Chorobę psychiczną będzie można wykryć za pomocą rezonansu mózgu

http://pixabay.com/pl/peeping-tom-m%C4%99%C5%BCczyzna-patrz%C4%85c-316125/ CC0 1.0
Choroby psychiczne, włącznie z autyzmem, diagnozuje się na podstawie oceny klinicznej zachowania werbalnego i fizycznego pacjenta. Jednak obrazowanie mózgu może okazać się potężnym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy. Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców przekraczają granice pomiędzy sferą mentalną a biologiczną i dokonują przełomowego odkrycia, które może zmienić sposób diagnozowania chorób psychicznych w przyszłości.


Namacalna diagnoza choroby psychicznej

Naukowcy z Carnegie Mellon University w USA stworzyli techniki analizowania mózgu z użyciem neuronowych reprezentacji myśli, dzięki czemu byli w stanie zdiagnozować autyzm z dokładnością do 97 proc. To pierwszy biologiczny sposób mierzenia myśli pacjenta, który wykrywa choroby u wielu dorosłych i dzieci na całym świecie.


Opublikowane na łamach czasopisma PLoS One badania łączą funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym z zastosowaniem techniki algorytmu – używają wzorców aktywacji obszarów mózgu, aby skanować i dekodować myśli osoby dotyczące przedmiotów lub emocji. Poprzednie badania zademonstrowały, że konkretne myśli i emocje mają bardzo podobny „podpis neuronowy” u osób zdrowych, sugerując, że choroby mózgu mogą ujawniać się w postaci wykrywalnych odchyleń we wzorcach aktywacji obszarów mózgu podczas procesów myślowych.

„Mogliśmy rozpoznać, czy pacjenci cierpią na autyzm, czy też nie poprzez obserwację wzorców aktywacji obszarów mózgu, kiedy myśleli o koncepcjach społecznych. Takie podejście daje całkowicie nową perspektywę w rozumieniu chorób psychicznych” – mówi jeden z głównych autorów badania. Naukowcy byli w stanie wykazać, że mózg osób autystycznych może być inny, występują różnice w aktywacji obszarów, a formowanie myśli społecznych jest odmienne w porównaniu do osób zdrowych.

Ta nowa, niezwykle cenna metoda może nie tylko uzupełniać diagnostykę psychiatryczną. Możliwe jest również identyfikowanie zaburzeń nie tylko poprzez objawy, ale też poprzez systemy mózgu, które nie funkcjonują prawidłowo. Przypuszczalnie w efekcie końcowym będzie możliwe wykrywanie chorób psychicznych z użyciem ilościowych środków biologicznych, dzięki którym badana będzie duża ilość zaburzeń.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta