Tabletka na młodość – czy to możliwe?

http://pixabay.com/pl/pigu%C5%82ka-leczenie-medycyna-zdrowia-506906/ CC0 1.0
Australijscy naukowcy są bliscy przełomu w medycynie w związku z lekiem przeciwdziałającym starzeniu. Opracowanie tabletki na młodość może zmienić to, w jaki sposób dbamy o ciało i zdrowie.


Jak to działa?

Wyobraź sobie taką sytuację: jesz śniadanie i razem z multiwitaminą przyjmujesz jeszcze jedną pigułkę. Jednak nie jest ona pełna minerałów czy antyoksydantów, ale ma zapobiegać starzeniu się i związanych z nim chorobom.

Brzmi to jak scena z filmu science-fiction, ale jest to realna perspektywa na przyszłość, która została przedstawiona przez australijskiego badacza prof. Davida Sinclaira. Niektórzy nazywają jego pracę realnym odkryciem eliksiru młodości, podczas gdy inni twierdzą, że to świętokradztwo. Sinclair woli trzymać się dowodów naukowych, a mianowicie tego, że w końcu jest technologia, która pozwala na takie osiągnięcia, a wykonanie zależy jedynie od finansów.


David Sinclair to 45-letni naukowiec pracujący w Harvard Medical School, odpowiedzialny za zwrócenie uwagi świata w 2006 roku na substancję o nazwie resweratrol – rodzaj antyoksydantu znajdującego się w czerwonym winie i owocach leśnych. Teraz odkrył, że resweratrol może aktywować enzym nazywany SIRT1 przeciwdziałający starzeniu organizmu i hamować negatywny wpływ procesu starzenia u myszy.


Praca skupia się na całej rodzinie, do której należy SIRT1, enzymów nazywanych sirtuinami. Ich rola polega na ochronie organizmu przed chorobami, a w sposób naturalny można je wspomagać niskokaloryczną dietą i ćwiczeniami (dowiedz się, co jeść, by długo żyć: https://portal.abczdrowie.pl/co-jesc-aby-dlugo-zyc). Z wiekiem poziom dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) spada, co z kolei powoduje, że zdolność sirtuin do zwalczania chorób również zostaje spowolniona.


Jednak w zeszłym roku Sinclair i jego zespół udowodnili, że można namierzyć i wzmocnić SIRT1 z użyciem aktywatorów syntetycznych. W tej chwili naukowcy skupiają się na sposobie zebrania wszystkich siedmiu sirtuin, zamiast tylko jednej, aby wyposażyć ciało w broń zwalczającą choroby.

Jeśli tak się stanie, naukowcy są zdania, że choroby wynikające z procesu starzenia staną się przeszłością. Na chwilę obecną lekarze leczą dolegliwości, takie jak choroby serca czy cukrzyca oddzielnie. Jednak badania wskazują na to, że ze starzeniem będzie można walczyć jak z jedną dużą chorobą.

„W najbliższej przyszłości powstanie lek na jedną chorobę, powiedzmy na cukrzycę, ale będzie on również zapobiegał nowotworom, chorobom serca czy chorobie Alzheimera w wyniku skutku ubocznego” – wyjaśnia Sinclair. Szacuje się, że oczekiwana długość życia może wzrosnąć wtedy o 20-30 proc., nie dlatego, że ludzie dłużej będą starsi, a dlatego że na dłużej zachowają młodość.

Badania na ludziach na horyzoncie

Kolejnym krokiem badań mają być testy kliniczne przeprowadzone na ludziach. Póki co, z powodzeniem udało się wstrzyknąć molekułę NMN starszym gryzoniom. „Komórki pochłaniają NMN i zamieniają ją na NAD. Efekty cofania się procesu starzenia można zaobserwować już w ciągu tygodnia” – wyjaśniają naukowcy. Jednocześnie w przypadku ludzi porównuje się ten wynik do 60-latka, który nagle czuje się jak 20-latek.

Badania kliniczne już rozpoczęto dla chorób, takich jak łuszczyca. Co więcej, otrzymano również niezwykłe wyniki związane z leczeniem nowotworu wątroby, które mają zostać opublikowane później. Naukowcy poszukają też nowych genów, które rozszerzą ich pracę ponad obszar sirtuin.

Wiecznie młoda cera

Jeśli zwalczanie chorób wynikających z procesu starzenia w związku z badaniami sirtuin jest realną szansą na przyszłość, to czy jest możliwe, że substancje te pomogą także zwalczać zmarszczki, niedoskonałości i obwisłą skórę? Sinclair był z początku mało konkretny w potwierdzeniu tego, czy jego praca może mieć wpływ na wygląd zewnętrzny (sprawdź, jak uniknąć zmarszczek: https://portal.abczdrowie.pl/9-sprawdzonych-sposobow-na-unikniecie-zmarszczek). Jednak później uchylił rąbka tajemnicy na temat potencjału badań: „Pracujemy nad kremem do twarzy, ale jeszcze nie znamy wyników. Teoretycznie ma on cofać starzenie skóry, jednak musi najpierw zostać przetestowany. Przewidujemy, że dzięki niemu będzie możliwe zwiększenie energii komórkowej”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy