5 najczęstszych pytań do urologa

abcZdrowie.pl
Problemy urologiczne należą do przypadłości, o których mężczyźni mówią niechętnie lub wcale. Tylko nieliczni niezwłocznie udają się na konsultację z lekarzem – pozostali mają cichą nadzieję, że przykre dolegliwości ustąpią samoistnie, lub nieśmiało pytają o wskazówki brata lub bliskiego przyjaciela. Część mężczyzn zmagających się z zaburzeniami w obrębie układu moczowo-płciowego szuka informacji w Internecie i z konkretnymi pytaniami zwraca się do lekarzy specjalistów współpracujących z portalem medycznym abcZdrowie.pl. Na najczęściej pojawiające się pytania odpowie lek. Tomasz Drabarek, urolog.


Czy powiększenie penisa jest możliwe?

Wielu mężczyzn chciałoby mieć większego członka, ale tylko nieliczni się do tego przyznają. Czy współczesna medycyna jest w stanie spełnić marzenia panów obdarzonych niewielkim penisem? „Znane są techniki operacyjne mające na celu wydłużenie prącia”, odpowiada urolog Tomasz Drabarek. „Są to finezyjne operacje plastyczne wymagające od operatora szczególnych zdolności. Są one również obarczone dużym ryzykiem pogorszenia funkcji seksualnych po zabiegu oraz »stabilności« prącia w trakcie stosunku”, dodaje lekarz.

Czy różnica w wielkości jądra lewego i prawego może być objawem jakiejś choroby?

Asymetria w budowie narządów płciowych to kolejny problem, który sygnalizują użytkownicy serwisu abcZdrowie.pl. Czy mają powody do zmartwień? „W każdym podręczniku anatomii przeczytamy, że jądro lewe jest większe oraz położone bardziej poprzecznie i niżej niż jądro prawe w worku mosznowym”, tłumaczy lek. Tomasz Drabarek. „Istnieją także choroby, w których powiększenie jądra może być groźnym objawem. Najgroźniejszą z nich jest nowotwór złośliwy jądra, który prowadzi do śmierci, jeżeli nie jest leczony. Inne schorzenia, takie jak zapalenie jądra czy wodniak jądra, mogą objawiać się pod postacią powiększenia tego narządu” (więcej informacji na temat wodniaka jądra znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/wodniak-jadra).

Czym objawia się zapalenie pęcherza moczowego?

Wśród poruszanych często kwestii znajduje się również stan zapalny pęcherza moczowego. Jakie objawy świadczą o zapaleniu w obrębie dróg moczowych? „Zapalenie pęcherza przebiega w bardzo charakterystyczny sposób”, mówi ekspert. „Dotyka ono znacznie częściej młode kobiety. Typowe są dla niego częstomocz, czyli częsta potrzeba oddawania małych porcji moczu, pieczenie w cewce moczowej podczas oddawaniu moczu, bóle w miednicy mniejszej. Może temu towarzyszyć krwiomocz czy krwinkomocz (widoczny tylko w badaniu mikroskopowym moczu). Należy wspomnieć, że izolowany bakteriomocz, czyli obecność bakterii w moczu u kobiet, o ile nie powoduje dolegliwości, nie jest wskazaniem do wdrożenia antybiotykoterapii. Wyjątkiem jest ciąża oraz jeżeli problem ten dotyczy mężczyzn”.


Co może oznaczać ból penisa w czasie ściągania napletka?

Wielu mężczyzn zgłaszających się do specjalistów współpracujących z abcZdrowie.pl podnosi temat dolegliwości bólowych pojawiających się w momencie ściągania napletka. Czy objaw ten można zbagatelizować? „Ból i trudności przy ściąganiu napletka mogą świadczyć o stulejce oraz tzw. krótkim wędzidełku”, podkreśla urolog Tomasz Drabarek (o zerwaniu wędzidełka przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zerwanie-wedzidelka). Po wystąpieniu niepokojących objawów należy więc udać się do lekarza na konsultację.

Czy rak prostaty jest dziedziczny?

Choroby nowotworowe wywołują lęk zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Panowie obawiają się przede wszystkim raka prostaty – strach przed chorobą jest szczególnie silny u mężczyzn, których ojcowie zmagali się z nowotworem. Czy są oni skazani na raka? „Nie”, odpowiada lekarz. „Jednak uważa się, że jest to choroba, której prawdopodobieństwo wystąpienia w rodzinie jest większe, jeżeli wystąpiła u ojca, szczególnie w młodym wieku. W takim przypadku jego synowie powinni znaleźć się pod opieką urologa”, doradza ekspert.

Kto pyta, nie błądzi – to stare powiedzenie sprawdza się w każdej dziedzinie życia, a szczególnie w odniesieniu do zdrowia. Warto pytać, zwłaszcza gdy odpowiedzi udziela nam ekspert.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Klaskali, ale się nie cieszyli. Tak obóz PiS reagował na słowa Morawieckiego
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Nauczyciel pokazuje absurd. "Podręczniki niezgodne z podstawą"