Mniej znane choroby. Zespół stresu opiekuna

12% Polaków [url=http://tinyurl.com/kmpwx3x]Polaków[/url] opiekuję się osobami starszymi.
12% Polaków Polaków opiekuję się osobami starszymi. Fot. Shutterstock.com
Według informacji z GUS 12% ludzi opiekuje się osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Zwykle obowiązki związane z pielęgnowaniem takich osób spadają na członków rodziny. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyczerpujące jest to zadanie.

Zespół stresu opiekuna (CSS – Caregiver Stress Syndrome) jest stanem fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, który pojawia się u osób długotrwale sprawujących opiekę nad osobą starszą lub przewlekle chorą. Do jego objawów można zaliczyć: bezsenność, drażliwość, chroniczne zmęczenie, bezczynność, uczucie pustki i nieustane poczucie winy. Opiekunowie dotknięci CSS mogą nieświadomie przejąć objawy choroby podopiecznego. Może u nich dojść do rozwoju uzależnienia, np. od alkoholu. Nieleczony zespół stresu opiekuna może prowadzić do depresji (http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji).

CSS - przyczyny

Opiekunowie, aby móc opiekować się swoim podopiecznym, zazwyczaj rezygnują z życia zawodowego i towarzyskiego. Warto wspomnieć, że takie zadanie spada najczęściej na barki małżonka lub rodzica, który pozostaje pozostawiony sam sobie i pozbawiony wsparcia innych. Otoczenie wręcz wymaga od takiej osoby pełnego zaangażowania i idealnego wywiązywania się ze swoich obowiązków. Z kolei wszelkie niedopatrzenia traktowane są jako przejaw egoizmu lub braku miłości. Sytuację opiekunów z pewnością utrudnia brak lub ograniczona komunikacja z podopiecznym. Skrajnym przypadkiem jest wrogie, pełne pretensji nastawienie chorego do osoby sprawującej nad nim opiekę.

Innym, równie ważnym, czynnikiem jest brak wsparcia finansowego. Z racji tego, że opiekun rezygnuje z pracy, budżet takiej rodziny staje się mocno ograniczony. W większości przypadków chory potrzebuje specjalistycznego umeblowania, sprzętu rehabilitacyjnego, leków albo środków higieny osobistej. Jest to bardzo kosztowne. Niestety, niewielkie renty inwalidzkie bądź emerytury, nie są w stanie zapewnić godnych warunków życia.


Jak sobie radzić ze zespołem stresu opiekuna?

Pierwszą i najważniejszą czynnością jest uświadomienie sobie, że opiekun nie może przebywać ze swym podopiecznym cały czas. Musi mieć czas dla siebie, aby odpocząć, zrelaksować się i odpocząć od problemów dnia codziennego. Powinien spotykać się z przyjaciółmi, znaleźć czas na aktywność fizyczną. Ponadto opiekun powinien dać sobie pozwolenie na odczuwanie negatywnych emocji, zarówno wobec siebie, jak i podopiecznego. Są one czymś naturalnym i zdecydowanie nie powinny być tłumione, a rozładowywane, np. w trakcie aktywności fizycznej.

Można również poszukać pomocy w grupach wsparcia. Są one formą wsparcia psychicznego, a w niektórych przypadkach, także finansowego. Takie spotkania pozwalają opiekunom na nabranie dystansu, a osobom w trudnej sytuacji materialnej – pozyskanie, udostępnionego przez sponsorów, sprzętu rehabilitacyjnego lub środków higieny osobistej.

Przeczytaj więcej o stresie: http://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...