Lubisz wysokie obcasy? Możesz liczyć na męską pomoc

http://pixabay.com/pl/wysokie-obcasy-buty-kolor-606305/ CC0 1.0
Dla niektórych pań upominanie mężów lub partnerów, by wynieśli śmieci czy pozmywali naczynia to stały element dnia. Nowe badania sugerują, że istnieje sposób, w jaki kobiety mogą zachęcić mężczyzn do większej pomocy – wystarczy założyć wysokie obcasy.

Czar wysokich obcasów

Mężczyźni prędzej pomogą kobiecie, która ma na sobie buty na wysokim obcasie. Badania opublikowane na łamach czasopisma Archives of Sexual Behavior pokazują, że mężczyźni zwracają uwagę na kobiety w obcasach i szybciej oferują swoją pomoc niż kobietom w wygodnych butach.

Autor badań Nicolas Guéguen z Université de Bretagne-Sud we Francji podkreśla, że wcześniejsze badania pokazały, w jaki sposób wygląd zewnętrzny kobiet – włącznie z sylwetką i stylem ubierania – może mieć wpływ na zachowanie mężczyzn wobec nich. Jego zdaniem, tylko jedne badania pokazały, jak wysokość obcasa może wpływać na męskie nastawienie do płci pięknej, dlatego postanowił dokładniej zgłębić temat.

Badania składały się z 4 eksperymentów. W pierwszym z nich, który badał zachowanie 90 mężczyzn, Guéguen analizował reakcję na 19-latkę w wysokich obcasach lub obuwiu na płaskiej podeszwie, która prosiła panów, aby wypełnili kwestionariusz dotyczący równouprawnienia płci. W kolejnym eksperymencie wzięło udział 180 kobiet i tyle samo mężczyzn. 4 panie w obuwiu na płaskiej podeszwie lub wysokich obcasach prosiła płeć przeciwną o wypełnienie ankiety na temat spożycia lokalnych produktów.


Trzeci eksperyment miał ocenić pomocność 180 mężczyzn i 180 kobiet w sytuacji, w której kobiecie upadła rękawiczka na ulicy. Ostatni eksperyment natomiast miał miejsce w barze, gdzie oceniano zachowanie 36 młodych mężczyzn wobec kobiet, które założyły płaskie buty lub wysokie obcasy.

Stosunek mężczyzn do kobiet na wysokich obcasach ma podłoże seksualne?

Wyniki badań ujawniły, że w trzech pierwszych eksperymentach mężczyźni chętniej pomagali kobietom, które nosiły wysokie obcasy, w porównaniu z tymi, które miały na sobie obuwie o płaskiej podeszwie (o korzyściach z noszenia butów na obcasie przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/seks-na-obcasach). W końcowym eksperymencie mężczyźni szybciej podchodzili do kobiet w barze, jeśli miały na sobie szpilki, a nie płaskie buty. Wysokość obcasów nie wpływała na pomocność innych kobiet.

Na podstawie badań Guéguen uważa, że obcasy mają potężny wpływ na męskie zachowanie. Eksperymenty dostarczają kolejnych dowodów na to, jak kobiecy wygląd działa na interakcję mężczyzn z płcią przeciwną.

Według autora badań wyniki można wyjaśnić przypuszczeniem, że mężczyźni wiążą noszenie przez kobiety wysokich obcasów z zainteresowaniem seksualnym (więcej informacji o noszeniu butów na obcasie znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/buty-na-obcasie-korzysci-i-niebezpieczenstwa-dla-zdrowia-kobiety). Można to przypisać wrażeniu, jakie wywołują atrakcyjne modelki w wysokich obcasach na wybiegach i w mediach.

Badania pokazały, że mężczyźni na ogół przeceniają zainteresowanie seksualne kobiet, zwłaszcza kiedy biorą pod uwagę ich sposób ubierania. W związku z tym postrzeganie wysokich obcasów jako wyrażenia zainteresowania seksualnego może prowadzić do błędnej interpretacji. To błędne myślenie powiązane z wyglądem zewnętrznym tłumaczy, dlaczego mężczyźni chętniej pomagali w wypełnieniu kwestionariusza w sytuacji spontanicznej lub szybciej podchodzili do kobiety w barze.

Kolejnym wyjaśnieniem może być zmiana sposobu chodzenia kobiet, kiedy mają na sobie wysokie obcasy, co zwiększa ich atrakcyjność dla płci przeciwnej. Wcześniejsze badania dowiodły, że kobiece zachowanie niewerbalne, włącznie ze sposobem poruszania się, powiązane jest ze zmianą męskiego zachowania i oceny atrakcyjności płci pięknej. Guéguen twierdzi, że wyjaśnienia te są hipotetyczne, jednak kolejne badania są wymagane, aby potwierdzić, co stoi za większą chęcią pomocy kobiecie na wysokich obcasach.

Z drugiej strony badania wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Obcasy miały na sobie 19-letnie dziewczyny, a mężczyźni biorący udział w badaniu mieli 25-50 lat. Może wynikać z tego, że młode dziewczyny noszące obcasy wydawały się bardziej atrakcyjne, nie wiadomo jednak, jaki wpływ miałyby wysokie obcasy noszone przez kobiety w starszym wieku.
Trwa ładowanie komentarzy...