Próchnica jako najczęstsza choroba zębów

https://www.flickr.com/photos/wonderlane/6219931567 by Wonderlane / CC BY 2.0
Wydawałoby się, że wiemy wszystko o higienie jamy ustnej, a przecież próchnica to najczęstszy problem, z którym zgłaszamy się do stomatologa. Warto przyjrzeć się bliżej faktom i mitom związanym z higieną jamy ustnej.


Jakie są przyczyny próchnicy?
– Próchnica jest chorobą infekcyjną wywołaną przez bakterie kwasotwórcze, wytwarzające kwasy z cukrów zawartych w pożywieniu – wyjaśnia lek. dent. Marta Hryncewicz. Podkreśla ona, że najważniejszymi bakteriami mającymi swój udział w rozwoju próchnicy są paciorkowce S. mutans. Kwasy te powodują demineralizację twardych tkanek zęba – szkliwa i zębiny. Warto zauważyć, że rozwój próchnicy uwarunkowany jest współistnieniem czterech czynników: płytki nazębnej, bakteryjnej, węglowodanów ulegających fermentacji do kwasów (cukry), podatności gospodarza, czasu działania powyższych czynników.


– Tylko współistnienie tych wyżej wymienionych czterech czynników warunkuje rozwój ubytku próchnicowego – tłumaczy stomatolog. Popularnym błędem wydaje się być stwierdzenie, że to słodycze powodują ubytki. Prawda jednak jest taka, że to właśnie kwasy wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej powodują próchnicę. Każdy rodzaj węglowodanów (http://portal.abczdrowie.pl/weglowodany) może rozpocząć ten proces – nie tylko słodycze, lecz także ziemniaki, chleb, owoce czy warzywa. Należy zwrócić uwagę na jedzenie i napoje zawierające kwasy, gdyż one także przyczyniają się do powstawania problemów uzębienia – mogą rozkładać szkliwo, osłabiać ząb, co sprawi, że będzie bardziej podatny na próchnicę.


Jakie są objawy próchnicy i czym grozi brak leczenia?
Początkowo próchnica objawia się miejscowym odwapnieniem szkliwa, dobrze widocznym na suchej powierzchni, przy dalszej demineralizacji plama próchnicowa przekształca się w ubytek próchnicowy. Nieleczona próchnica może być przyczyną:
- zaburzeń mowy,
- zaburzeń ze strony układu pokarmowego w wyniku złego rozdrabniania pokarmu i połykania zbyt dużych kawałków,
- powstawania zmian ropnych w jamie ustnej,
- uszkodzeń zawiązków zębów stałych (próchnica zębów mlecznych),
- zakażenia całego organizmu, w tym chorób odogniskowych, np. zapalenie wsierdzia,
- próchnicy zębów stałych (próchnica zębów mlecznych),
- dolegliwości bólowych,
- fetor ex ore.


Jak zapobiegać próchnicy?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie ubytkom. Stomatolodzy zalecają lakowanie i lakierowanie zębów stałych. Nieoceniona jest również codzienna dokładna higiena jamy ustnej z użyciem odpowiednio dobranej pasty i szczoteczki, a także uzupełniona płynem do płukania jamy ustnej, nicią dentystyczną oraz irygatorem. Specjalista podkreśla wagę okresowego zgłaszania się na wizyty kontrolne, a także odpowiedniej diety z małą zawartością cukrów. Zaleca się dietę odżywczą i zbilansowaną oraz ograniczenie przekąsek. Co więcej, należy unikać węglowodanów, takich jak słodycze, precle czy chipsy, które pozostają na powierzchni zębów. Jeżeli spożywane są klejące produkty, najlepiej niedługo po posiłku umyć zęby.

Naukowcy udowodnili, że żucie gumy zawierającej słodzik xylitol tymczasowo spowolniło rozwój bakterii powodujących próchnicę. Dlatego warto żuć gumę po posiłku, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości szczotkowania zębów.

W przypadku zębów mlecznych wyróżniamy metody zapobiegania próchnicy: zapobieganie pierwotne (u kobiet w ciąży, aby zapobiec transmisji infekcji z matki na dziecko – określenie poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej ciężarnej, wyleczenie wszelkich ubytków w jamie ustnej ciężarnej, edukacja przyszłej matki o drogach przenoszenia infekcji do jamy ustnej dziecka), zapobieganie wczesne (dotyczy dziecka na wczesnym etapie rozwoju), zapobieganie tradycyjne (to odpowiednie zabiegi higienizacyjne stosowane w domu oraz w gabinecie stomatologicznym).

Jak można leczyć próchnicę?
Można wymienić kilka metod leczenia. – Próchnicę początkową leczymy poprzez fluoryzację z użyciem preparatów w formie pianki, żelu, lakieru z dużym stężeniem fluoru – tłumaczy specjalista. Możliwe jest także leczenie tradycyjne z użyciem materiałów kompozytowych, a u dzieci glassjonomerowych, metody bezwiertłowe, polegające na wysysaniu plam próchnicowych płynną żywicą, co poprawia estetykę oraz zapobiega progresji zmian, oraz inne metody, takie jak leczenie próchnicy żelem Carisolv lub laserem.

O próchnicy przeczytasz też w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/prochnica.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową