Sztuczne oko będzie widziało wyraźniej?

https://www.flickr.com/photos/bogenfreund/1808719569 by bogenfreund / CC By 2.0
Postęp medycyny sprawił, że przed pacjentami otwierają się możliwości, o jakich dawniej nikomu się nie śniło. Wiele chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu dziesiątkowały populację ludzką, zostało wyeliminowanych z pomocą szczepień obowiązkowych. Na dziesiątki innych schorzeń mamy już skuteczne lekarstwa. Z roku na rok zdobycze naukowców stają się coraz bardziej wyrafinowane – wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat opracowany zostanie implant dla osób niewidomych, który pozwoli im na wyraźne widzenie i czytanie.


Jak działa proteza oka?
Narząd wzroku jest niezwykle skomplikowany, dlatego mimo wielu lat starań naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć implantu, który pełniłby jego funkcje z bardzo dobrym rezultatem. Na jakiej zasadzie działa sztuczne oko? W protezach oka, które są dostępne na rynku, sygnał z kamery po przetworzeniu na impulsy elektryczne jest transmitowany do komórek nerwowych siatkówki oka z pomocą elektrod. Niestety sygnał ten jest przekazywany ze stosunkowo niską dokładnością – pojedyncza elektroda stymuluje bowiem kilka tysięcy komórek siatkówki oka naraz. W rezultacie do mózgu trafia mało szczegółowa informacja, niewielka jest także rozdzielczość „widzianych” obiektów. W praktyce oznacza to, że pacjenci z protezą oka rozpoznają przedmioty znajdujące się w pobliżu dopiero po upływie kilkudziesięciu sekund.

Superimplant
Polscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z badaczami z dwóch amerykańskich uniwersytetów (Kalifornijskiego i Stanforda) rozpoczęli badania nad precyzyjną stymulacją komórek oka. Za swój cel amerykańsko-polski zespół badaczy stawia sobie ustalenie, w jaki sposób narząd wzroku przekazuje konkretne informacje do oka. Wyniki ich badań mogą w niedalekiej przyszłości posłużyć do opracowania protezy oka, która sprawi, że mózg osób niewidomych „zobaczy” przesyłane mu obrazy z dużą większą dokładnością.

Kluczem do sukcesu ma być zastosowanie większej ilości elektrod (nawet kilku tysięcy zamiast kilkudziesięciu, jak ma to miejsce obecnie) o mniejszym rozmiarze, a także przekazywanie impulsów z jednej elektrody do pojedynczych komórek siatkówki oka (teraz impulsy trafiają do tysięcy komórek jednocześnie).


Kto skorzysta z nowej superprotezy?
Bardzo nowoczesny implant jest opracowywany z myślą o pacjentach, którzy zmagają się ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi wzroku, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej (więcej informacji na temat tej choroby znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-plamki-zoltej). Jeśli prace nad superprotezą oka przyniosą pożądany efekt, z jej pomocą osoby niewidome będą mogły wyraźnie widzieć (także w kolorze), a nawet czytać. Niestety prace nad implantem dopiero się zaczynają.

Jak pracuje oko?
W obrębie siatkówki znajduje się około 20 typów komórek, a każdy z nich pełni inną funkcję. Niektóre wysyłają do mózgu informacje na temat ruchu, inne są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji o widzianych kolorach. Naukowcy wierzą, że ustalenie, w jaki sposób poszczególne komórki komunikują się z mózgiem, pozwoli im odtworzyć te sygnały i zastosować je w bardzo precyzyjnym implancie. Na początek polsko-amerykański zespół badaczy zajmie się dwoma typami komórek, które stanowią ok. 70% wszystkich komórek siatkówki oka. Są to: komórki karłowate (odpowiadają za rozpoznawanie szczegółów i kolorów) oraz komórki parasolowate (służą do rozpoznawania obrazów w niewielkim kontraście i ruchów). Naukowcy liczą na to, że dokładne zbadanie tych komórek wystarczy, by nowy implant był znacznie bardziej precyzyjny niż stosowane obecnie protezy oka.

Gdy w przebiegu choroby zwyrodnieniowej siatkówki oka dochodzi do pogorszenia wzroku, codzienne życie pacjenta staje się trudniejsze (o ostrości wzroku przeczytasz na: http://portal.abczdrowie.pl/ostrosc-wzroku). Jeśli choroba postępuje, a chory traci wzrok, niezbędne jest wsparcie bliskich i ich pomoc. Precyzyjnie działająca proteza oka może okazać się wybawieniem dla niewidomych pacjentów, ale zanim powstanie i zostanie wprowadzona do użytku, minie dużo czasu, może nawet kilkanaście lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Skąd ten zachwyt nad Zandbergiem? 12 mocnych cytatów z wystąpienia lidera Lewicy
0 0"Oferta wpłynęła". Schetyna wyjawił, że jest drugi kandydat PO w prawyborach
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno