, korzystaniu z komputera czy kierowaniu samochodem. Średnia wieku badanych wynosiła 37 lat. Jeszcze przed zakończeniem obserwacji 97 uczestników badania zmarło. To właśnie ich dane stanowić miały dla naukowców dowód na faktyczny wpływ ilości czasu spędzanego przed telewizorem na naszą śmiertelność (przeczytaj więcej w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/fani-tv-umieraja-szybciej).

– Oglądanie telewizji to główne zachowanie sedenteryjne (związane z siedzącym trybem życia – przypis autora) i obecnie rośnie tendencja do wszystkich tego typu zachowań – mówi Miguel Martinez-Gonzalez, główny autor badania i profesor Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.
To prawda – spędzanie czasu przed telewizorem należy do najczęstszych codziennych czynności na całym świecie, nawet w Nigerii. Europejczycy każdego dnia poświęcają oglądaniu telewizji 40% ich wolnego czasu, Australijczycy natomiast – aż 50%, czyli od trzech do czterech godzin dziennie. Rekordy biją Amerykanie – telewizja pochłania 70% ich wolnego czasu, co równa się średnio pięciu godzinom dziennie. Jeśli chodzi o mieszkańców Afryki, nie są znane dokładne statystyki – wiemy jedynie, że w największym państwie kontynentu na oglądanie telewizji poświęca się mniej więcej tyle samo czasu, ile w Stanach Zjednoczonych.

Telewizja – jak na nas wpływa?
Wśród 97 zmarłych badanych, 19 zgonów nastąpiło wskutek chorób układu sercowo-naczyniowego, 46 z powodu nowotworów i 32 z innych przyczyn. Badanie potwierdziło negatywny wpływ oglądania telewizji na nasze zdrowie, ale nie wykazało większego związku pomiędzy śmiertelnością a czasem spędzanym przed komputerem czy w samochodzie.


– Oglądanie telewizji jest czynnością siedzącą i bierną, a ludzie, którzy robią to godzinami, zdecydowanie nie przykładają wagi do swojego stylu życia czy sposobu odżywiania – mówi Nisa Goldberg, lekarz z Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego. Jako skutki tego typu zaniedbań Goldberg wymienia cukrzycę i choroby serca. Wyjaśnia, że u osób prowadzących wyłącznie siedzący tryb życia, a więc pozostających przez długi czas w bezruchu, naczynia krwionośne sztywnieją, przez co dochodzi do gromadzenia się cholesterolu w tętnicach (http://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-cichy-zabojca). Następnym etapem są schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Podwaliny pod badania Martineza-Gonzaleza miały stanowić wyniki poprzednich badań analizujących wpływ siedzącego trybu życia na umieralność. Dowiedziono wówczas, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez więcej niż sześć godzin dziennie wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci. Okazało się także, że aż połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych to osoby na stałe prowadzące siedzący tryb życia.

Jeśli chodzi o badanie Martineza-Gonzaleza, które poświęcone zostało głównie skutkom oglądania telewizji, miało one swoje początki już 15 lat temu, nie uwzględniono w nim więc wpływu korzystania ze smartfonów bądź obecnego sposobu oglądania telewizji. Autor badania mówi, że gdyby miał je przeprowadzić teraz, poprosiłby uczestników o rozróżnienie, ile czasu spędzają przed komputerem w pracy, a ile w domu dla własnej przyjemności. Według niego rozróżnienie to jest istotne, ponieważ, korzystając z komputera czy prowadząc samochód, nasz mózg jest znacznie bardziej uaktywniony niż podczas oglądania telewizji. – Oglądając telewizję, jesteś całkowicie zrelaksowany, nie zużywasz żadnej energii, a twoje mięśnie nie są napięte. Kiedy zaś prowadzisz samochód lub pracujesz przy komputerze, jesteś zestresowany.

Martinez-Gonzalez dodaje, że osoby spędzające przed telewizorem trzy bądź więcej godzin dziennie, na ogół są bardziej odizolowane i przez to mniej chętne do podjęcia aktywności fizycznej poza swoim domem. – Są samotni, a samotność także jest czynnikiem ryzyka zgonu – stwierdza naukowiec.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!