Co Polki wiedzą o depresji poporodowej?

http://pixabay.com/pl/buciki-ci%C4%85%C5%BCa-dziecko-ubranie-505471/ CC0 1.0
Jeżeli odczuwasz baby blues po urodzeniu dziecka, nie jesteś sama – około połowa kobiet miewa łagodną depresję po porodzie. Bezsenność, drażliwość, łzy, uczucie przytłoczenia i huśtawka nastrojów – jakkolwiek niepokojące – są normalne. Jednak w przypadku depresji poporodowej objawy są bardziej intensywne i długotrwałe, co w końcowym efekcie przeszkadza w opiece nad dzieckiem i innych codziennych obowiązkach.


Baby blues czy depresja poporodowa?

„Depresja poporodowa jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Najczęściej w praktyce zawodowej mamy do czynienia z tzw. baby blues, czyli obniżeniem nastroju i witalności w związku z przeżytym porodem i pojawieniem się na świecie dziecka. Jest to bowiem wydarzenie wręcz rewolucyjne, zmieniające całe dotychczasowe życie obojga rodziców. Nie zawsze świeżo upieczona mama potrafi sobie poradzić z zaistniałą sytuacją – odczuwa bezradność w obliczu nowych wyzwań, lęk przed nieporadnością w opiece nad dzieckiem, a także obawę o zdrowie i życie potomka” – wyjaśnia położna Natalia Wyciślik.


Baby blues zwykle osiąga największe natężenie 4. dnia po porodzie i ustępuje po około 2 tygodniach, kiedy zmiany hormonalne uspokajają się. Jednak młoda mama może doświadczać okresowo obniżenia nastroju w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Sytuacja staje się groźna, kiedy objawy przedłużają się i nasilają.

Objawy depresji poporodowej to: utrata apetytu, bezsenność, intensywna drażliwość i złość, przytłaczające zmęczenie, utrata zainteresowania seksem, brak radości z życia, uczucie wstydu i poczucia winy, poważne huśtawki nastroju, trudności w nawiązaniu więzi z dzieckiem, brak zainteresowania nim, myśli dotyczące skrzywdzenia siebie lub dziecka. Nieleczona depresja może trwać przez wiele miesięcy, a nawet dłużej (sprawdź, jak radzić sobie z depresją poporodową: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-depresja-poporodowa).

Niektóre kobiety są bardziej narażone na depresję poporodową niż inne. Czynniki mające wpływ na zwiększone ryzyko to: depresja, zespół napięcia przedmiesiączkowego lub przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne występujące w przeszłości, komplikacje zdrowotne u matki lub dziecka, trudności w związku, brak wsparcia rodziny lub przyjaciół. „Na szczęście zarówno baby blues, jak i depresję poporodową, można łatwo pokonać poprzez rozmowy z terapeutą lub zaufaną, wyrozumiałą osobą. Często bowiem kobieta potrzebuje po prostu wsparcia, pocieszenia i poczucia bezpieczeństwa, co pozwala jej w pełni cieszyć się macierzyństwem” – wyjaśnia ekspert.

Jeśli cierpisz na depresję poporodową, ważne jest, aby zadbać o samą siebie. Im bardziej zajmiesz się zdrowiem psychicznym i fizycznym, tym lepiej się poczujesz. Proste zmiany w stylu życia pomogą poczuć się znowu sobą:

1. Wysypiaj się. 8 godzin snu wydaje się rzeczą nieosiągalną, kiedy mamy do czynienia z noworodkiem, ale brak snu może pogorszyć objawy depresji. Rób wszystko, aby odpowiednio odpocząć – angażuj do pomocy męża oraz innych członków rodziny i zdrzemnij się.

2. Zadbaj o czas tylko dla siebie. Zrelaksuj się i zrób sobie przerwę od matczynych obowiązków. Małe przyjemności, takie jak rozluźniająca kąpiel przy świecach czy wypicie ulubionej herbaty w spokoju zmniejszą stres i poprawią nastrój.

3. Pamiętaj o posiłkach. Depresja powoduje brak apetytu, ale to, co jemy, ma wpływ na nastrój oraz jakość mleka matki, więc zadbaj o zdrowe, regularne posiłki.

4. Wyjdź na spacer. Światło słoneczne i przybywanie na zewnątrz poprawia nastrój, więc staraj się przebywać w słońcu około 10-15 minut dziennie.

5. Wróć do aktywności fizycznej. Badania pokazują, że ćwiczenia mogą mieć równie efektywny wpływ na leczenie depresji jak leki, więc im szybciej zaczniesz się ruszać, tym lepiej. Nie należy przesadzać – 30-minutowy spacer dziennie wpłynie pozytywnie na zdrowie.

Jeśli pomimo wsparcia i zmiany nawyków nie poczujesz poprawy, uzyskaj profesjonalną pomoc. Dostępne są leki, terapia oraz grupy wsparcia, które pomogą pokonać depresję.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta