Jedna ryba na tydzień zmniejszy ryzyko choroby Alzheimera
Anna Zwolińska
27 października 2014, 11:35·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 października 2014, 11:35
Spożywanie ryb już dawno zostało powiązane ze zdrowiem serca. Nowe badania dostarczają kolejnych dowodów na to, że ryby wpływają pozytywnie także na zdrowie mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu odkryli, że osoby spożywające pieczoną lub gotowaną rybę raz w tygodniu wykazały mniejsze ryzyko choroby Alzheimera. Co więcej, ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych, rodzaju utraty pamięci, który czasami prowadzi do choroby Alzheimera, również było niższe.
Reklama.
Ryba pieczona nierówna smażonej
Na podstawie obrazu z rezonansu magnetycznego naukowcy ustalili, że osoby jedzące ryby miały więcej substancji szarej w mózgu w porównaniu z osobami, które ich nie jadły. Większa ilość substancji szarej może wskazywać na lepszą sprawność pamięci i funkcji myślenia, a jej zmniejszenie powiązano z chorobą Alzheimera oraz innymi formami demencji. Smażona ryba, w przeciwieństwie do pieczonej lub gotowanej, nie wpływała ochronnie na mózg.
To pierwsze badania, które ustaliły bezpośredni związek pomiędzy konsumpcją ryb, strukturą mózgu oraz ryzykiem choroby Alzheimera. Przeanalizowano wyniki 260 mężczyzn i kobiet, którzy brali udział w długotrwałych badaniach zdrowia układu krwionośnego. Żadne z nich nie chorowało na demencję ani nie doświadczyło poważnej utraty pamięci na początku badań. Uczestnicy wypełnili ankietę na temat nawyków żywieniowych – 163 osoby zgłosiło, że je ryby przynajmniej raz w tygodniu. Reszta osób spożywała rybę co 1–4 tygodnie.
Szczegóły i wyniki badań
Z użyciem rezonansu magnetycznego naukowcy zmierzyli objętość mózgu każdego uczestnika badania, włącznie ze zmierzeniem substancji szarej mózgu. Przez okres 5–10 lat osoby regularnie spożywające rybę miały lepiej zachowaną substancję szarą mózgu w obszarze hipokampu, który jest kluczowy dla pamięci.
Osoby spożywające rybę pieczoną lub gotowaną regularnie miały prawie pięciokrotną redukcję ryzyka choroby Alzheimera lub łagodnych zaburzeń poznawczych. Ochronny wpływ spożywania ryb zdawał się być niezależny od innych czynników ryzyka dla choroby Alzheimera, takich jak wiek, płeć, edukacja, nadwaga, ilość aktywności fizycznej lub obecność genu APOE-E4, który czyni podatnym na zachorowanie. Spożywanie pieczonej lub gotowanej ryby wzmacnia neurony w mózgu, czyniąc je większymi i zdrowszymi. Ta prosta zmiana w stylu życia zwiększa odporność mózgu na chorobę Alzheimera i obniża jej ryzyko.
Uczestnicy badania spożywający ryby również lepiej radzili sobie na testach ze sprawności myślenia, włącznie z testami na pamięć roboczą, która pozwala ludziom skupić się na zadaniach i magazynować informacje w pamięci krótkotrwałej. Pamięć robocza jest niszczona w wyniku choroby Alzheimera. Naukowcy ustalili, że wyższy poziom pamięci roboczej występuje u ludzi, którzy regularnie zawierali rybę w swoim menu. Co więcej, spożywanie ryb zmniejsza spożywanie mniej zdrowego jedzenia, ponieważ porcja ryby często zastępuje kawałek czerwonego mięsa, które zawiera mnóstwo tłuszczów nasyconych.
Czy suplement zastąpi rybę?
Suplementy diety z tłuszczami rybnymi, które są powszechnie stosowanym remedium na zdrowe serce, również wykazały zalety dla mózgu. Tłuszcze rybne zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy. Większy poziom DHA w mózgu jest prawdopodobnie powiązany z mniejszym ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Naukowcy spekulują, że omega-3 powstrzymuje stany zapalne, które są jednymi z możliwych przyczyn chorób serca i choroby Alzheimera.
Z drugiej strony, osoby jedzące ryby miały o ponad 4% większą objętość kory okołooczodołowej, która odpowiada za podejmowanie decyzji. Zdaniem naukowców żaden suplement diety nie dałby takiego rezultatu.
Wszystkie te zalety warto podsumować łącznie ze znanymi już wynikami badań, które dowiodły zależność pomiędzy poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 a mniejszym ryzykiem śmierci, zwłaszcza z powodu chorób układu krążenia. Osoby z najwyższym poziomem tych cennych kwasów miały ogólnie o 27% mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu z osobami z najniższym ich poziomem. Istniało też o 35% mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 to łosoś, śledź, tuńczyk, makrela, sardynki oraz miecznik.