Uwaga na wzmożony kontakt z niektórymi kosmetykami podczas ciąży. Mogą zmniejszyć IQ twojego dziecka

http://pixabay.com/pl/kobieta-ci%C4%85%C5%BCy-molo-brzuch-356141/ CC0 1.0
Dzieci w czasie ciąży wystawione na zwiększony poziom dwóch substancji chemicznych obecnych w domu – ftalan dibutylu (DBP) oraz ftalan diizobutylu (DIBP) – zdobywały średnio 6 punktów mniej na testach IQ w porównaniu z dziećmi, na które substancje działały w mniejszym stopniu. Badania jako pierwsze wskazują na związek pomiędzy prenatalnym wpływem ftalanów na IQ u dzieci w wieku szkolnym. Wyniki pojawiły się w czasopismie PLOS ONE.


Szkodliwy wpływ ftalanów

DBP i DIBP używa się w wielu produktach – od tkanin winylowych do produktów higieny osobistej, np. szminek, lakierów do włosów, lakierów do paznokci, perfum, a nawet niektórych mydeł (dowiedz się więcej o szkodliwych składnikach kosmetyków: http://portal.abczdrowie.pl/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach). Od 2009 roku niektóre ftalany zostały zakazane w produkcji zabawek dla dzieci i innych artykułów pielęgnacyjnych dla maluchów (sprawdź, jakie zabawki mogą być niebezpieczna dla twojego dziacka: http://portal.abczdrowie.pl/czy-bransoletki-z-gumek-moga-stac-sie-zagrozeniem-dla-twojego-dziecka). Jednak nie podjęto kroków w celu ochrony rozwijającego się płodu poprzez informowanie kobiet na temat potencjalnego szkodliwego działania tych substancji.


Grupa naukowców z Columbia University's Mailman School of Public Health zbadała 330 kobiet ze środowisk o niskim przychodzie mieszkających w Nowym Jorku oraz ich dzieci. Oceniony został poziom oddziaływania 4 ftalanów: DBP, DIBP, ftalanu dwu-2-etyloheksylu oraz ftalanu dietylu w trzecim trymestrze ciąży poprzez zmierzenie poziomu chemicznych metabolitów w moczu. Dzieci przeszły testy IQ w wieku 7 lat.

Zagrożone IQ dziecka

Dzieci matek wystawionych na działanie najwyższych 25 proc. stężeń DBP oraz DIBP miały odpowiednio 6,6 oraz 7,6 punktów mniej na teście IQ w porównaniu z dziećmi matek wystawionych na działanie najniższych 25 proc. stężeń. Wyniki zostały przeanalizowane, biorąc pod uwagę czynniki, takie jak IQ i stopień edukacji matki oraz jakość środowiska domowego, które – jak wiadomo – wpływają na wynik IQ dziecka. Powiązanie zostało również zaobserwowane dla specyficznych aspektów IQ, np. rozumowania percepcyjnego, pamięci roboczej czy szybkości przetwarzania informacji. Badania nie wykazały związku pomiędzy pozostałymi dwoma ftalanami a IQ dziecka.


Zakres działania metabolitów ftalanów zmierzony u matek nie był niezwykły – wynik mieścił się w tym, co zaobserwowało Centers for Disease Control and Prevention na podstawie narodowej próbki. „Ciężarne kobiety w Stanach Zjednoczonych wystawione są na działanie ftalanów niemalże codziennie, a wiele z nich w stopniu podobnym do tego, który odkryliśmy, że ma związek ze znacznym obniżeniem IQ dziecka” – komentuje wyniki główny autor pracy, adiunkt Pam Factor-Litvak.

„Wielkość tych różnic w IQ jest martwiący” – twierdzi drugi autor, Robin Whyatt z Columbia Center for Children's Environmental Health. „6-7 punktów mniej na teście IQ może mieć znaczące konsekwencje dla osiągnięć akademickich oraz potencjału zatrudnienia” – dodaje.

Istnieją – zarówno w Stanach, jak i Unii Europejskiej – odpowiednie regulacje zakazujące stosowania ftalanów w zabawkach dla małych dzieci, ale brakuje kroków, które ograniczałyby narażenie na działanie tych substancji podczas ciąży, która jest niezwykle wrażliwym i ważnym okresem rozwoju mózgu dziecka. Niestety ftalany rzadko wypisywane są w składzie produktów, w których są używane.

Unikanie wszelkich ftalanów jest niemal niemożliwe, dlatego naukowcy zalecają, żeby kobiety w ciąży ograniczały ryzyko poprzez: nieodgrzewanie posiłków w plastiku za pomocą kuchenki mikrofalowej oraz unikanie perfumowanych produktów, włącznie z odświeżaczami powietrza.

Wyniki badań opierają się na wcześniejszych, podobnych dokonanych przez naukowców obserwacjach powiązania DBP oraz DIBP z rozwojem poznawczym i ruchowym oraz zachowaniem w wieku 3 lat. Zwrócono również uwagę na związek pomiędzy prenatalnym działaniem ftalanów a ryzykiem wystąpienia astmy u dziecka.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób ftalany wpływają na zdrowie dziecka. Jednak wiele badań pokazuje, że zakłócają one gospodarkę hormonalną, włącznie z testosteronem czy hormonem tarczycy. Rolę odgrywać może również stan zapalny i działanie utleniające.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka