Co trzecia apteka nie posiada tabletek "dzień po"

Tabletki [url=http://tinyurl.com/q4yrlta]dzień po[/url] nie są łatwo dostępne.
Tabletki dzień po nie są łatwo dostępne. Fot. Shutterstock.com
Tabletki wczesnoporonne wywołały niedawno falę oburzenia w mediach. Wszystko za sprawą decyzji podjętej przez Ministerstwo Zdrowia o dostępności pigułki "dzień po" w aptekach bez recepty. Komisja Europejska zaleciła wprowadzenie środka do sprzedaży, jednak ostateczną decyzję pozostawiła państwom członkowskim Unii Europejskiej.


Przeciwników tego rozporządzenia nie brakuje. Porównują oni zażywanie takich tabletek do aborcji. Zwolennicy jednak przekonują, że pigułki nie mają nic wspólnego z aborcją, ponieważ ich działanie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się jajeczka na ściankach macicy. Wśród entuzjastów produktu najwięcej jest młodych dziewcząt i kobiet, których przecież "problem" dotyczy.


Nie są łatwo dostępne

Okazuje się jednak, że tabletek nie jest tak łatwo dostać. Średnio w co trzeciej aptece, pigułek wczesnoporonnych po prostu nie ma. Dzieje się tak za sprawą ogromnego zapotrzebowania na ten środek i dodatkowo jego dostępnością bez recepty. Niektóre hurtownie farmaceutyczne szybko wyczerpują swoje zapasy, co powoduje, że na kolejne partie leku, apteki muszą długo czekać. Wielu farmaceutów sprzeciwia się sprzedaży tego środka, argumentując to brakiem zarządzenia o jego rozpowszechnianiu, otrzymanego przez nich bezpośrednio z urzędu wyższej instancji. Ponadto tabletki "dzień po" mogą wywoływać działania niepożądane i wchodzić w interakcję z wieloma lekami, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia (dowiedz się, więcej o tabletkach "dzień po": https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po). Naczelna Rada Aptekarska uważa, że bezpieczniejsze dla pacjentek byłoby wydawanie pigułek wyłącznie na receptę, której wydaniu towarzyszy badanie lekarskie, celem wykluczenia przeciwwskazań.


Jest również grono aptekarzy, którzy nie widzą problemu w sprzedaży tego środka bez recepty. Zastrzegają jednak, że młode klientki zawsze proszone są o legitymację szkolną, potwierdzającą wiek, gdyż te pigułki można prawnie nabyć od 15 roku życia. W innych przypadkach tabletki mogą kupić jedynie osoby pełnoletnie, legitymując się dowodem osobistym. Cena produktu jest stosunkowo wysoka i może osiągnąć nawet 150 zł, zatem na szczęście nie każdy może sobie na niego pozwolić.


Tabletki wczesnoporonne wywołują w ludziach skrajne emocje, jednak zostały dopuszczone do sprzedaży i to bez recepty. Tylko niewielki odsetek farmaceutów sprzeciwia się ich rozpowszechnianiu, w związku z czym pigułki można nabyć w większości aptek, o ile oczywiście posiadają je one na stanie. Cena specyfiku waha się od 110 do 150 zł, w zależności od regionu.

Niezależnie od tego, jakie mamy zdanie na temat tabletek "dzień po", warto zauważyć w tej sprawie jeden pozytyw (więcej informacji o tabletkach "dzień po" znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-dzien-po-dostepna-w-polsce-bez-recepty). Sprzedaż specyfiku jest legalna i kontrolowana, w przeciwieństwie do czarnorynkowych i internetowych ofert, które nie dają żadnej gwarancji, co do jakości i składu danego leku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Samsung 0 0Jak żyć szybko i nie zwariować? Oto gadżety, które ci w tym pomogą
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry