Szansa na uratowanie zdrowych komórek przed niszczącym działaniem chemioterapii

http://pixabay.com/pl/ludzie-naukowiec-mikroskop-white-219985/ CC0 1.0
Od dawna wiadomo, że chemioterapia pomaga walczyć z rakiem, ale w ciągu jej stosowania dochodzi również do niszczenia zdrowych komórek w organizmie. Badania opublikowane w czasopiśmie Molecular Cell dają nadzieję na ich ochronę.


Chemioterapia – czy będzie bezpieczna dla zdrowych komórek?

Naukowcy z Michigan State University są bliscy odkrycia sposobu na wspomaganie produkcji zdrowych komórek podczas chemioterapii u pacjentów cierpiących na nowotwory. Zastosowanie tyminy – naturalnego składnika DNA – w normalnych komórkach spowodowało stymulację produkcji genowej i ich rozmnożenie.


„W większości przypadków pacjenci onkologiczni poddawani chemioterapii tracą szybko rosnące zdrowe komórki, włącznie z komórkami włosów, paznokci i błony jelit” – wyjaśnia Sophia Lunt, główna autorka badań. „Dlatego konieczne jest zrozumienie różnic pomiędzy normalnymi komórkami a nowotworowymi, jeżeli chcemy usprawnić terapię, jednocześnie minimalizując nieprzyjemne skutki uboczne” – dodaje.

Występująca w organizmie tymina zbudowana z cukru konieczna jest do tworzenia DNA. Naukowcy chcieli przekonać się, jak szybko rosnące zdrowe komórki metabolizują cukry i inne składniki odżywcze, aby stymulować rozmnażanie w porównaniu z szybko rozwijającymi się komórkami nowotworowymi.


Ku zaskoczeniu naukowców, po usunięciu białka będącego częścią zdrowych, jak i rakowych komórek, ich rozwój został zahamowany. Poprzednie badania wykazały, że pozbycie się proteiny, nazywanej PKM2, z komórek nowotworowych nie ma żadnego wpływu na ich rozwój.

2. Zmęczenie. Kiedy opadasz z sił, po prostu odpocznij i utnij sobie drzemkę w ciągu dnia. Aby mieć więcej energii, uprawiaj aktywność fizyczną, np. idź na spacer. Jeśli nie możesz pozbyć się uczucia zmęczenia, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ chemioterapia może w niektórych przypadkach prowadzić do anemii i obniżenia ilości czerwonych krwinek.

3. Wypadanie włosów. Po chemioterapii używaj szczotki o miękkim naturalnym włosiu i stosuj łagodne produkty do pielęgnacji włosów. Zetnij włosy krócej, aby nabrały objętości i wydawały się gęstsze.

4. Dieta. Wielu specjalistów podkreśla, jak ważna dla osób cierpiących na nowotwory jest dieta, dlatego zadbaj, aby w codziennych posiłkach nie zabrakło warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze walczące z rakiem. Niektóre badania pokazały, że jedzenie pomidorów zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów raka, np. raka prostaty (więcej informacji o raku prostaty znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-prostaty).

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka