Postawienie się szefowi da ci więcej satysfakcji z pracy

http://pixabay.com/pl/starcie-uruchomienie-notebooki-593326/ CC0 1.0
Zwierzchnik uważany jest za osobę nietykalną – każdy ma się słuchać i robić to, co powie bez zająknięcia. Amerykańscy naukowcy dowodzą jednak, że wyrażenie sprzeciwu może dać nam wiele zadowolenia z pracy.


Zaryzykować czy siedzieć cicho?

Każdy z nas marzy o takiej sytuacji – wchodzisz pewnym krokiem do biura, z poważnym wyrazem twarzy podchodzisz do szefa i mówisz mu dokładnie, co o tym wszystkim myślisz. Fantazja kończy się dramatycznym wyjściem i uczuciem satysfakcji, podczas gdy współpracownicy odprowadzają cię wzrokiem pełnym podziwu. Jesteś bohaterem, który postawił się okropnemu zwierzchnikowi. Jednak często idziemy po rozum do głowy – w końcu poniżenie przez przełożonego jest lepsze niż mieszkanie pod mostem, prawda? Niekoniecznie tak musi wyglądać sytuacja.


Najnowsze badania przeprowadzone na Ohio State University sugerują, że unikanie osobowości ofiary poprzez postawienie się szefowi daje duże szanse na zwiększenie ogólnej satysfakcji w pracy. 170 uczestników badania odpowiedziało, czy w jakikolwiek sposób byli poniżani lub prześladowani w pracy. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jakie techniki zastosowaliby, aby wyrazić swój sprzeciw. Kilka miesięcy później, po ponownym przeprowadzeniu ankiety na temat poziomu satysfakcji w pracy, naukowcy odkryli, że najbardziej zadowoleni i oddani byli pracownicy, którzy w taki lub inny sposób postawili się zwierzchnikowi.

Wyniki badań zdają się być szokujące, jednak autorzy pracy podkreślają, że wyrażanie sprzeciwu nie polegało na krzyczeniu na szefa czy obrażaniu go. Zamiast tego pracownicy ignorowali okropnego przełożonego, zgrywali głupków lub po prostu wykonywali przydzielone zadania, nie przykładając się do nich. Takie działania nie są lubiane przez szefów i pasują do definicji wrogości, tylko że w formie biernej agresji. Jest to swego rodzaju cichy akt sprzeciwu, którego przesłanie jest dobrze rozumiane.


Jednak co z konsekwencjami? Czy uczestnicy badania nie mieli nieprzyjemności związanych ze swoim zachowaniem? Czy zostali zwolnieni? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, naukowcy przeprowadzili kolejne badania. W trzyczęściowej ankiecie internetowej niemal 400 osób opowiedziało o swoich doświadczeniach związanych z postawieniem się szefowi i konsekwencjach tych działań. Okazało się, że zachowanie nie wpłynęło na obecne stanowisko czy zarobki. Nie można było zmierzyć tego obiektywnie, jednak to wciąż dość fascynujące odkrycie.
Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka