Poprawny Optymista czy Zdesperowany Buntownik? Sprawdź swój styl zdrowia

Poprawni optymiści – to styl zdrowia najczęściej reprezentowany przez Polki i Polaków.
Poprawni optymiści – to styl zdrowia najczęściej reprezentowany przez Polki i Polaków. Fot. conrado / Shutterstock
Masz osiem typów do wyboru. Te typy to style zdrowia Polek i Polaków. Przeczytaj, czym się charakteryzują, a potem zrób test i dowiedz się, jaki styl zdrowia reprezentujesz.


Stylami zdrowia nazwane zostały strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia (fizyczny, psychiczny i społeczny). W tym określeniu zawiera się nie tylko to, czy regularnie się badasz albo czy przestrzegasz zdrowej diety (np. unikasz słodyczy i alkoholu). Liczy się również twoje samopoczucie: to czy jesteś szczęśliwy – albo chociaż zadowolony, czy masz przyjaciół, rodzinę. Bo żeby móc w pełni cieszyć się dobrym zdrowiem, trzeba znaleźć równowagę.


Zdrowie – według kobiet i według mężczyzn
Czy Polki i Polacy radzą sobie ze znalezieniem tej zdrowej równowagi? Warto przyjrzeć się najnowszemu raportowi „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”. Wynika z niego, że dla kobiet zdrowie to przede wszystkim wymiar fizyczny i brak przewlekłych chorób. Dla mężczyzn z kolei liczy się dobre samopoczucie. Dlatego częściej twierdzą, że są w doskonałej formie i rzadziej regularnie się badają (43 proc mężczyzn, 59 proc. kobiet). Być może jest to także odpowiedź na to, z jakiego powodu mężczyźni ciężej przechodzą nawet zwykłe przeziębienie…

dr Tomasz Sobierajski, socjolog zdrowia

Kiedy mężczyzna choruje, to katar urasta do rangi zagrożenia życia. To prawdziwy upadek herosa. Mężczyźni nie chcą być widziani jako słabi i niedołężni.

Panowie rzadziej niż kobiety deklarują, że na co dzień doświadczają dużego stresu. A jeśli znajdą się w niekomfortowej sytuacji, to częściej niż panie sięgają po alkohol. Kobiety w chwilach kryzysu wybierają raczej pigułki uspokajające lub rozmowę z przyjaciółką. Poczucie doświadczania stresu oraz reakcje na niego są jednak uzależnione nie tylko od płci, lecz także od stylu zdrowia. Przykładowo: choć Pozorni Twardziele i Pozorne Twardzielki sięgają po używki w reakcji na stres, Pogodni Mędrcy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) czują się najmniej zestresowani spośród reprezentantów wszystkich stylów zdrowia, a ich sposobem radzenia sobie z napięciem jest spacer.

Znajdź swój styl
Podczas badań wyłoniono także osiem stylów zdrowia Polek i Polaków. Okazuje się, że najwięcej jest Poprawnych Optymistów (26 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn). Cenią sobie równowagę pomiędzy pracą, rozrywką a życiem rodzinnym. W tej grupie kobiety częściej regularnie się badają (59 proc.) i dbają o dobrą dietę.
Z kolei Pozornym Twardzielem jest co piąty Polak, a Pozorną Twardzielką – co siódma Polka. Jest to drugi najczęściej reprezentowany przez mężczyzn styl zdrowia. Jego przedstawiciele starają się jak najmniej zajmować się swoim... zdrowiem. Zarówno panie (32 proc.) jak i panowie (25 proc.) chodzą do lekarza naprawdę wtedy, gdy jest to niezbędne. Najpierw starają się leczyć sami.


Z raportu USP Zdrowie wynika, że Polki są zmęczone, i być może dlatego co piąta z nas to Zmęczona Heroina. Zmęczeni Herosi zdarzają się raz na siedmiu Polaków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w tej grupie na co dzień odczuwają duży stres i nie są zadowoleni ze swojego zdrowia. Co piąta Zmęczona Heroina ciągle jest na diecie, a 38 proc. kobiet reprezentujących ten styl zdrowia nie jest zadowolonych ze swoich związków.
Ciekawe, że Niepocieszeni Podjadacze to po równo Polki i Polacy. Nie czują satysfakcji z życia i – jak twierdzą – „żyją po to, aby jeść”. Po prostu zajadają stres i smutek.

Wśród osób starszych (średnia wieku 54 lata) dominują Pogodni Mędrcy. Są najmniej zestresowani i najbardziej pogodni. Większość z nich uważa się za szczęśliwych i aż 71 proc. jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia.

10 proc. spośród polskich kobiet i 8 proc. spośród polskich mężczyzn reprezentuje styl Świadomych Indywidualistów. Czym charakteryzują się przedstawiciele tego stylu zdrowia? Pokładają niezwykle duże zaufanie we własny rozsądek, zwykle leczą się sami, a porad zdrowotnych i informacji o chorobach szukają u Doktora Google. Dopiero w ostateczności idą do lekarza.
Wśród Zdesperowanych Buntowników przeważają mężczyźni (9 proc.) w stosunku do kobiet (6 proc.). Co ich charakteryzuje? Nie przejmują się zdrowotnymi zasadami, starają się demonstracyjnie robić to, co lubią i negują informacje o szkodliwości nałogów.
Ostatni styl zdrowia, który preferują dorosłe Polki i dorośli Polacy, eksperci określili jako Towarzyscy Hedoniści. Jednak to rzadka grupa – zaledwie 4 proc. kobiet i mężczyzn. Jej przedstawiciele nie stronią od zabawy i używek, i rzadko czują się samotni. Do lekarza chodzą tylko wtedy, gdy muszą.

Czy to tylko deklaracje?
Tyle mówi raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”, bo takie deklaracje złożyły ankietowane kobiety i ankietowani mężczyźni. A jak jest w rzeczywistości? Czy te deklaracje odpowiadają prawdzie? Warto się zastanowić. Choć eksperci raczej nie mają złudzeń.
dr Tomasz Sobierajski, socjolog zdrowia

Charakterystyczne dla wyników badań na temat zdrowia jest to, że występuje duży rozdźwięk pomiędzy deklaracjami badanych, a ich rzeczywistymi działaniami.O zdrowiu myślimy bardziej w kategoriach życzeniowych niż realnych, a to może mieć przykre następstwa dla zdrowotności Polaków.

Lepiej więc wziąć sobie do serca te słowa. I życzeniowe myślenie zamienić w czyny. Kto wie, może już wkrótce wśród Polek i Polaków najwięcej będzie Pogodnych Mędrców albo chociaż mniej Zdesperowanych Buntowników?

Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na stronę www.stylezdrowia.pl, gdzie sprawdzisz swój styl zdrowia i dowiesz się, jak dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Artykuł powstał we współpracy z USP Zdrowie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi