Zimą jesteśmy bardziej produktywni niż w cieplejszych miesiącach

http://pixabay.com/pl/dziewczyna-kobieta-pi%C4%99kny-%C5%82adny-593142/ CC0 1.0
Przypływ świeżości, który następuje we wrześniu, kiedy temperatury spadają, a dni powoli stają się krótsze, może mieć pozytywny wpływ na naszą produktywność. Większość z nas właśnie wtedy częściej podejmuje się nowych projektów bez względu na to, czy jest to niezależne, kreatywne przedsięwzięcie, czy też nowe zadanie w pracy lub szkole. Zdaniem naukowców, to właśnie niższa temperatura jesienią i zimą daje nam dodatkową energię do pracy.


Jak temperatura wpływa na efektywność w pracy?

W końcu poznamy odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy wakacje w lecie. Ekonomiści z University of Illinois oraz University of California odkryli, że wysokie temperatury zmniejszają produktywność w pracy, zwłaszcza jeśli przewyższają one 15 stopni Celsjusza. Okazuje się, że mniej pracujemy i w związku z tym mniej zarabiamy, co jest ważne nie tylko dla jednostek, ale też dla gospodarki, której gorzej się wiedzie w ciepłe dni.


Badania opublikowane przez National Bureau of Economic Research pokazują, że przy temperaturze około 25 stopni Celsjusza, przychód spada o około 5 dolarów dziennie. Co więcej, przeciętna produktywność gospodarcza spada około 1 proc. na każdy stopień powyżej granicy 25 stopni Celsjusza. Autorzy badań przestrzegają, że jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, może mieć to negatywny wpływ na gospodarkę.


Jaka jest więc idealna temperatura dla produktywności? Zdaniem specjalistów oscyluje pomiędzy 12 a 15 stopni Celsjusza. W takim środowisku uda nam się zrobić najwięcej.
W przeszłości badano podobny związek pomiędzy klimatem a produktywnością – okazało się, że zwiększone temperatury związane ze zmianami klimatycznymi mogą znacznie wpłynąć na produktywność i koszty, chyba że zostaną podjęte środki zapobiegawcze. Zdaniem naukowców, pracownicy będą musieli zostawać w biurze dłużej lub wymagane będzie zatrudnienie większej liczby osób w firmie, aby osiągnąć takie same wyniki.


Obecne badania nie zostały jeszcze zrecenzowane, więc należy chwilowo potraktować je z dystansem – niektórzy specjaliści twierdzą, że to bzdura, inni z kolei, że przełom. Większość osób z drugiej grupy to głownie aktywiści na rzecz zmian klimatycznych, tacy jak Chris Field, naukowiec z Carnegie Institute oraz naczelny panelu zmian klimatycznych Narodów Zjednoczonych. Według niego badania zapewniają unikalny wgląd w konsekwencje zmian temperatur dla przychodu.

Specjaliści nie są pewni jednak, dlaczego istnieje powiązanie pomiędzy temperaturą a produktywnością (sprawdź, jak poprawić swoją koncentrację: https://portal.abczdrowie.pl/15-sposobow-na-poprawe-koncentracji-w-pracy). Być może chodzi o naszą tendencję do łatwiejszej dekoncentracji, kiedy jest pięknie i słonecznie (i chcielibyśmy być na zewnątrz, aby korzystać z pogody), podczas gdy w deszczowe lub zimowe dni chętniej przebywamy w środku i skupiamy się bardziej na pracy.
Czy w zimie też można cierpieć na mniejszą produktywność?

Zima również może z kilku powodów okazać się zabójcza dla produktywności i koncentracji (dowiedz się, co jeść, by poprawić koncentrację: https://portal.abczdrowie.pl/dowiedz-sie-jakie-produkty-wspomagaja-koncentracje). Ciężki jest zwłaszcza styczeń, kiedy następuje poświąteczne obniżenie nastroju, bardzo szybko okazuje się też, że złamaliśmy już wszystkie nasze postanowienia noworoczne i czujemy się zniechęceni. Poza tym osoby cierpiące na depresję sezonową są mniej zainteresowane pracą w ciemne, zimowe dni. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z brakiem produktywności zimą:

1. Zacznij od nowa. Jeśli noworoczne postanowienia już poszły w zapomnienie, wróć do nich. Pamiętaj przy tym, żeby uprościć sprawę. Skup się na 1-2 postanowieniach na początek i od dzisiaj zacznij swój nowy rok. 1 stycznia to tylko data. Takie nastawienie może pomóc osiągnąć większą produktywność w pracy.

2. Spędzaj czas na zewnątrz. Bez względu na to, czy cierpisz na depresję sezonową czy nie, 10-15 minut przebywania na zewnątrz dziennie (w słońcu, jeśli to możliwe) to mus. Przebywanie poza domem zmienia nastawianie i przypomina nam, że wiosna już niedaleko, a do tego oczyszcza umysł.

3. Ustalaj nowe cele. Zima to idealny czas na skupienie się na nowych projektach – nowe ekscytujące zadanie usprawni produktywność, da poczucie satysfakcji oraz prawdopodobnie zaimponuje szefowi.

4. Odpowiednio się odżywiaj.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...