Wpływ częstego uśmiechania się na powstawanie zmarszczek

http://pixabay.com/pl/kobiecego-pi%C4%99kna-kobieta-pi%C4%99kne-437425/ CC0 1.0
Uśmiech towarzyszy nam przez całe życie – tak okazujemy zadowolenie i radość. Jednak mimika twarzy może przyczyniać się do powstawania zmarszczek.


Uśmiech postarza?

Bez względu na to, czy rozmawiasz, krzywisz się, czy uśmiechasz, na skórze powstaje wyżłobienie podczas poruszania mięśniami twarzy. Bruzda ta jest prostopadła do ruchu mięśni, np. zmarszczki na czole są poziome, ponieważ mięsień czoła kurczy się ku górze.


Jeśli chodzi o uśmiech, największe linie tworzą się od nosa po kąciki ust, i pojawiają się za każdym razem, kiedy się uśmiechasz. Z wiekiem wyżłobienia nie znikają, kiedy przestajesz się uśmiechać. Nie wiń jednak radosnych chwil – przyczyną powstawania zmarszczek jest zanikająca z czasem elastyczność skóry.


Biologiczne zmiany wpływające negatywnie na powracanie skóry do poprzedniego stanu nazywane są starzeniem się wewnętrznym. Są one powiązane z załamaniem się struktury skóry w związku z czynnikami, takimi jak utrata tkanki tłuszczowej i atrofia mięśni. Co więcej, genetyka ma swój udział w tym, jak lata uśmiechania się odbiją się na naszej twarzy. Wiadomo, że narodowość ma wpływ na proces starzenia – naturalna koncentracja melaniny i wytwarzanie sebum odgrywają kluczową rolę w procesie powstawania zmarszczek mimicznych (dowiedz się więcej o zmarszczkach mimicznych: https://portal.abczdrowie.pl/zmarszczki-mimiczne). Niestety wiele z tych czynników jest poza naszą kontrolą.


Istnieje jednak czynnik, który jesteśmy w stanie wziąć w swoje ręce: działanie promieniowania UV, które jest główną przyczyną powstawania zmarszczek. Im więcej słońca pochłania skóra, tym więcej tkanki łącznej ulega uszkodzeniu, co sprawia, że jest ona mniej elastyczna i jędrna.

Z tego powodu specjaliści zalecają codzienne stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy również zadbać o nawilżenie skóry, nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz, co można osiągnąć, pijąc duże ilości wody. Woda to jeden z głównych komponentów skóry właściwej – warstwy skóry, w której znajduje się wiele białek strukturalnych odpowiadających za młody wygląd. Eksperci zalecają także zewnętrzne nawilżenie, co pozwoli na zachowanie wody wewnątrz skóry.

Kremy na bazie retinolu świetnie sprawdzają się w zapobieganiu powstawania zmarszczek (sprawdź, jak można zlikwidować zmarszczki: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zlikwidowac-zmarszczki). Powodują nie tylko wytwarzanie nowych komórek skóry, ale też zwiększają produkcję kolagenu wygładzającego zmarszczki i spowalniającego ich powstawanie. Oczywiście można również ograniczyć częstotliwość uśmiechania się. Należy jednak pamiętać, że rezygnujesz wtedy ze wspomagania układu odporności czy obniżania poziomu stresu.

Wskazówki, jak zapobiegać zmarszczkom:

1. Dieta. Większe ilości witaminy C i mniejsze tłuszczów i węglowodanów powiązane są z lepszym wyglądem skóry. Zmiana diety może przynieść znaczną poprawę, dlatego sięgaj po jedzenie bogate w antyoksydanty, takie jak ryby, owoce i warzywa.

2. Kremy przeciwzmarszczkowe mogą zawierać witaminę C i E, ale ważne jest, aby dostarczać je również w pożywieniu. Produkty bogate w te witaminy wraz z selenem pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca i mogą pomagać cofnąć oznaki starzenia.

3. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na każdą część ciała, włącznie z jej największym organem, czyli skórą. Aktywność fizyczna poprawia krążenie, co odżywia cerę, a lepsze dokrwienie dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych oraz może pomagać w produkcji kolagenu.

4. Kofeina zawarta w kawie i herbacie ma działanie odwadniające, więc może powodować wysuszenie skóry. Jednak badania pokazują, że stosowana zewnętrznie na skórę cofa uszkodzenia powstałe w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów raka skóry. Badania zostały przeprowadzone na gryzoniach, a teraz naukowcy sprawdzają, czy kofeina może chronić również ludzką cerę.

5. Każdego dnia skóra ma kontakt z zanieczyszczeniami, takimi jak dym papierosowy, spaliny czy smog. Zadbaj o zdrowie skóry, odpowiednio ją oczyszczając. Poziom oczyszczenia zależy od potrzeb skóry, ale możesz myć twarz delikatnym żelem, stosować peeling, aby usunąć martwy naskórek oraz nakładać krem nawilżający. Pamiętaj, że tłusta skóra również potrzebuje nawilżenia – poszukaj odpowiednich produktów odpowiednich dla tego rodzaju cery.