Obgryzanie paznokci sposobem na stres

Dla wielu [url=http://tinyurl.com/mfxpxlr]obgryzanie[/url] paznokci jest sposobem na stres.
Dla wielu obgryzanie paznokci jest sposobem na stres. Fot. Shutterstock.com
Onychofagia, czyli nałogowe obgryzanie paznokci dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież. Nieestetyczny wygląd i problemy z infekcja jamy ustnej to tylko niektóre skutki takiego działania. Najczęściej problem tkwi głęboko w naszej psychice i to od niej powinniśmy zacząć walkę z tym nawykiem. Monotonna jazda samochodem, bezcelowe serfowanie po internecie, czy długie czekanie w przychodni lekarskiej powodują, że szukamy zajęcia, które zabija czas i pozwolą odciągnąć nasze myśli od nudnych czynności.


Niebezpieczny nawyk

Już od najmłodszych lat nabywamy pewnych przyzwyczajeń i nawyków. To one wpływają bezpośrednio na nasze dalsze życie oraz na to, jak będziemy funkcjonować w przyszłości. Obgryzanie paznokci jest przykładek takiego zachowania nawykowego, które nabywamy przez powtarzanie. Badania wykazały, że obgryzanie paznokci i skórek można częściej zaobserwować u dzieci, które są narażone na stres, mają problemy z samooceną, z wyrażaniem własnych emocji i towarzyszą im zaburzenia zachowania. Przyczynami onychofagii są wspomniany stres, problemy emocjonalne i psychiczne, lękliwość lub zagubienie. Osoby dorosłe, chorujące na nerwice również szukają ulgi w obgryzaniu paznokci. Możemy wyróżnić dwa rodzaje onychofagii:


• łagodna, kiedy jesteśmy w stanie nad nią zapanować, kontrolujemy ją i w odpowiednim momencie zaprzestajemy tej czynności. Jest do sporadyczne podgryzanie skórek czy paznokci.
• Silna, która jest na tyle niebezpieczna, że okaleczamy własne ciało, aby odreagować stres i dać upust negatywnym emocjom.


Przyczyny w psychice, skutki w wyglądzie

Obgryzając paznokcie narażamy nasze ciało na nieestetyczny wygląd (sprawdź, co zrobić, by mieć piękne dłonie: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-ladne-paznokcie). Nie dotyczy to tylko naszych dłoni, ale również naszej jamy ustnej i zębów. Oprócz brzydkiego wyglądu dłoni, paznokci i zniszczonej płytki paznokcia, możemy narazić na zniekształcenie naszą szczękę. Dzieci często mają stany zapalne dziąseł, a niekiedy nawet wykrzywione przednie zęby i wady zgryzu (dowiedz się, jakie są objawy zapalenie dziąseł: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-dziasel). Na naszych dłoniach gromadzi się codziennie wiele bakterii i wirusów, które w tak łatwy sposób możemy przenieść do naszej jamy ustnej. Z pozoru niewinne obgryzanie paznokci, które nierzadko jest lekceważone przez rodziców, może wyrządzić wiele krzywdy młodemu człowiekowi.


Pokonaj przyzwyczajenie

Psycholodzy radzą, że aby pozbyć się tego nawyku, należy zastąpić go innym. W sytuacji stresowej możemy przykładowo ugniatać gumową piłeczkę. Należy to robić konsekwentnie, za każdym razem, kiedy pojawi się chęć sięgnięcia ręką w stronę ust. Istnieją również inne sposoby, które ułatwiają walkę z onychofagią. W aptece dostępny jest lakier do paznokci o gorzkim smaku, który spowoduje, że ogryzanie paznokci nie będzie już takie smaczne jak przedtem. Możemy również zastąpić tę czynność chrupaniem owoców i warzyw lub żuciem gumy. Codzienna pielęgnacja dłoni pomoże nam wyrobić sobie nawyk dbania wygląd naszych paznokci. Jeżeli jednak domowe sposoby nie są skuteczne, należy udać się do psychoterapeuty, który może zastosować leczenie farmakologiczne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy