Żylaki krocza i warg sromowych. Przemilczany problem

Żylaki można wyleczyć, w dodatku często bez operacji.
Żylaki można wyleczyć, w dodatku często bez operacji. Fot. mat. prasowe
Zwróciłaś uwagę, że po porodzie na twoich nogach pojawiły się nietypowo układające się żyły wychodzące spod pośladków, a od jakiegoś czasu odczuwasz przewlekły ból w dole brzucha i pieczenie w okolicach intymnych? To może świadczyć o zlokalizowanych właśnie tam żylakach. Nie przejmuj się – tę dolegliwość można wyleczyć, w dodatku bez operacji.


Statystyki pokazują, że żylaki dokuczają około 40% kobiet w ciąży. Występują one nie tylko na nogach, ale też w okolicach sromu i krocza. Dosyć niezręczne położenie tego typu żylaków sprawia, że większość pań nawet nie wspomina o nich lekarzowi. Nie ma się czego wstydzić! Tym bardziej, że jest skuteczny sposób na pozbycie się tej niemiłej przypadłości.


Złe krążenie krwi
Żylaki krocza i warg sromowych pojawiają się najczęściej u kobiet pomiędzy 20. a 45. rokiem życia i występują w trzecim trymestrze ciąży (więcej informacji o żylakach sromu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-sromu). U większości pań po trzech-sześciu miesiącach od porodu ten problem znika lub zmniejsza się. Niestety nie zawsze. U niektórych kobiet ta dolegliwość narasta i objawia się po następnych ciążach.

– Za tę przypadłość odpowiedzialna jest niewydolność żylna miednicy, do której dochodzi poprzez nieprawidłowy przepływ krwi żylnej w kluczowych żyłach jamy brzusznej. Przesadne poszerzenie naczyń żylnych w ciąży sprawia, że przepływ krwi żylnej w miednicy małej jest odwrócony, co powoduje nadmierne gromadzenie się krwi w żyłach i tworzeniu żylaków narządu rodnego, aż w końcu do pojawienia się ich w okolicy sromu i na udach – objaśnia dr Cezary Szary, flebolog oraz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej ze Szpitala Medicover w Warszawie.Pomoc w gabinecie lekarza
W momencie zmagania się z problemem jakimi są żylaki warg sromowych i krocza, zamiast szukać odpowiedzi w Internecie czy leczyć się na własną rękę, lepiej od razu zwrócić się do lekarza.

– Leczenie rozpoczynamy od wywiadu, a następnie zlecamy szereg badań obrazowych, na przykład: USG Doppler żył kończyn dolnych, żył miednicy małej i jamy brzusznej. Zazwyczaj wykonujemy także badania naczyniowe w tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym – podsumowuje dr Cezary Szary. To pozwala przekonać się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z niewydolnością żylną i wykluczyć istnienie innych chorób, na przykład zespół policystycznych jajników czy endometriozę.
Leczenie bez operacji
Żylaki warg sromowych i krocza można wyleczyć przez wyeliminowanie ich przyczyny. Do tego służą małoinwazyjne zabiegi, które wykonuje się jednego dnia.

– Na początku przeprowadzamy flebografię diagnostyczną żył jamy brzusznej i miednicy małej. Ten proces pozwala nam sprawdzić, jak działa przepływ krwi w żyłach i przekonać się, które naczynia odpowiadają za defekt – wyjaśnia dr Michał Zawadzki, radiolog interwencyjny ze Szpitala Medicover.

– W drugiej kolejności zamykamy niewydolne naczynia, posługując się tak zwaną wewnątrznaczyniową embolizacją wraz ze skleroterapią piankową. W rezultacie skutecznie likwidujemy refluks, czyli nieprawidłowe cofanie się krwi, co powoduje uzyskanie pożądanego efektu – podsumowuje.

Takie leczenie trwa kilkadziesiąt minut, a szpital można opuścić tego samego dnia. Do wcześniejszego trybu życia można wrócić niezwykle szybko, jednakże trzeba pamiętać, aby przez pierwsze trzy tygodnie unikać intensywnych ćwiczeń oraz nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Po pewnym czasie wymagana jest kontrolna wizyta u lekarza, by sprawdzić, czy rekonwalescencja przebiega zgodnie z planem.
Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia żylaków pochwy i sromu? Wypełnij formularz kontaktowy na stronie www.medicover.pl/szpital

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka