Czy wiesz, co pozycja spania mówi o tobie?

https://www.flickr.com/photos/simpleskye/9173785147 / CC BY 2.0
Badania sugerują, że to w jakiej pozycji śpimy może dostarczyć wskazówek dotyczących osobowości oraz stanu psychicznego. Sprawdź powiązanie pomiędzy pozycją snu a cechami charakteru oraz jej wpływ na zdrowie.


Powiedz, w jakiej pozycji spisz, a powiem ci, kim jesteś

Projekt badawczy prowadzony przez dr. Chrisa Idzikowskiego z Edinburgh Sleep Centre skupia się na ponad tysiącu osób, które zdradziły swoje cechy osobowości i pozycje, w jakich śpią. Sześć głównych pozycji zostało powiązanych z powszechnymi cechami osobowości:


1. Pozycja na rozgwiazdę – osoba śpi na plecach z rękami odrzuconymi za głowę i rozstawionymi nogami. Rozgwiazdy są dobrymi słuchaczami i nie lubią być w centrum zainteresowania. Spało w tej pozycji 5 proc. respondentów.
2. Pozycja na żołnierza – kolejna pozycja na plecach, ale ręce są ułożone wzdłuż ciała. Około 8 proc. osób, które spały po żołniersku określono jako ciche, powściągliwe i mające duże oczekiwania.
3. Pozycja embrionalna – najbardziej popularna, bo aż 41 proc. respondentów śpi na boku, podkulając nogi. Pozycja embrionalna świadczy o pozornie twardej osobowości, podczas gdy w środku osoba jest ciepła, sumienna i dobrze zorganizowana.
4. Pozycja tęskniąca – kolejna pozycja boczna, gdzie ręce są wyciągnięte od ciała. Tęskniący stanowiący około 13 proc. respondentów to osoby otwarte, entuzjastyczne, które mogą być jednak cyniczne i o małej wytrwałości.
5. Pozycja na kłodę – to również pozycja boczna, ale z rękami ułożonymi wzdłuż ciała, po bokach. Osoby śpiące jak kłody są towarzyskie, wyluzowane i ufne, ale także uparte i niechętne do zmian. Około 15 proc. badanych spało w tej pozycji.
6. Pozycja na brzuchu z rękami trzymającymi poduszkę – to wybór 7 proc. respondentów. Można ich opisać jako osoby niezwykle ekstrawertyczne, a nawet zuchwałe, które źle znoszą krytykę.


Pozycja spania a zdrowie

Powiązanie pomiędzy pozycją spania a osobowością może nie zawsze jest precyzyjne, ale istnieje mnóstwo dowodów naukowych na to, jak wpływa ona na zdrowie i samopoczucie. Przykładowo, osoby sypiające na plecach, czyli w pozycjach żołnierza czy rozgwiazdy, mają w zwyczaju częściej chrapać, co prowadzi do gorszej jakości snu. Spanie na plecach może także nasilać krótkie przerwy w oddychaniu powiązane z bezdechem sennym. Jeśli masz problemy z chrapaniem, to specjaliści zalecają spanie na boku lub brzuchu (sprawdź sposoby na chrapanie: https://portal.abczdrowie.pl/spraw-by-twoj-maz-przestal-chrapac).


Z drugiej strony, niektóre pozycje mogą być dobre dla zdrowia. Pozycja na brzuchu dobrze działa na trawienie. Osoby cierpiące na syndrom niespokojnych nóg mogą lepiej spać w pozycji embrionalnej, aby móc kontrolować poruszanie nogami.

Ból pleców to jeden z najczęstszych problemów, który można złagodzić, śpiąc w odpowiedniej pozycji. Dla osób zwykle sypiających na plecach zaleca się ułożenie poduszki pod kolanami, co pozwoli zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Śpiący na brzuchu powinni umieścić poduszkę pod miednicą, aby nacisk stał się mniejszy, podczas gdy fani pozycji bocznej lepiej się wyśpią, jeśli poduszkę umieszczą pomiędzy udami i kolanami.

Bez względu na to, jaka pozycja jest najwygodniejsza dla ciebie, potrzebujesz wsparcia w postaci materaca dobrej jakości. Stare materace, które zapadają się lub są nierówne nie pozwalają na osiągnięcie odpoczynku potrzebnego do dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Ekspert doradzi w wyborze odpowiedniego materaca do potrzeb i portfela.

Przede wszystkim materac powinien wspierać neutralną pozycję ciała, czyli taką, gdzie kręgosłup odpowiednio się układa, a pośladki, kostki, ramiona i głowa są wyrównane. Jeżeli materac jest zbyt twardy, to będzie naciskać na te punkty i nie można będzie osiągnąć tego efektu, odwrotna i równie niekorzystna sytuacja następuje, gdy jest za miękki. Wynikiem są bolesne poranki i brak wypoczynku. Dla osób cierpiących na bóle w krzyżu, twardszy materac może być lepszym wyborem (więcej informacji o bólach kręgosłupa można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa-epidemia-xxi-wieku). Naukowcy z Hiszpanii zbadali osoby cierpiące na bóle lędźwiowe i odkryli, że sypiający na średnio twardym materacu (5,6 na 10 w skali twardości) doznawali mniejszego bólu niż osoby śpiące na miększym materacu.