Jesteś alergikiem? Sprawdź, co pyli w czerwcu

W czerwcu pylą m.in. [url=http://tinyurl.com/pcxrr5u]szczaw i pokrzywa.[/url]
W czerwcu pylą m.in. szczaw i pokrzywa. Fot. Shutterstock.com
Alergik nie ma łatwego życia. Musi się zmagać z uciążliwym katarem oraz łzawiącymi oczami. Wszystko jednak zależy od rodzajów roślin, jakie kwitną w poszczególnych porach roku i miesiącach. Czerwiec nie jest lubiany przez osoby z alergią, a to dlatego, że jest to miesiąc pylenia traw i wszechobecnego żyta.


- W czerwcu pylą trawy (w tym żyto, które jest trawą) i pokrzywa. Ich stężenie w czerwcu jest bardzo wysokie w całym kraju. W czerwcu pyli komosa, babka i szczaw oraz kwitnący czarny bez. Wysokie jest też stężenie grzybów pleśniowych - alternaria i cladosporium. W lipcu również nadal pylą trawy i pokrzywa, ponadto szczaw, bylica i komosa. Dodatkowo lipiec to lipa drobnolistna . nadal wysokie stężenie alternaria i cladosporium - mówi dr n. med. Aleksandra Siedlewicz - alergolog, dermatolog.


W okresie słonecznego czerwca nie sposób wystrzec się dolegliwości związanych z alergią. W tym czasie przypada szczyt na pylenie traw i pokrzyw. Ich stężenie w powietrzu jest wtedy bardzo wysokie w całym kraju. Duże znaczenie ma także żyto, które jest trawą uprawną. W czerwcu najlepiej trzymać się z daleka od pól i łąk. Szczególnie poranne i wieczorne spacery w tych okolicach są niewskazane dla alergików. Pyłek żyta jest wiatropylny, co powoduje, że niekiedy rozprzestrzenia się na duże miasta, gdzie w okolicy nie ma pól uprawnych.


Czerwiec to także miesiąc pylenia szczawiu i pokrzywy. Przez pierwsze 15 dni miesiąca muszą również uważać osoby uczulone na pyłki czarnego bzu, który właśnie w tym czasie osiąga największe natężenie. Alergik doskonale zna babkę lancetowatą. Kwitnie ona od kwietnia do września, a więc także w czerwcu. Połódniowo-zachodnia i pólnocno-wschodnia część kraju jest jednak w mniejszym stopniu narażona na pylenie babki, ponieważ jej stężenie w powietrzu w tych miejscach jest niższe. W pozostałych częściach Polski to właśnie w czerwcu roślina ta pyli najmocniej.


Ukrywać się czy zaakceptować?

Walka z alergią może być ciężka i bardzo męcząca. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, jak nasilający się katar czy łzawiące i zaczerwienione oczy to znak, że możemy być uczuleni na pyłki roślin. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza i zrobić konkretne badania. W ten sposób będziemy mieć pewność, czy przyczyną naszej dolegliwości są właśnie pylące drzewa, trawy i kwiaty. W aptekach można kupić przeciwalergiczne leki bez recepty, jednak ich skuteczność jest dużo mniejsza, nić tych, które zaproponuje nam specjalista. Osoby z alergią powinny unikać wychodzenia z domu w słoneczne dni. Dobrą ochroną są także okulary przeciwsłoneczne, które zmniejszają dostęp pyłków do naszych oczu. Trzeba pamiętać, aby pyłki nie dostały się do naszego domu. Unikamy spania przy otwartym oknie, w których należy zawiesić długie firany lub moskitiery.

Z alergią można w pełni korzystać z życia. Trzeba jedynie poznać jej przyczynę oraz te rośliny, które przyczyniają się do naszego uczucia dyskomfortu.