Czy wiesz, że związek może zrujnować twoje zdrowie?

http://pixabay.com/pl/serce-piasek-beach-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-lato-19666/ CC0 1.0
Wiele czynników wpływa na zdrowie, kiedy jest się w związku – zachowanie partnerów wobec siebie oraz nawyki, które przekazujemy drugiej połówce. Badania pokazują, że silna więź może pomóc uniknąć choroby, prowadzić zdrowszy tryb życia i nawet przedłużyć życie. Jednak kiepski związek wywołuje stres i osłabia odporność. Bez względu na to, czy jesteś w związku nieformalnym, czy w małżeństwie odbija się to na twoim zdrowiu.


Przybieranie na wadze

Powszechnie sądzi się, że będąc w związku, przestajemy o siebie dbać i może być w tym ziarenko prawdy. Według badań z 2012 roku zwykle tyjemy w małżeństwie, a chudniemy po jego zakończeniu. Szczęśliwy związek może motywować do zdrowego stylu życia – wspólnych wypadów do siłowni i ustalania celów żywieniowych. Bardzo często to właśnie niezadowolenie ze związku może prowadzić do nieprawidłowych zachowań żywieniowych i problemów ze snem, co z kolei powoduje przybieranie na wadze (dowiedz się, jak poprawić relacje w związku: https://portal.abczdrowie.pl/popraw-relacje-z-malzonkiem-w-7-prostych-krokach).


Poziom stresu

To żadna niespodzianka – regularne zbliżenia zmniejszają stres i wspomagają samopoczucie. Badania z 2009 roku pokazały, że osoby często uprawiające seks wykazywały lepsze zdrowie psychiczne, satysfakcję ze związku i życia. Jednak seks to tylko jeden aspekt. Zachowanie partnera poza sypialnią może równie łatwo zwiększać poziom stresu. Kłótnie o pieniądze, nieporozumienia dotyczące wychowania dzieci czy nawet kwestie tak proste, jak podział obowiązków domowych – skutecznie podnoszą ciśnienie.


Problemy ze snem

Spanie obok ukochanej osoby pomaga całkowicie się zrelaksować i szybciej usnąć. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy partner lub partnerka nie pozwala spać, ponieważ... chrapie lub wierci się. Ankiety przeprowadzone wśród par pokazały, że istnieje większe prawdopodobieństwo zmęczenia w ciągu dnia lub kłopotów z zasypianiem, jeśli druga połówka cierpi na bezsenność. Związek wpływa na sen również w mniej bezpośredni sposób – niepewność bądź konflikt w relacji powiązane są z pogorszeniem jakości snu, a nieprzespane noce mogą zaostrzać problemy w związku, tworząc błędne koło.


Stany lękowe

Konflikt w związku może wyprowadzić z równowagi każdego, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić wręcz do stanów lękowych. Wiele badań odkryło powiązanie pomiędzy problemami w małżeństwie a zwiększonym ryzykiem zdiagnozowania fobii społecznej bądź fobii uogólnionej. Małżeństwo może mieć również odwrotny skutek i ochronić przed lękiem. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w małżeństwie rzadziej dochodzi do fobii i innych chorób psychicznych.

Depresja

Depresja i fobia często idą w parze, więc związek wpływa na depresję w równie złożony sposób. Z jednej strony długotrwałe związki, zwłaszcza małżeńskie, mogą łagodzić objawy osób cierpiących na depresję (sprawdź, jak wpływa na nas miłość: https://portal.abczdrowie.pl/milosc-recepta-na-zdrowie-prezentacja-edukacyjna). Z drugiej – relacje pełne spięć dramatycznie zwiększają ryzyko depresji klinicznej. Kobiety wykazują sześciokrotnie większe ryzyko depresji, jeśli mężowie zdradzili lub małżeństwo rozpadło się.

Ciśnienie krwi

Dieta, aktywność fizyczna i poziom stresu wpływają na ciśnienie krwi, więc nie dziwi, że status związku i jego siła również może mieć takie działanie. Badania przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University pokazały, że osoby w szczęśliwym małżeństwie mają niższe ciśnienie krwi niż single. Jednak nieszczęśliwe małżeństwo wpływa na podwyższenie ciśnienia – pozostawanie w niezdrowym związku sprawia, że organizm wytwarza hormon stresu i serce bije szybciej, co z czasem powoduje podwyższenie ciśnienia.

Złamane serce

Nie tylko obecne związki, ale i te z przeszłości wpływają na zdrowie – zwłaszcza jeśli skończyły się urażonymi uczuciami i odtrąceniem. W 2011 roku badacze z Columbia University odkryli, że myślenie o byłym kochanku może mieć podobny wpływ na mózg jak ból fizyczny. Możliwe jest nawet, że zerwanie związku może spowodować zespół złamanego serca, czyli tymczasowe powiększenie serca wraz z objawami naśladującymi zawał, który następuje w następstwie ekstremalnego fizycznego i emocjonalnego stresu.