Czy jesteś zaprogramowany na podejmowanie nieodpowiednich decyzji, czyli jak wpływa na nas grupa

http://pixabay.com/pl/starcie-uruchomienie-ludzie-593343/ CC0 1.0
Naturalne pragnienie przynależności do grupy może zaburzać zdolność do podejmowania właściwych decyzji – tak twierdzą naukowcy z University of Exeter. Wyniki pokazują, że osoby, które stały się przesadnie podatne na wpływ innych, zamiast podążać za własnym instynktem, mogą stać się mniej wyczulone na zmiany w naturalnym środowisku.

Wpływ grupy na jednostkę

Chcemy wierzyć w to, że każdy nasz wybór oparty jest na niezależnej ocenie. Niestety nie zawsze tak się dzieje – nawet jako dorośli jesteśmy podatni na kopiowanie (dowiedz się więcej o tym, jaki wpływ ma na nas otoczenie: https://portal.abczdrowie.pl/przywiazywanie-uwagi-do-cudzych-opinii). Główny autor badań, dr Colin Torney, podkreśla, że wpływ społeczny jest potężną siłą w naturze i społeczeństwie. „Kopiowanie zachowań innych może być przydatne w wielu sytuacjach, na przykład kiedy chcemy kupić nowy telefon, lub w przypadku zwierząt – w jaki sposób się poruszać oraz czy dana sytuacja jest niebezpieczna” – dodaje.

Jednak wyzwanie polega na ocenie osobistych przekonań, kiedy nie są zgodne z tym, co robią inni. Naukowcy pokazują, że ewolucja prowadzi nas do nadużywania informacji społecznych oraz kopiowania innych w zbyt dużym stopniu. Wynik? Grupa staje się obojętna na zmiany w jej środowisku, a jej członkowie zbyt dużo czasu poświęcają na kopiowanie jeden drugiego, zamiast podejmować własne decyzje (więcej informacji o podejmowaniu decyzji znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/podejmowanie-decyzji).

Grupa badaczy użyła matematycznych modeli, aby przyjrzeć się temu, jak informacja społeczna rozwinęła się wśród grup zwierząt. Poprzez zastosowanie prostego modelu podejmowania decyzji w dynamicznym środowisku, zespół był w stanie pokazać, że jednostki za bardzo polegają na informacji społecznej i stają się zbyt łatwo podatne na wpływ sąsiadów. Naukowcy sugerują, że dzieje się tak w związku z „klasycznym konfliktem ewolucyjnym pomiędzy potrzebami jednostki a interesem zbiorowym”.


„Nasze wyniki sugerują, że nie powinniśmy spodziewać się efektywnej reakcji grup społecznych na zmieniające się środowisko. Jednostki spędzające zbyt dużo czasu na kopiowaniu, to sytuacja, która najprawdopodobniej stanie się normą” – wyjaśnia dr Torney. Wspólne międzynarodowe badania, w których wzięli udział uczeni z Uniwersytetu Princeton, obu uniwersytetów w Sorbonie oraz Instytutu Badawczego Informatyki i Automatyki we Francji, zostały opublikowane w czasopiśmie Interface.

Jak uniknąć kopiowania innych?

Bez względu na to, czy kupujesz nowy telefon, czy dokonujesz wyboru w innej sferze życia, naśladowanie innych nie jest najmądrzejszym sposobem podejmowania decyzji. Oto 5 strategii, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kierowania się opinią innych:

1. Wyłącz auto-pilota. Jeśli nie zatrzymasz się na chwilę i nie zastanowisz się nad swoimi możliwościami, zwykle robisz to, co inni. Zamiast przeprowadzić własne dochodzenie, obserwujesz to, co się dzieje wokół i po prostu kopiujesz, co widzisz. Kiedy już będziesz w pełni świadomy naturalnej tendencji podążania za innymi, zaczniesz podejmować bardziej świadome decyzje.
2. Podejmij wysiłek, aby wypracować własne zdanie. Naukowcy odkryli, że kiedy musimy podać powody swojego wyboru, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo naśladowania innych. Zamiast płynąć z prądem, zasięgnij koniecznych informacji, aby podjąć świadomą decyzję.
3. Daj sobie czas. Uczestnicy badania częściej kopiowali innych, jeśli się spieszyli. Zanim podejmiesz decyzję, poświęć nieco czasu, aby zadawać pytania i zastanowić się nad swoimi możliwościami – nawet jeśli ryzykujesz tym wystawienie się na pośmiewisko innych. To, że pozostali podejmują szybkie decyzje, nie znaczy, że wiedzą, co jest najlepsze.
4. Miej świadomość tego, jak stres wpływa na podejmowanie decyzji. Kiedy uczestnicy badania myśleli o czymś innym, np. o liczbach, które mieli zapamiętać, częściej naśladowali innych. Stres związany z życiem osobistym lub rozproszenie innym problemem zaprzątającym głowę sprawia, że łatwiej kopiujemy. Rozpoznaj ryzyko i – jeśli to możliwe – przełóż podjęcie decyzji na później, kiedy już będziesz w stanie się skoncentrować.
5. Nie bój się robić czegoś inaczej. Badania pokazują, że naśladujemy wybory innych, kiedy brakuje nam akceptacji społecznej. Pamiętaj jednak, że ludzie nie osiągają sukcesu, idąc tokiem rozumowania tłumu, a raczej dążą do wyróżnienia się i postępowania inaczej niż wszyscy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...