Uprawiaj seks na zdrowie

http://pixabay.com/pl/poca%C5%82unek-magia-dziewczyna-499138/ CC0 1.0
Pozytywne uczucia krążące w mózgu podczas uprawiania seksu związane są z procesami chemicznymi, a zwłaszcza działaniem dopaminy i opioidów. Jednak zalety wykraczają poza mózg. Badania pokazały, że regularne stosunki mogą zdziałać więcej niż tylko wywołać dobre samopoczucie. Sprawdź, dlaczego warto uprawiać seks – poza przyjemnością oczywiście.


Ochrona przed przeziębieniem i grypą

Naukowcy odkryli, że studenci wykazujący aktywność seksualną kilka razy w tygodniu mieli w ślinie wyższy poziom immunoglobuliny A, antyciała pomagającego zwalczać infekcje oraz przeziębienie. Co ciekawe, poziom IgA był najwyższy u par, które uprawiały seks regularnie, kilka razy w tygodniu, a niższy, kiedy ktoś uprawiał bardzo dużo seksu lub wcale.

Zmniejszenie depresji i stresu

Nie musisz sięgać po czekoladę: niektóre badania pokazały, że kontakt ze spermą podczas stosunku może mieć działanie antydepresyjne dla kobiet. Mężczyźni, nie martwcie się – ma to pozytywny wpływ na każdego. Ogólnie rzecz biorąc, seks sprawia, że ciśnienie krwi mniej reaguje na stres i zmniejsza się całościowy poziom stresu.

Wspomaganie mózgu

Badania przeprowadzone na szczurach dowiodły, że gryzonie aktywne seksualnie doświadczały zwiększenia liczby neuronów w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć – w porównaniu do szczurów, które nigdy nie zaznały seksu. To nie wszystko: naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie wykazali, że kontakty płciowe mogą poprawiać analityczne myślenie u ludzi.


Lepsza sprawność fizyczna

Jeśli szukasz motywacji, aby udać się na siłownię, zastanów się nad tym: regularne ćwiczenia poprawiają nasze życie intymne, a uprawianie seksu może poprawiać sprawność fizyczną (poznaj ćwiczenia, które poprawiają jakość życia seksualnego: https://portal.abczdrowie.pl/trening-na-lepszy-seks). Każdy, kto uprawiał seks, wie, że może to być niezły trening kardio – już pół godziny stosunku pozwala spalić ponad 144 kalorie. Badania pokazały również, że częsta aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na wytrzymałość w łóżku.

Łagodzenie bólu

Łóżkowe igraszki sprawiają, że w ciele buzują hormony łagodzące ból. Oksytocyna – „hormon przytulania”, który sprawia, że chcemy wtopić się w ramiona partnera czy partnerki po stosunku, zmniejsza stres i wyzwala uczucia uspokojenia i dobrego samopoczucia. Podczas seksu wyzwala się również serotonina, endorfiny i 2-Fenyloetyloamina – hormony, które wywołują uczucie euforii, przyjemności i radości oraz sprawiają, że zapominamy o bólu mięśni lub nadwyrężonej szyi. Inne badania pokazały, że stosunek może pomagać w migrenie i zmniejszać niekomfortowe skutki uboczne reumatoidalnego zapalenia stawów.

Lepszy sen

To stereotyp, że mężczyźni zaraz po stosunku usypiają, ale seks może pomagać w zaśnięciu zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Uczucie zrelaksowania to ważny czynnik ułatwiający pójście spać, więc ma sens to, że istnieje tendencja do zasypiania po kontakcie płciowym. Podczas i po stosunku mózg wytwarza potężne hormony, włącznie z norepinefryną, serotoniną, oksytocyną i wazopresyną, które mogą wywołać potrzebę do tulenia i zasypiania. Mężczyźni zwykle pierwsi odlatują ze względu na spowolnienie aktywności kory czołowej – odpowiedzialnej za interpretację i reagowanie na nowe informacje – zaraz po orgazmie.

Młodszy wygląd

Poranny czy popołudniowy seks nie tylko sprawia, że dobrze się czujesz, ale i dobrze wyglądasz! Badania szkockich naukowców pokazały, że kochające, wspierające się pary uprawiające miłość 3-4 razy w tygodniu wyglądały średnio o 10 lat młodziej w porównaniu z prawdziwym wiekiem. Orgazmy powodują wydzielanie się estrogenu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, który z kolei poprawia wygląd włosów i skóry.

Zmniejszenie ryzyka komplikacji ciąży

Ciężarne panie, warto uprawiać seks: częste zbliżenia – i kontakt ze spermą – może zmniejszać ryzyko stanu przedrzucawkowego (dowiedz się, czy można uprawiać seks w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-uprawiac-seks-w-ciazy). Białko znajdujące się w nasieniu, nazywane HLG-A, reguluje układ immunologiczny kobiety i obniża prawdopodobieństwo doświadczenia tych komplikacji.

Obniżenie ryzyka chorób serca

Dobre wiadomości panowie! Badania pokazują, że seks zmniejsza ryzyko udaru i choroby wieńcowej u mężczyzn. Według wyników, mężczyźni uprawiający seks raz w miesiącu lub rzadziej byli o 45 proc. bardziej narażeni na choroby układu krążenia w porównaniu z bardziej aktywnymi w tej kwestii panami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!