Najnowsze badania pokazują, że osoby stopniowo tracące na wadze nie mają większych szans na zachowanie zdrowej sylwetki w porównaniu z osobami, które wybierają drastyczne diety. Niektórzy eksperci twierdzą, że lekarze powinni zalecać radykalne odchudzanie, ponieważ nawet krótkotrwały spadek wagi poprawi zdrowie otyłych osób.
Reklama.
Zalety radykalnego odchudzania
Według nowych badań powszechne założenie, że osoby odchudzające się stopniowo zachowują zdrowszą sylwetkę na dłużej, a drastycznie odchudzający się szybko wracają do poprzedniej wagi, jest błędne. Niestety nie ma powodu, żeby osoby na radykalnej diecie miały powody do radości – obie grupy ponownie przybrały na wadze.
Porady głoszą, żeby nie spieszyć się z odchudzaniem, a redukować ilość kalorii stopniowo. Nowe badania miały na celu sprawdzić, czy na dłuższą metę jest to efektywne podejście. Testy zostały przeprowadzone w Australii na 200 otyłych dorosłych, którym przypisano powolną i stabilną bądź radykalną dietę. Pierwsza grupa zmniejszyła ilość kalorii o około 500 dziennie przez 36 tygodni. Natomiast druga grupa pozostawała na diecie o bardzo małej liczbie kalorii – pomiędzy 450–800 dziennie przez okres 12 tygodni – która jest stosowna dla wszystkich i potrzebna na nią jest zgoda lekarza. Osoby z obu grup, które straciły 12,5 proc. swojej wagi ciała przez trzy lata stosowali dietę zachowawczą, która miała na celu utrzymanie nowej wagi.
Naukowcy z University of Melbourne odkryli, że osoby, które szybciej straciły na wadze, miały większe prawdopodobieństwo osiągnięcia wagi docelowej. To żadna niespodzianka, ponieważ motywacja rośnie, kiedy znikają zbędne kilogramy. Radykalnie odchudzający się spożywali również posiłki zastępcze, co oznaczało, że nie musieli liczyć kalorii lub myśleć o gotowaniu każdego dnia.
Jednak demotywującym i przewidywalnym odkryciem badań było to, że na dłuższą metę nie miało znaczenia, jaka dieta była stosowana. Po 3 latach 71 proc. – czyli prawie ¾ uczestników badania – przybrało ponownie na wadze. Eksperci podkreślają, że dla osób otyłych może być ważny spadek wagi nawet na krótki okres czasu. Jeżeli połączyć wyniki badań z innymi, które wykazały, że nagły spadek wagi oznacza znaczne zalety dla cukrzyków i nadciśnieniowców, to stosowanie zastępczych posiłków niskokalorycznych powinno być uznane za jedną ze strategii leczenia.
Zdaniem autorów badania lekarze powinni, na postawie wyników, być w stanie zasugerować otyłemu pacjentowi drastyczną dietę, jeżeli uznaliby, że jest dla pacjenta odpowiednia. Po 2 latach średnia waga obu grup wciąż była o 5 proc. niższa niż początkowa, co sugeruje mimo wszystko pozytywny efekt. Nawet jeśli osoby ponownie przybrały na wadze, to przecież przez jakiś okres czasu ich waga była mniejsza, co może oznaczać tylko zalety.
Jak szybko stracić na wadze?
Dietetycy zalecają ograniczenie skrobi ziemniaczanej, cukru, tłuszczu zwierzęcego i nabiału. Aby szybko stracić na wadze, należy w diecie skupić się na warzywach (dieta wegetariańska: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wegetarianska-prezentacja-edukacyjna), owocach, białkach jaj, produktach sojowych, filecie z kurczaka, rybach i beztłuszczowych produktach mlecznych.
Inne wskazówki na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów to:
1. Pij duże ilości wody.
2. Jedz duże ilości warzyw, które wzmagają uczucie sytości.
3. Pozbądź się produktów kuszących, np. słodyczy, a zamiast tego przechowuj duże ilości zdrowego jedzenia, np. pestek dyni, orzechów czy suszonych owoców, które zastąpią chipsy i ciastka.
4. Zajmij się czymś – nie jedz po prostu z nudów.
5. Jedz tylko z talerza, siedząc przy stole. W taki sposób będziesz w stanie kontrolować porcje – jedzenie prosto z lodówki często skutkuje przekroczeniem dozwolonej ilości kalorii.
6. Nie stosuj głodówki – później zjesz jeszcze więcej i nie dość, że nadrobisz ilość kalorii, to najprawdopodobniej sięgniesz po same niezdrowe produkty.
7. Jeżeli będziesz spalać 500 kalorii więcej niż jesz przez tydzień, oznacza to 1 kg mniej. Jeżeli spadek wagi ma być większy, należy więcej ćwiczyć i mniej jeść. Przykładowo, spożywanie 1200 kalorii dziennie i ćwiczenia przez godzinę każdego dnia oznaczają utratę 1,5 do 2,5 kg w pierwszym tygodniu.