Sposoby na odmłodzenie swojego umysłu

http://pixabay.com/pl/gazeta-odczyt-informuje-park-bench-243298/ CC0 1.0
To, co dobre dla ciała, jest dobre i dla umysłu. Oznacza to, że najlepsza jest zbilansowana dieta złożona w dużej mierze z owoców i warzyw, z małej ilości cukru, tłuszczu nasyconego i alkoholu oraz odpowiednia ilość snu i aktywności fizycznej. Jednak pojawia się coraz więcej dowodów na to, że różne inne czynniki pomagają odmłodzić umysł, mimo że lat nam nie ubywa. Nie ma jednej magicznej czynności, ale podjęcie się kilku z poniższych może dać pozytywne rezultaty.


Taniec

Seniorzy tańczący 3-4 razy w tygodniu, zwłaszcza taniec towarzyski, wykazali o 75 proc. mniejsze ryzyko demencji w porównaniu z osobami, które nie tańczyły wcale – tak pokazały badania z 2003 roku opublikowane na łamach New England Journal of Medicine. Taniec to rodzaj ćwiczeń aerobowych, co oznacza, że poprawia krążenie krwi w mózgu, ale dostarcza też wyzwań poznawczych (dowiedz się, jak usprawnić pracę umysłu: https://portal.abczdrowie.pl/cwicz-a-usprawnisz-swoj-mozg).


Gra na instrumencie

Bez względu na to, czy to pianino, czy saksofon, naukowcy odkryli, że gra na instrumencie trwająca przez 10 lub więcej lat jest powiązana z lepszą pamięcią w podeszłym wieku, w porównaniu do osób grających przez mniej niż 10 lat lub wcale. Inne badania sugerują, że samo słuchanie muzyki poprawia siłę umysłu – muzyka twórców, takich jak Vivaldi czy Bach, prowadzi do zmian w mózgu pomagających w zapamiętywaniu wydarzeń oraz koncentracji.

Uczenie się języka obcego

Władanie dwoma językami może opóźniać zachorowanie na demencję. Według badań z 2013 roku osoby rozmawiające w 2 językach średnio zachorowały 4,5 lat później niż osoby posługujące się 1 językiem. Inne badania pokazały, że osoby dwujęzyczne są lepsze w wykonywaniu wielu czynności jednocześnie oraz skupieniu uwagi. Eksperci są zdania, że im wcześniej zaczynamy przygodę z językiem, tym lepiej.


Czytaj

Czytanie, ogólnie rzecz biorąc, jest świetne dla umysłu. Jednak czytanie mniejszej ilości książek i artykułów, tak aby poświęcić im więcej uwagi, może być jeszcze lepsze. Specjaliści uważają, że zbyt duża ilość informacji może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej przeczytać 1-2 artykuły dziennie i je przemyśleć, zamiast przeczytać ich 20.
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem