Co Polacy wiedzą o diecie wegetariańskiej?

https://www.flickr.com/photos/brocco_lee/4915514425 by Brocco Lee / CC BY 2.0
Dieta wegetariańska zdobywa na świecie coraz więcej zwolenników – w Polsce ilość jaroszy również rośnie, co można zauważyć po popularności knajpek i restauracji wegetariańskich i wegańskich. Z drugiej strony, wiele osób poddaje w wątpliwość jej pozytywny wpływ na zdrowie. Czas najwyższy rozwiać wszelkie mity na temat jarskiego sposobu odżywiania.


Historia wegetarianizmu
Mogłoby się wydawać, że dieta jarska jest w naszej kulturze nowością, pewnym rodzajem mody czy trendu, za którym podążają zwłaszcza osoby młode. Natomiast według dietetyka Ewy Kozłowskiej wegetarianizm znany jest od tysięcy lat. – Wegetarianami byli: Platon, Sokrates, Pitagoras, Hipokrates, Leonardo da Vinci, Newton, Goethe, Tołstoj, zaś szkoła pitagorejska traktowała bezmięsny sposób odżywiania jako jedno z podstawowych założeń sposobu życia godnego człowieka – wyjaśnia specjalista. Współczesny wegetarianizm możemy podzielić na:
1) wegetarianizm grupy ludzi Zachodu wynikający zazwyczaj z troski o własne zdrowie,
2) wegetarianizm Wschodu, który ma szerszy wymiar i jest wkomponowany w cały system filozoficzny i etyczny. Wśród podstawowych motywów, jakimi kieruje się współczesny ruch wegetariański, dominują etyczne, zdrowotne, ekonomiczne, ekologiczne i humanitarne.


Wegetarianizm niejedno ma imię
Dieta bezmięsna (http://portal.abczdrowie.pl/zdrowa-dieta-bezmiesna) ma wiele postaci, nie istnieje jeden, prawdziwy sposób odżywiania. – Wegetarianizm jest rodzajem diety, która zdobywa popularność w krajach rozwiniętych od 1960 roku. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu od pollowegetarianizmu (spożywanie drobiu bez czerwonego mięsa) poprzez laktoowowegetarianizm (spożywanie jaj i mleka, ale nie mięsa), pescowegetarianizm (spożywanie ryb) i weganizm (niespożywanie niczego pochodzącego od zwierząt) – tłumaczy ekspert.

Czy wegetarianizm jest zdrowy?
Na temat skutków zdrowotnych diety wegetariańskiej napisano wiele artykułów naukowych, wypowiadali się eksperci wszelkiej maści, a ciągle wydaje się to być kością niezgody pomiędzy wieloma osobami. Według specjalisty badania nad wegetarianizmem u dorosłych wskazują, że stosowanie tego modelu odżywiania ma na celu poprawę stanu zdrowia. – Dorośli wegetarianie przejawiają wiele pozytywnych zachowań zdrowotnych, takich jak zmniejszone spożycie alkoholu, niepalenie papierosów i zwiększona aktywność fizyczna. Mają też niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu, rzadziej zapadają na nowotwory – tłumaczy dietetyk.


Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"