Masz zamiar imprezować? Nie zapomnij o detoksie

http://pixabay.com/pl/restauracja-bern-catering-us%C5%82ugi-bern-179047/ CC0 1.0
Każdy z nas czasem skusi się na kilka drinków i niezdrowe jedzenie, zwłaszcza w weekendy i święta. Zadbaj o wątrobę i ogólne zdrowie w przygotowaniach do weekendowego szaleństwa dzięki detoksowi.


Jak przeprowadzić detoks?

Nowoczesny detoks polega na abstynencji od alkoholu oraz innych grzeszków, takich jak kawa, cukier czy przetworzone węglowodany, co może być szczególnie przydatne przed świątecznym obżarstwem. Zwolennicy detoksu są jednak zdania, że konieczne jest regularne odtruwanie, dzięki któremu można pozbyć się nieczystości z organizmu, nazywanych toksynami. To, czym jest toksyna, często nie jest jasne, ale najczęściej mówi się o kofeinie, nikotynie, tłuszczach trans i konserwantach.


Toksyna, ujmując rzecz ściślej, to „trująca substancja wyprodukowana przez żywy organizm”, np. jad pająka czy węża. Jednak „detoks” w dzisiejszym znaczeniu jest bardziej związany ze wspomaganiem ważnych organów oczyszczających, takich jak wątroba, nerki czy jelita, w pozbywaniu się szkodliwych związków.


Dobre programy detoksu zwykle trwają od tygodnia do miesiąca. Aby przygotować się na ostry sezon imprezowy, świąteczny czy weselny, zaleca się tydzień detoksu. Przede wszystkim należy wyeliminować cukier, produkty z białej mąki, potrawy smażone, alkohol i kofeinę. Jeśli chce się pójść krok naprzód, można ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, nabiału (z wyjątkiem jogurtu naturalnego) oraz pszenicy.


Jak to działa?

Wątroba to miejsce, gdzie dochodzi do detoksu (dowiedz się, jak pomóc swojej wątrobie: https://portal.abczdrowie.pl/pozwol-odpoczac-swojej-watrobie). Istnieją dwie fazy tego procesu: w pierwszej – toksyny zamieniane są na związki pośrednie, które czasami mogą być bardziej szkodliwe niż sama toksyna. Antyoksydanty, takie jak witamina C i E oraz kwas liponowy, mogą zmniejszać uszkodzenia. Organizm sam produkuje kwas liponowy, a świeże warzywa i owoce są dobrym źródłem innych antyoksydantów.

W drugiej fazie związki pośrednie stają się molekułami rozpuszczalnymi w wodzie i mogą zostać wydalone przez nerki czy jelita. Dla niektórych druga faza może być nieco wolniejsza. Substancje odżywcze, takie jak glutamina, cysteina, metonina i glicyna mogą przyspieszyć ten proces.

Co jeść?

Podczas detoksu należy skupić się na jedzeniu w dużej mierze surowych, nieprzetworzonych potraw, najlepiej organicznych, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia pestycydów. Warzywa, takie jak brukselka, kalafior, kapusta, brokuły, jarmuż oraz czosnek, cebula i szczypior pomagają w drugiej fazie detoksykacji (patrz wyżej). Aby uzupełniać potrzebne antyoksydanty, należy spożywać 3 porcje owoców dziennie oraz białka, włącznie z roślinami strączkowymi, rybami, jajami, orzechami i nasionami.

Codzienne picie soku doda witamin, minerałów, antyoksydantów, enzymów oraz błonnika, które pomagają w procesie detoksu. Do soku z marchwi dodaj 2 lub więcej wymienionych składników: kurkuma, burak, imbir, seler, pietruszka, jagody, szparagi, jarmuż lub brukselka. Ponadto należy pić 2 litry czystej wody dziennie, aby pomagać w przepłukiwaniu nerek.

Przykład menu na jeden dzień:
Śniadanie: świeża papaja, ananas i kiwi z jogurtem naturalnym i/lub świeżym omletem z ziołami.
Drugie śniadanie: mała garść orzechów laskowych, migdałów oraz orzechów brazylijskich.
Lunch: Duża sałatka z kiełkami, nasionami, jarmużem, awokado oraz rybą lub kurczakiem.
Popołudniowa przekąska: Sok warzywny (marchew, pietruszka, burak, imbir).
Obiad: Warzywa smażone na patelni (wybór dowolny, ale ważne, żeby znalazła się tam cebula, czosnek, brokuły i kalafior) oraz ryba, kurczak lub tofu i mała porcja brązowego ryżu (opcjonalnie).

Możliwe efekty uboczne detoksu i przeciwwskazania

Częstym objawem podczas przeprowadzania detoksu są bóle głowy. Dzieje się tak z powodu odstawienia kofeiny i cukru oraz przenikania toksyn do organizmu. Najlepszym sposobem na takie niedogodności jest picie dużej ilości wody, pomocne są też herbatki ziołowe, np. z łopianu, mniszka, pokrzywy zwyczajnej czy nagietka (więcej informacji o oczyszczających ziołach znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-oczyszczajace).

Detoksu nie powinny przeprowadzać kobiety w ciąży i karmiące. Poza tym, mimo że detoks może być zalecany po przyjmowaniu leków, np. antybiotyków czy chemioterapii, nie zaleca się przyjmowania suplementów detoksykacyjnych podczas zażywania przepisanych lekarstw.