Autor "Jak pokochałem Adolfa Hitlera" winnym nawoływania do nienawiści. Wyrok - prace społeczne

Roman Zieliński został skazany na pół roku prac społecznych.
Roman Zieliński został skazany na pół roku prac społecznych. Fot. Youtube.com / niezalezna.pl
Roman Zieliński, autor książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera", lider kibiców piłkarskiego klubu Śląsk Wrocław, został uznany przez sąd winnym nawoływania do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym. Wyrok - pół roku prac społecznych, nie jest prawomocny.


– Nawiedzony antysemita, przynajmniej od momentu, kiedy policzył znanych sobie Żydów. Rasista z doświadczenia, nie był nim, dopóki siedział w Polsce i nie wyściubiał z niej nosa. Nacjonalista, bo tak wyszło. Antykomunista gdyż zaznał "dobrodziejstw" tego systemu. Wróg gejów i panoszącego się pedalstwa. Miłośnik dyktatury... – oto charakterystyka Zielińskiego umieszczona na okładce publikacji, która stała się powodem rozprawy. Jak dowiedziono, autor rozpowszechniał swą książkę od 2006 roku; siedem lat później ruszyło śledztwo w sprawie.

Sąd uznał, że lider wrocławskiego ruchu kibicowskiego wykazał brak poszanowania dla praw człowieka i wolności, zbytnio uogólniał, używał poniżającego, pogardliwego języka i utrwalał stereotypy, krzywdzące dla Żydów, Arabów czy Murzynów. – Żydzi sprzymierzą się nawet z Hitlerem jak wyczują w tym interes. (...) z imieniem Mahometa na ustach Arabowie podrzynają gardła niewiernym – pisał Zieliński.

– Autor używa dosadnych sloganów, hierarchizuje, używa pogardliwych i obraźliwych epitetów, czym znieważa te grupy, tym samym budując atmosferę nienawiści wobec określonych grup narodowościowych czy społecznych – brzmiało uzasadnienie wyroku odczytane przez sędziego Michała Kupca.


Jak orzekł sąd, mimo kontrowersyjnego tytułu, publikacja Zielińskiego nie propaguje ideologii nazistowskiej. Kara, czyli prace społeczne - tłumaczył sąd - ma mieć charakter wychowawczy. Obrona oskarżonego zapowiada apelację tłumacząc wyrok ograniczeniem wolności słowa.

Autor "Jak pokochałem Adolfa Hitlera" był uczestnikiem ubiegłorocznych zajść we Wrocławiu, kiedy grupa działaczy Narodowego Odrodzenia Polski i kibiców Śląska zakłóciła wykład światowej sławy socjologa i filozofa Zygmunta Baumana. Narodowcy wypominają mu służbę w aparacie bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Źródło: "Gazeta Wrocławska"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców

DADHERO

0 0Osiem rzeczy, których nauczyła mnie 11-letnia córka
0 0Czemu to trwało tyle lat?! W końcu ktoś stworzył adidasy, w których można chodzić całą zimę
0 07 rzeczy, które sprawiają, że Kaczyński ma ból głowy po wyborach. Nie będzie świętowania
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię