Implantacja disulfiramu, jako jedna z metod leczenia alkoholizmu. Czy jest bezpieczna?

Implantacja disulfiramu to jedna z metod leczenia [url=http://tinyurl.com/qfpn6ad]alkoholizmu[/url].
Implantacja disulfiramu to jedna z metod leczenia alkoholizmu. Fot. Shutterstock.com
Wśród metod leczenia alkoholizmu dominuje psychoterapia uzależnionego. Program zdrowienia, zmiana sposobów myślenia. Często w leczeniu alkoholizmu hospitalizuje się pacjenta, można również leczyć pacjenta farmakologicznie.


Jedną z metod leczenia alkoholizmu jest też implantacja disulfiramu. Co to jest i czy ta metoda jest bezpieczna?

Disulfiram to lek. Zawarty jest w Anticolu, Esperalu lub Antabus i zmienia sposób reakcji organizm w rozkładaniu (metabolizmie) alkoholu. Osoba pijąca alkohol podczas stosowania leku zawierającego disulfiram np. esperal, będzie doświadczała nieprzyjemnych objawów, takich jak silne nudności, wymioty i ból głowy. Objawy te mają za zadanie zniechęcić do picia alkoholu, poprzez dawanie nieprzyjemnych objawów.

- Ten środek jest pomocny, jeśli chory jest zmotywowany do zaprzestania picia i gotowy do podjęcia leczenia – mówi mgr Marek Lisowski, psychoterapeuta (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/71719,marek-lisowski).

Działanie disulfiramu

Disulfiram (esperal) powoduje, takie efekty jak zaczerwienienie twarzy i ciała,p ulsowanie w głowie i szyi, ciężki ból głowy, niewyraźne widzenie, szybkie bicie serca, pocenie się, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zawroty głowy, słabość, trudności w oddychaniu, obniża ciśnienia krwi. Co istotne, leku nie należy przyjmować w ciągu 24 godzin od spożycia alkoholu. Disulfiram pozostaje w krwiobiegu przez okres do 2 tygodni po podaniu ostatniej dawki.

Podczas stosowania leku Disulfiram, nie można przyjmować leków lub innych substancji zawierających alkohol (takich jak syropy na kaszel, płynnych leków zawierających ocet alkohol, płyny do płukania ust, i wino). Mogą spowodować takie same efekty jak wypicie alkoholu (dowiedz się więcej o alkoholizmie: https://portal.abczdrowie.pl/diagnozowanie-alkoholizm).


Lekarz leczący powinien bezwzględnie wiedzieć o fakcie zaszycia czy zażywania leku. Wskazane jest wykonywanie co pewien czas prób wątrobowych. Należy także posiadać przy sobie np. kartkę przyczepioną do dowodu osobistego z informacją o zażywaniu disulfiramu – mówi mgr Marek Lisowski, psychoterapeuta.

- Należy sobie zdawać sprawę z tego, że skuteczność stosowania disulfiramu jest bardzo niewielka. W większości krajów wszywek się nie robi. Także w Polsce nie jest dostępny w legalnym obiegu. Lek wpływa negatywnie na organizm – mówi M. Lisowski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"