Alergia na orzechy – pokonajmy ją w zarodku

http://pixabay.com/pl/orzechy-orzeszki-ziemne-zdrowy-618552/ CC0 1.0
Nowe badania sugerują, że spożywanie produktów z dodatkiem orzechów ziemnych w okresie dziecięcym znacznie ogranicza ryzyko rozwoju alergii. Badania kliniczne – przeprowadzone u maluchów podatnych na alergie dotyczące orzechów ziemnych – pokazały, że ryzyko zostało zmniejszone o ponad 80 proc. Zdaniem wielu specjalistów, może to być punkt zwrotny w sposobie zapobiegania alergiom pokarmowym w przyszłości, ponieważ badania udowadniają możliwość zmniejszenia powszechności alergii na orzechy ziemne we wczesnym dzieciństwie poprzez karmienie nimi niemowląt w ostrożny i kontrolowany sposób.


Skuteczna broń w walce z alergią?

Naukowcy z King’s College London twierdzą, że po raz pierwszy udało się zmniejszyć rozwój alergii (poznaj fakty i mity na temat alergii: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-alergiach-pokarmowych). Eksperci są zdania, że odkrycie może być zastosowane do innych rodzajów alergii, jednak ostrzegają rodziców przed eksperymentami na własną rękę.


Wcześniejsze badania dowiodły, że dzieci rozpoczynające spożywanie orzechów ziemnych we wczesnym stadium życia wykazały poziom alergii o 10 razy niższy w porównaniu z dziećmi niestosującymi takiej diety. Badania te skupiały się na dzieciach w wieku 4 miesięcy, u których już pojawiła się egzema – wczesna oznaka alergii. Dzieci poniżej 5. roku życia nie powinny spożywać orzechów ziemnych ze względu na ryzyko zadławienia, dlatego połowie dzieci podawano przysmak na bazie orzechów, a pozostała część z nich unikała ich spożywania.


Badania pokazały, że na 100 dzieci, u 14 alergia pojawi się, zanim osiągną wiek 5 lat. Jednak u dzieci, które stosowały terapię, statystyki spadły o 86 proc. (2 na 100 dzieci). Co więcej, nawet maluchy, które zaczęły już wykazywać nadwrażliwość na orzechy ziemne, skorzystały z diety. Wskaźniki alergii u nich spadły z 35 do 11 proc. Autorzy badania zdają sobie sprawę z tego, że wyniki są zupełnie przeciwne do znanych rekomendacji. Specjaliści zaprzeczają przy tym, że wcześniejsze zalecenia są powodem zwiększenia liczby alergików – czystsze domy, nowoczesne jedzenie i bakterie w jelitach prawdopodobnie także odrywają tu kluczową rolę.


Alergia – dolegliwość cywilizacyjna

Występowanie alergii w USA wzrosło od 2008 roku aż czterokrotnie – to wzorzec podobny do występującego w całym zachodnim świecie oraz niektórych obszarach Azji i Afryki. Mimo że badania wywołały podekscytowanie związane z możliwością zapobiegania alergii, pozostaje wciąż wiele pytań wymagających odpowiedzi. Przede wszystkim, jak często dzieci powinny spożywać orzechy, w jakim wieku zacząć, co stanie się, kiedy dzieci przestaną jeść orzechy oraz jak będzie to wyglądało z innymi rodzajami alergii pokarmowych. W związku z tymi niewiadomymi lekarze nie zalecają, aby rodzice brali sprawy we własne ręce.

Inni specjaliści ostrzegają rodziny, aby nie przeprowadzały eksperymentów w domu. Badania – mimo że właściwie przeprowadzone – są tylko jedne, dlatego to jeszcze nie pora na zmianę rekomendacji. Co więcej, do badania zostały wybrane dzieci, które wykazały całkiem niskie ryzyko wystąpienia poważnej reakcji alergicznej.

Nowe rekomendacje w kwestii orzechów ziemnych?

Wielu zwolenników twierdzi, że wyniki są tak przekonujące, a rosnący problem alergii tak powszechny, że nowe zalecenia zostaną prawdopodobnie wkrótce wprowadzone. Wielu specjalistów jest przekonanych, że nowe podejście może dać lepsze wyniki. Oczywiście, istnieje potrzeba przeprowadzenia większej ilości badań na inne potencjalne alergeny, ale przynajmniej w kwestii orzechów ziemnych stosowane praktyki ulegną zmianie (sprawdź, jakie produkty wywołują alergię: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-produkty-wywolujace-reakcje-alergiczna).

W wielu przypadkach ludzie mają wątpliwości, co do tego, kiedy orzechy ziemne można bezpiecznie spożywać, w związku z tym, że zalecano ich unikać. Obecnie uważa się, że są one bezpieczne w ciąży. Jeśli nie ma przypadków alergii czy egzemy w rodzinie, można podawać masło orzechowe lub mielone orzechy po 6. miesiącu życia. Jeśli natomiast istnieje większe ryzyko, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem.