Najczęstsze błędy żywieniowe Polaków

[url=http://tinyurl.com/l4swzrk]Fast food'y[/url] wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Fast food'y wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Fot. Shutterstock.com
Odchudzenia, dieta, nowe nawyki…a później znowu to samo. Problem z otyłością Polaków nie zawsze bierze się z faktu, że jemy za dużo. Problem leży w tym, że jemy źle. Poznaj główne błędy żywieniowe Polaków.


Omijanie śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Gdy wstajemy z pustym żołądkiem po kilku godzinach snu, organizm domaga się zastrzyku energii. Niestety, wielu z nas, wskutek pośpiechu czy też braku apetytu, wychodzi z domu na czczo. To kiepski sposób na rozpoczęcie dnia pracy lub nauki. Opuszczanie śniadań skutkuje uczuciem senności, mniejszą odpornością na stres, spowolnieniem metabolizmu i zaburzeniami trawienia, mogącymi prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej (sprawdź, jakie powinno być idealne śniadanie: https://portal.abczdrowie.pl/idealne-sniadanie). - Pierwszy posiłek zjedzony po 4-5 godzinach od wstania powoduje, ze organizm nie funkcjonuje tak jak powinien i wszystko, co jest zjedzone później nie jest na bieżąco przez organizm spalane tylko magazynowane. Niejedzenie śniadań i brak regularności w ciągu dnia powodują, że pojawia się kolejny problem - wieczorne jedzenie – opowiada mgr Paulina Szczechowicz, dietetyk (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/30256,paulina-szczechowicz).


Jedzenie wieczorem

- Ze względu na tryb życia wiele osób dopiero wieczorami jada duży obiad, po którym i tak jeszcze dojada - to konsekwencja nieregularnego jedzenia w dzień. Taki sposób odżywiania powoduje, że łatwo się tyje – mówi P. Szczechowicz. Zaleca się jedzenie ostatniego posiłku na 2-3 godziny przed snem.

Słabość do fast food’ów

Dziś nie ma żadnych wątpliwości, że regularne zażywanie żywności typu fast food negatywnie odbija się na zdrowiu. Oprócz sztucznych dodatków, śmieciowa żywność zawiera także duże ilości tłuszczów trans, które przyczyniają się m.in. do rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów.


Picie zaraz po posiłku

Nawyk jest popularny i znany, bo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że szkodliwy. Dietetycy zalecają, by ze spożywaniem płynów powstrzymać się, co najmniej pół godziny przed i po jedzeniu. Chodzi o to, by nie rozcieńczać kwasów żołądkowych, co mogłoby zaburzyć czynności trawienne. Warto wziąć pod uwagę, że jeśli po tłustym obiedzie sięgniemy po chłodny kompot lub, co gorsza, zimne piwo, duża ilość płynu o niskiej temperaturze nie tylko rozcieńczy soki żołądkowe, ale również sprawi, że tłuszcz stężeje i utrudni kosmkom jelitowym wchłonięcie substancji odżywczych z pożywienia.

Cukier to zło

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dzienne spożycie cukru nie powinno przekraczać 50 gramów. Jednak w zeszłym roku WHO zasugerowała, że ten limit warto obniżyć o połowę – do 25 gramów. Badania naukowe wykazują niepodważalnie, że nadmierne spożycie mono- i disacharydów (m.in. glukoza, fruktoza, laktoza) prowadzi do otyłości, chorób układu naczyniowego, cukrzycy, nowotworów i szeregu innych chorób przewlekłych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka