Czy wyjście z mokrymi włosami na zewnątrz może spowodować chorobę?

http://pixabay.com/pl/od%C5%9Bwie%C5%BCenie-powitalny-wody-kobieta-438399/ CC0 1.0
Nasze mamy i babcie krzyczą, że nie wolno wychodzić świeżo spod prysznica na zimno. Jednak – mimo nieprzyjemnego uczucia – wyjście na zewnątrz z mokrą głową nie musi oznaczać choroby.


Grypa a działanie zimna

Przeziębienie i grypa powodowane są przez wirusy i jedynym sposobem na zachorowanie jest kontakt z nimi (dowiedz się, jakie są sposoby na grypę: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-grype ). W okresach zimnej pogody zaczynają krążyć różne wirusy powodujące przeziębienie i grypę. Wyjście na zewnątrz z mokrymi włosami nie spowoduje infekcji, a jedynie uczucie zimna i dyskomfortu.


Jednak nie należy sądzić, że bieganie z mokrą głową lub bez kurtki przy niskiej temperaturze to dobry pomysł. Chłód jest swego rodzaju stresorem działającym na organizm i w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do hipotermii, co z pewnością może wpłynąć negatywnie na układ odpornościowy.


Oczywiście możesz złapać przeziębienie lub wirus grypy, będąc na zewnątrz – tym bardziej, że sezon grypowy nakłada się na okres zimowy (poznaj sposoby na przeziębienie: https://portal.abczdrowie.pl/10-najlepszych-domowych-sposobow-na-przeziebienie). Ostatnie badania sugerują, że rinowirusy, które powodują przeziębienie, dobrze rozwijają się przy niskich temperaturach. Nie dojdzie jednak do zakażenia tylko z powodu mokrych włosów, niezałożenia kurtki, szalika czy rękawic.
Aby zapobiec przeziębieniu i grypie, należy skupić się głównie na odpowiedniej higienie rąk oraz kichaniu i kaszlaniu we wnętrze łokcia zamiast w dłonie w przypadku choroby. Skoro już jeden mit został obalony, warto wyjaśnić inne nieprecyzyjne informacje dotyczące przeziębienia i grypy.


Mit: Szczepionka na grypę spowoduje, że zachorujesz.

Nie ma możliwości zachorowania na grypę od szczepionki. Dlaczego? Szczepionka wyprodukowana jest z martwego bądź nieaktywnego wirusa, który nie może się rozprzestrzeniać i powodować podwyższenia temperatury. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja na zastrzyk, włącznie z lekką gorączką, ale nie jest to grypa.

Mit: Jeśli się zaszczepisz, na pewno nie zachorujesz na grypę.

Niestety, nawet po podaniu szczepionki ochrona sięga około 60 proc. To znaczy, że wciąż jest możliwość zachorowania na grypę. Niektóre osoby mogą zostać wystawione na działanie wirusa w ciągu 2 tygodni od zastrzyku, a dopiero po tym czasie szczepionka zaczyna być efektywna. W innych przypadkach może się zdarzyć, że będziemy mieli kontakt ze szczepem, który nie został uwzględniony w szczepionce, która jest wytwarzana co roku na podstawie prognoz ekspertów dotyczących najpowszechniejszych wirusów w danym sezonie.

Mit: Jeśli jesteś młody i zdrowy, nie potrzebujesz szczepionki.

Młodzi, zdrowi ludzie nie znajdują się wśród osób, którym zaleca się szczepienie, tak jak to ma miejsce w przypadku kobiet w ciąży, osób po 65. roku życia i cierpiących na przewlekłe choroby. Młodzi i zdrowi w przypadku zachorowania najczęściej wyzdrowieją bez względu na szczepienie. Jednak ochrona przed chorobą, nawet jeśli wydaje nam się to zbędne, może zdziałać dużo dobrego. Im więcej ludzi się zaszczepi, tym mniej przypadków grypy w ogóle, co oznacza większą ochronę dla osób w grupie ryzyka.

Mit: Antybiotyki leczą grypę.

Należy raz na zawsze zapamiętać, że antybiotyki zwalczają bakterie, a nie wirusy. Grypa oraz przeziębienie powodowane są przez wirusy, dlatego antybiotyk nie pomoże. Wręcz przeciwnie – antybiotyki zabijają dobre bakterie, które pomagają zwalczać infekcje, i w związku z tym mogą one jedynie pogorszyć sprawę.

Mit: Nie ma leku na grypę.

Istnieją leki antywirusowe, które zwalczają grypę – nie są to specyfiki działające, jak ręką odjął, ale mogą zmniejszy długość trwania choroby i sprawić, że trudniej będzie się zarazić od chorego.

Mit: Grypa żołądkowa to rodzaj grypy.

Mdłości, wymioty czy biegunka, które często jako zespół objawów nazywa się „grypą żołądkową”, nie są objawami grypy sezonowej, która jest przede wszystkim chorobą układu oddechowego. Grypa może czasem powodować te problemy, ale nie będą one zwykle głównym objawem i są częściej spotykane u dzieci niż dorosłych.